Kraków/IV Festiwal KRoki: Symptoms Dance Company „Shadow movie” i „Mourning” – projekcje filmów

Zdjęcie: Kraków/IV Festiwal KRoki: Symptoms Dance Company „Shadow movie” i „Mourning” – projekcje filmów

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

IV edycja  KRoków – Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego odbędzie się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie pod hasłem „Ciało (nie) wystarczy”. W ramach festiwalu odbędzie sie pokaz projekcji dwóch filmów tańca węgierskiej grupy The Symptoms Dance Company: Shadow movie i Mourning.

Shadow movie

Shadow movie jest pierwszym filmem ruchowym Réki Szabó, węgierskiej dyrektorki i choreografki. Ten czarno biały eksperymentalny film tańca ukazuje szczególna perspektywę spojrzenia na ludzką istotę jako  na figurę amorficzną, życia zredukowanego do dwóch wymiarów pudełka. Pozbawiony efektów specjalnych, z zastosowaniem tylko dwóch cięć, film trzyma widzą w ciągłej niepewności nie pozwalając mu jednoznacznie stwierdzić czy ma on do czynienia z animacja czy tez żywymi aktorami.

Leciałam w górę, patrząc w dół,

Podsumowując moje życie,

Pelne dziesięć minut,

w czerni i bieli.

Mourning

Mourning stanowi kooprodukcję pomiędzy zespołem The Symptoms a Teatrem Jóżefa Katona. Odwołuje się do odwiecznych ideałów dramatycznych, lamentuje nad nimi i jednocześnie wystawia na sprzedaż w kontekście groteskowej, posługującej się kodem ikonograficznym, sztuki. Surrealistyczny, przesycony czarnym humorem obraz, stanowi istną rewie marszałków, zaklętych w niczym w marmur ciał aktorek, jasnowidzów czy chóru zmarłych.

The Symptoms jest grupą wykonawców zorganizowaną wokół węgierskiej tancerki i choreografki Réki Szabó. Z wykształcenia matematyczka, Szabó buduje swój zespół tancerzy i aktorów od 2002 roku, zaś na arenie teatru tańca współczesnego jest obecna od 1995. Oparte w dużej mierze na dowcipie i swobodnej, pomysłowej kreatywności, spektakle zespołu charakteryzują się wyzwolonym i wyzwalającym duchem nieokiełznanej, niemalże młodzieńczej energii, choć dają też dużo do myślenia i nie brak im czystej siły dramatycznej. Spektakle grupy The Symptoms są uważnie przemyślanymi, intelektualnymi i humorystycznymi dziełami łączącymi taniec z grą aktorską i ruchem opartym o tekst. Często wychodzą od banałów, przekształcając je w groteskowe, ironiczne, a nawet wzruszające kolaże. Zespół pracuje w różnych przestrzeniach, tworząc sztuki na scenę, jak i performanse czy swobodne improwizacje dla przestrzeni publicznych i galerii. Zespół nie uznaje żadnych granic gatunkowych, traktując tekst, ruch, muzykę i efekty wizualne jako równorzędne składniki. Przejawiając zamiłowanie do szczególnych rozwiązań technicznych, zespół The Symptoms porusza problemy dnia codziennego, które dotykają nas wszystkich. O tematach tych mówi głęboko osobistym językiem.

Program festiwalu

Rezerwacje: tel. 12 424 45 28, 12 424 45 25

Kasa Biletowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki jest czynna na godzinę przed wydarzeniami biletowanymi.

Kasa w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (pl. Św. Ducha 1, 31-023 Kraków) czynna w godzinach:

w poniedziałki 10.00-14.00 oraz 14.30-18.00  

od wtorku do soboty 9.00-14.00 oraz 14.30-19.00 

w niedziele 15.00 – 19.00 – jeśli jest grany spektakl

KRoki 2016 - logo (miniaturka)     MOS - logo 2016 (miniaturka)    Teatr im. Juliusza Słowackiego - logo 2016 (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki (MOS), ul. Rajska 12.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close