Kraków/III Festiwal „Materia Prima”: Compagnie La Pendue „Poli dégaine (Poliszynel)”

Zdjęcie: Kraków/III Festiwal „Materia Prima”: Compagnie La Pendue „Poli dégaine (Poliszynel)”

Fot. Denis i Christelle Gregoire

Wersja do druku

Udostępnij

Ona i on, dwoje zbiegłych, wędrownych lalkarzy, dysponują bronią masowego rażenia – zaraźliwym śmiechem. Wyciągają Poliszynela, najsłynniejszą lalkę świata i z ogromnym entuzjazmem przygotowują się do przedstawienia, którego niezwykłe zalety wcześniej wychwalają. Jednakże, zgodnie z planem, nic nie idzie zgodnie z planem.

Compagnie La Pendue zaprasza do udziału w niepoprawnie zabawnej nowej wersji Poliszynela. Główny bohater pojawia się tu pełen niedającej się ujarzmić energii, w wybuchowym rytmie, wywołując huragany śmiechu, które sieją spustoszenie, nie oszczędzając nawet widowni. Ponieważ Poliszynel śmieje się ze wszystkiego, nawet ze śmierci.

Wywiedziona z commedii dell’arte postać Poliszynela czyli francuska wersja włoskiej Pulcinelli funkcjonuje w teatrze lalkowym już od XVII wieku. Diabolicznego i anielskiego zarazem Poliszynela cechuje złożoność charakteru: naiwność i przebiegłość, obsceniczność i romantyzm, bojaźliwość i odwaga, prostota i refleksyjność. Poliszynel to nieśmiertelny bohater, którego domeną jest walka z absurdami rzeczywistości, społecznymi i życiowymi ograniczeniami, a przede wszystkim z własnym alter ego. I pewnie dlatego nasz bohater lalkowego teatru popularnego ma wielu swoich kuzynów w Europie i na świecie m.in.: Puncha w Anglii, Petrushkę w Rosji, Kasperle w Niemczech, Don Cristobala w Hiszpanii, a nawet Mamulengo w Brazylii czy Karagöza w Turcji i, jak można się domyślić, każdy z nich posiada nieco inny, zależny od swej narodowości temperament.

Compagnie La Pendue odwiedziła ze swoim wyśmienitym przedstawieniem festiwale na całym świecie, gościli m.in. w Austrii, Belgii, Słowenii, Danii, Czechach, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Kanadzie, Egipcie, Stanach Zjednoczonych.

Poli dégaine (Poliszynel)

Reżyseria/ Stage direction: Estelle Charlier, Romuald Collinet; Koncepcja i scenografia/Concept and set design: Romuald Collinet; Lalki/Puppets: Estelle Charlier; Doradca artystyczny/Artistic advisor: Romaric Sangars; Występują/Cast: Estelle Charlier, Romuald Collinet

czas przedstawienia/duration: 60 min

Program festiwalu

Projekt Materia Prima. 3. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Bieguny Kultury jest finansowany z funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz ze środków krajowych.

eea grants (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Kraków: Teatr Groteska - Sala Kopułowa, ul. Skarbowa 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close