Kraków/IV Festiwal KRoki: Johannes Wieland „DARWINTODARWIN”

Zdjęcie: Kraków/IV Festiwal KRoki: Johannes Wieland „DARWINTODARWIN”

Fot. S. Batrura

Wersja do druku

Udostępnij

IV edycja  KRoków – Międzynarodowego Festiwalu tańca Współczesnego odbędzie się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie pod hasłem „Ciało (nie) wystarczy”. W ramach festiwalu odbędzie się pokaz spektaklu DARWINTODARWIN niemieckiego artysty Johannesa Wielanda.

O spektaklu:

Zamieszkujemy ciało, które ewoluowało przez siedem milionów lat. Gości nas ono i zapewnia miejsce dla naszego istnienia. Próba odszyfrowywania tej prastarej egzystencji, fizycznej i umysłowej, to niebezpieczna droga: wysiłki, jakie dziś podejmujemy, aby przetrwać, mają swe źródło o wiele dalej niż przesłanka, żeby trwać razem, żeby udawać; wysiłki te są dzikie. Nie potrafimy odgadnąć, co tak naprawdę się z nami dzieje i jesteśmy zakładnikami naszych instynktów, chcącymi zobaczyć to, co chcemy zobaczyć, chcącymi wiedzieć to, co chcemy wiedzieć, chcącymi czuć to, co chcemy czuć. Owszem, następuje pewna ewolucja, ale nie ma ucieczki. Jesteśmy pierwotni, przetrwanie ma dla nas najistotniejsze znaczenie, musimy się rozmnażać. Karol miał tak wiele racji!

Inscenizacja i choreografia: Johannes Wieland
Muzyka
: utwory zespołów This Will Destroy You, Pan American i innych
Kostiumy
: Johannes Wieland / Anne Bentgens
Asystenci
: Carla Jordao; Pin–chieh Chen
Tancerze
: Maria Giovanna delle Donne, Gotautė Kalmatavičiūtė, Lena Rabe, Geraldine Rosteius, Safet Mistele, Evangelos Poulinas
Czas trwania
: 60 min.

Johannes Wieland – początkowo kształcił się jako tancerz pod okiem Ellys Gregor w Berlinie. Po otrzymaniu tytułu licencjata w Amsterdamskiej Szkole Artystycznej, powrócił do Niemiec, by tam kontynuować karierę taneczną w Staatstheater w Brunszwiku, a następnie w Berlińskiej Operze Państwowej. Pracował tu z wieloma choreografami współpracującymi gościnnie, wśród których byli Jorma Uotinen, Roland Petit i Maurice Béjart. Później przyłączył się do zespołu Béjart Ballet Lausanne jako pierwszy tancerz i wiele razy występował z tym zespołem. Gotowy do podjęcia radykalnej zmiany, Wieland przeniósł się następnie to Nowego Jorku, gdzie otrzymał stypendium na naukę w NYU Tisch School of the Arts, zyskując tytuł magistra sztuk w zakresie tańca współczesnego i choreografii w 2002 roku. Jego zespół, Johannes Wieland, powstał w tym samym roku i zadebiutował spektaklem tomorrow w The Joyce Soho Theater. Dzieło to, zrecenzowane przez Annę Kisselgoff z The New York Times jako „widowiskowa eksploracja stosunków międzyludzkich”, stało się jednym z pierwszych z serii oszałamiająco potężnych, lapidarnych, dziwnych przedstawień, jakie Wieland zaczął tworzyć dla swojego zespołu, sprawiając, że Dance Magazine umieścił go na liście 25 widowisk, jakie trzeba zobaczyć w 2003 roku. On i jego zespół od tamtej pory zyskał ogromny poklask i szereg prestiżowych nagród. Oprócz kierowania własnym zespołem Wieland od roku 2006 stale występuje jako dyrektor artystyczny i choreograf gościnnego zespołu tanecznego Staatstheater w Kassel w Niemczech. Pracuje gościnnie jako choreograf i pedagog w szkołach oraz zespołach w całej Europie i Ameryce Północnej, pełnił również funkcję reżysera pomocniczego w Paradigm w mieście Nowy Jork. Wieland na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych i dzieli swój czas pomiędzy Nowy Jork i Niemcy. Darwintodarwin jest jego pierwszą niezależną produkcją jako choreografa prowadzącego własną działalność w Europie. Premiera tego spektaklu odbyła się w Kownie.

ceny biletów:

normalne: I miejsca 55zł; II miejsca 45 zł

ulgowe: I miejsca 40 zł; II miejsca 35 zł

Rezerwacje: tel. 12 424 45 28, 12 424 45 25

Kasa Biletowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki jest czynna na godzinę przed wydarzeniami biletowanymi.

Kasa w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (pl. Św. Ducha 1, 31-023 Kraków) czynna w godzinach:

w poniedziałki 10.00-14.00 oraz 14.30-18.00  

od wtorku do soboty 9.00-14.00 oraz 14.30-19.00 

w niedziele 15.00 – 19.00 – jeśli jest grany spektakl 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

KRoki 2016 - logo (miniaturka)     MOS - logo 2016 (miniaturka)     Teatr im. Juliusza Słowackiego - logo 2016 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki (MOS), ul. Rajska 12.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close