Kraków/III Festiwal „Materia Prima”: Yaniv Shentser & Meirav Ben David „Membrana”

Zdjęcie: Kraków/III Festiwal „Materia Prima”: Yaniv Shentser & Meirav Ben David „Membrana”

Fot. Roger Ichai

Wersja do druku

Udostępnij

Genesis – mit o stworzeniu z dawnych kultur świata rodem, stanowi źródło inspiracji dla tego wyjątkowego dialogu. Spotkanie przeszłości i współczesności, muzycznych tradycji, ekspresji wokalnej i instrumentów muzycznych łączy się tu z bogactwem powstających na oczach widzów obrazów: gry świateł i cieni oraz projekcji wideo. Dwoje artystów tworzy spektakl muzyczno-teatralny, którego treść i forma wywodzą się z kultur Wschodu: Japonii, Indonezji, Indii, Chin oraz tradycji żydowskiej, jak również z kultur Zachodu: średniowiecznych pieśni liturgicznych oraz pieśni ludowych Hiszpanii, Chorwacji i Rosji, śpiewanych po łacinie, w ladino i po chorwacku. Warstwa muzyczna przedstawienia została wzbogacona projekcjami pełnego magii i ukrytych znaczeń teatru cieni. Bęben, jeden z najbardziej pierwotnych instrumentów muzycznych świata, jest tu wykorzystywany w dwojaki sposób – jako źródło dźwięku, a także mikro-scena. Światło i transparentność oraz to pojawiające się, to znikające kształty i barwy – wszystko służy temu, by ukazać bogactwo świata w nas i świata, w którym tkwimy my sami.

Pomysł i reżyseria/Idea and stage direction: Meirav Ben David, Yaniv Shentser; Scenografia/Set design: Mia Janković,Yaniv Shentser Muzyka/Music: Meirav Ben David, Yaniv Shentser; Wideo/Video: Yaniv Shentser; Występują/Cast: Meirav Ben David, Yaniv Shentser

Wsparcie/Support: Rabinovich Foundation for Arts

czas przedstawienia/duration: 45 min

Meirav Ben David i Yaniv Shentser to pochodzący z Izraela muzycy i artyści multidyscyplinarni. Meirav jest śpiewaczką, interpretatorką muzyki średniowiecznej i renesansowej, studiowała m.in. śpiew gregoriański, sefardyjski i klasyczny śpiew arabski. Jako członkini zespołów muzycznych: Trio May, Misteria, Duo Virga występowała w Europie i na świecie. Z Harel Trio nagrała płytę „Yedid Nefesh – Amant do Mon Ame”. Yaniv jest muzykiem, reżyserem teatralnym, scenografem specjalizującym się we wschodniej perkusji i klasycznej muzyce perskiej. Stworzył wiele przedstawień teatralnych, wydarzeń muzycznych, występował z zespołami i grupami muzycznymi, reprezentującymi różne brzmieniowe style, od klasycznej muzyki wschodniej, poprzez Gamelan i Dhrupad, aż po muzykę elektroniczną i współczesną.

Program festiwalu

Projekt Materia Prima. 3. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Bieguny Kultury jest finansowany z funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz ze środków krajowych.

eea grants (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Kraków: Teatr Groteska - Sala Kopułowa, ul. Skarbowa 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close