Kraków/IV Festiwal KRoki: Symptoms Dance Company „The miracles of the night”

Zdjęcie: Kraków/IV Festiwal KRoki: Symptoms Dance Company „The miracles of the night”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

IV edycja  KRoków – Międzynarodowego Festiwalu tańca Współczesnego odbędzie się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie pod hasłem „Ciało (nie) wystarczy”. W ramach festiwalu odbędzie się pokaz spektaklu The miracles of the night węgierskiej grupy Symptoms Dance Company. Przedstawienie zostało zainspirowane tytułowym wierszem węgierskiego poety Sándora Weöresa, poetycką wizją, którą cechuje swoboda, nieobliczalność i uwolnienie się z więzów reguł, co jest częstym zjawiskiem w utworach Weöresa. Krótko mówiąc, nie mają zastosowania żadne granice wiekowe, nie ma oznaczeń w stylu „niedozwolone dla dzieci”. Ten szczególny idiom językowy zostaje odegrany tutaj na scenie przy wsparciu obrazów, rycin i animacji dwóch artystek, Ildikó Mezei i Évy Taskovics.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś całą noc leżeć bezsennie obok kogoś i „nic” się między wami nie wydarzyło? A wstając rano ujrzeć jednak zmianę w świecie wewnętrznym?

Zajęta rysowaniem dziewczyna oraz chłopak przetwarzają ten dziwny stan, jakby ze snu, coś w rodzaju zachwytu, w którym dwoje ludzi po prostu gapi się na siebie. Dzięki oprogramowaniu Animata – od 2007 roku wciąż rozwijanemu przez Bence’a Samu – udaje się tchnąć życie w przedmioty i postacie tworzone przez dziewczynę, gdy poprzez swoje rysunki wprowadza je ona na scenę. Projektowany świat i tancerze wchodzą w ten sposób w przedziwną, surrealistyczną relację, przez co rysowane linie zostają uosobione, aby mogły współdziałać z żywymi aktorami.

Nadjeżdża zamiatarka tłumiąc ziewanie,

za nią nadciąga dnia zaranie,

pędzi z rozpuszczonymi blond włosami;

poranny zgiełk, szybuje w górę świt…

a ten rozległy cud nocy,

ten dziw, co umyka jak kula z procy

dostrzegliśmy tylko

ty i ja.

Reżyseria i choreografia:  Réka Szabó

Współpraca reżyserska: Máté Czakó

Wykonawcy i współtwórcy: Dóra Furulyás,  Dániel Szász,  Ildikó Mezei

Projekt wizualny, kreatywna technologia:  Ildikó Mezei, Éva Taskovics , Bence Samu

Światło i przestrzeń: Attila Szirtes

Kostiumy: Edit Szűcs

Muzyka: Hunor G. Szabó

Wykonawcy muzyki: András Csizmás, Márton Fenyvesi, Hunor G. Szabó

Specjalne podziękowania dla Istvána Gőza

Finansowanie: Węgierskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich, Narodowy Fundusz Kulturalny, Trafó House of Contemporary Arts

The Symptoms jest grupą wykonawców zorganizowaną wokół węgierskiej tancerki i choreografki Réki Szabó. Z wykształcenia matematyczka, Szabó buduje swój zespół tancerzy i aktorów od 2002 roku, zaś na arenie teatru tańca współczesnego jest obecna od 1995. Oparte w dużej mierze na dowcipie i swobodnej, pomysłowej kreatywności, spektakle zespołu charakteryzują się wyzwolonym i wyzwalającym duchem nieokiełznanej, niemalże młodzieńczej energii, choć dają też dużo do myślenia i nie brak im czystej siły dramatycznej. Spektakle grupy The Symptoms są uważnie przemyślanymi, intelektualnymi i humorystycznymi dziełami łączącymi taniec z grą aktorską i ruchem opartym o tekst. Często wychodzą od banałów, przekształcając je w groteskowe, ironiczne, a nawet wzruszające kolaże. Zespół pracuje w różnych przestrzeniach, tworząc sztuki na scenę, jak i performanse czy swobodne improwizacje dla przestrzeni publicznych i galerii. Zespół nie uznaje żadnych granic gatunkowych, traktując tekst, ruch, muzykę i efekty wizualne jako równorzędne składniki. Przejawiając zamiłowanie do szczególnych rozwiązań technicznych, zespół The Symptoms porusza problemy dnia codziennego, które dotykają nas wszystkich. O tematach tych mówi głęboko osobistym językiem.

ceny biletów:

normalne: I miejsca 45zł; II miejsca 35 zł

ulgowe: I miejsca 30 zł; II miejsca 25 zł

Program festiwalu

Rezerwacje: tel. 12 424 45 28, 12 424 45 25

Kasa Biletowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki jest czynna na godzinę przed wydarzeniami biletowanymi.

Kasa w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (pl. Św. Ducha 1, 31-023 Kraków) czynna w godzinach:

w poniedziałki 10.00-14.00 oraz 14.30-18.00  

od wtorku do soboty 9.00-14.00 oraz 14.30-19.00 

w niedziele 15.00 – 19.00 – jeśli jest grany spektakl 

KRoki 2016 - logo (miniaturka)MOS - logo 2016 (miniaturka)    Teatr im. Juliusza Słowackiego - logo 2016 (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki (MOS), ul. Rajska 12.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close