Kraków/III Festiwal KRoki: Ultima Vez „What the Body Does Not Remeber”

Zdjęcie: Kraków/III Festiwal KRoki: Ultima Vez „What the Body Does Not Remeber”

Fot. Danny Willems

Wersja do druku

Udostępnij

Zadziwiający debiut Wima Vandekeybusa i jego zespołu Ultima Vez w 1987 roku wprawił w zdumienie ówczesny świat tańca. Vandekeybus, a także kompozytorzy Thierry de Mey i Peter Vermeersch, otrzymali w Nowym Jorku prestiżową nagrodę Bessie za to „brutalne zderzenie tańca i muzyki: niebezpieczny krajobraz walki przedstawiony w What the Body Does Not Remember. Dwadzieścia pięć lat później przedstawienie znów wyrusza na światowe tournée z nową obsadą. Pierwotna choreografia Vandekeybusa balansuje na wąskiej krawędzi między przyciąganiem a odpychaniem. Czasem mamy do czynienia z konfrontacją między parą tancerzy, miedzy dwiema grupami, między tancerzami a muzyką, czy między tancerzami a frapującymi układami. Ale przez cały czas jest to eksplozja agresji, lęku i zagrożenia. Spektakl przeszedł już do historii tańca, ale także dziś wart jest obejrzenia.

„Kiedy oglądam ten spektakl, znów odczuwam całą zawartą w nim pierwotną pasję i energię. Miałem wtedy całkowicie dość całego tego estetyzmu, tego „udawania”. Pragnąłem surowych emocji, siły fizycznej, odwagi. Dziesiątki lat później we wznowieniu spektaklu What the Body Does Not Remember wciąż rzucamy kamieniami. Dla mnie jest to nie tylkodowodem na to, jak wiele jest możliwe, ale także, że to co możliwe, może trwać.”– mówi Wim Vandekeybus

Reżyseria, choreografia i scenografia: Wim Vandekeybus

Wykonawcy: Jorge Jauregui Allue, Germán Jauregui Allue, Pavel Mašek, Guilhem Chatir, Eddie Oroyan, Aymara Parola, Revé Terborg, Claire Lamothe, Léa Dubois

Oryginalna muzyka: Thierry De Mey & Peter Vermeersch

Zespół Ultima Vez założony został w 1986 roku jako zespól i organizacja Wima Vandekeybusa – choreografa, reżysera i filmowca. Od samego swego powstania Ultima Vez rozwija intensywnie swą działalność jako zespół tańca współczesnego z siedzibą w Brukseli i we Flandrii.

Po spektaklu, o 21.00 odbędzie się spotkanie z artystami w klubie Pauza in Garden.

PROGRAM

Więcej

Bilety:

Karnet normalny: 235 zł, karnet ulgowy: 165 zł*

Bilety na spektakle Kafka sulla spiaggia, Mistral, Tyran(s), What the body does not remeber? – normalny: 45 zł, ulgowy: 35 zł.

Bilety na spektakle Eyes in the colours of the rain, Paradise lost, Stalking Paradise – normalny: 35 zł, ulgowy: 25 zł.

Wstęp na projekcje,  panele dyskusyjne, warsztaty taneczne dla dzieci oraz spotkania z artystami jest bezpłatny.

Sprzedaż internetowa: www.mos.art.pl

rezerwacja: tel. (12) 424 45 25, (12) 424 45 28.

Organizatorzy: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – Małopolski Ogród Sztuki.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close