Kraków/Gra z Kantorem: „Les Philosophes” – reż. Josef Nadj

Zdjęcie: Kraków/Gra z Kantorem: „Les Philosophes” – reż.  Josef Nadj

Fot. Severine Charrier

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Gra z Kantorem, poświęconego prezentacji dorobku wybitnych zagranicznych reżyserów, którzy przyznają się do inspiracji krakowskim artystą,Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” na projekcję spektaklu Les Philosophes w reżyserii Josefa Nadja.  W prywatnej mitologii tego tancerza, choreografa, scenografa, reżysera, ale też fotografika i artysty wizualnego (urodzonego w byłej Jugosławii w węgierskiej rodzinie jako Nagy József) specjalne miejsce zajmuje serbskie miasteczko Kanjiža. W alternatywnym świecie Mitteleuropy, z Kanjižy do Schulzowskiego Drohobycza i Kantorowskiego Wielopola jest bardzo blisko: we wszystkich tych trzech miejscowościach chudzi, bladzi, ubrani w znoszone, czarne garnitury i wymięte kapelusze mężczyźni szukają zaginionej Księgi, wsłuchują się w ucichłe różnojęzyczne śpiewy i wpatrują w pożółkłe rodzinne fotografie.

Pracujący dziś głównie we Francji Nadj nazywany jest przez krytyków „brakującym ogniwem pomiędzy Tadeuszem Kantorem a Piną Bausch”. Wprawdzie posługuje się głównie językiem ciała (czerpiąc z tradycji Ausdruckstanz, tańca współczesnego, pantomimy, body art), jednak swoją twórczość określa jako teatr dramatyczny: jako inspirację traktuje głównie teksty literackie, fotografie i dzieła filmowe, wykorzystuje na scenie tak różne środki, jak animacja lalek czy rzeźbienie w glinie. Proces prób prowadzi u niego zawsze od szukania w tekście literackim przedmiotów-odprysków świata rzeczywistego, poprzez gromadzenie tych przedmiotów na scenie, po etap zamieszkiwania, „zagnieżdżania się” tancerzy w stworzonym w teatrze uniwersum i inicjowanie w jego przestrzeni konkretnych działań. Spektakle Nadja to podróż, do której zaprasza widzów. Ich ubrani na czarno bohaterowie z walizkami w rękach wędrują do źródeł pamięci, historii i tożsamości po to, by móc aktywnie przepracować traumy i znaleźć sposób na to, by – nie zapominając o przeszłości – twórczo zdefiniować teraźniejszość i przyszłość.

Czas trwania: 115 min.

 

Więcej o  projekcie:

http://www.cricoteka.pl/pl/gra-kantorem-projekcje-spektakli/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Kraków: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”, ul. Nadwiślańska 2-4

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close