Kraków/IV Festiwal „Materia Prima”: CCN Créteil & Val-de-Marne/Compagnie Kӓfig „Pixel”

Zdjęcie: Kraków/IV Festiwal „Materia Prima”: CCN Créteil & Val-de-Marne/Compagnie Kӓfig „Pixel”

Fot. Patrick Berger

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Groteska w Krakowie zaprasza na Materia Prima. IV Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Zespoły CCN Créteil & Val-de-Marne i Compagnie Kӓfig zaprezentują spektakl Pixel, który łączy taniec ze sztuką multimediów. Wprawiające w zachwyt projekcje multimedialne współgrają idealnie z dynamiczną choreografią.

Choreograf i reżyser przedstawienia, Mourad Merzouki:

„Projekt Pixel narodził się, kiedy po raz pierwszy ujrzałem prace Adriena Mondota i Claire Bardainne. To była fascynacja od pierwszego wejrzenia: nie byłem w stanie odróżnić świata realnego od wirtualnego i od razu podjąłem decyzję, żeby wraz z nimi spróbować połączyć świat interaktywnych projekcji wideo z tańcem. Znalezienie balansu pomiędzy tańcem a abstrakcyjnym obrazem było ogromnym wyzwaniem. Ta praca odwróciła moje postrzeganie gestu i ruchu na scenie. Energia i wirtuozeria hip-hopu połączyła się ze światem poezji i snów.”.

Claire Bardainne i Adrien Mondot – twórcy koncepcji przedstawienia i multimediów:

„Mourad czuje doskonale nasz świat abstrakcyjnej grafiki. To z jego inspiracji stworzyliśmy nowe cyfrowe formy i animacje. Podobnie jak w malarstwie iluzjonistycznym staramy się zaburzać percepcję, tak by w pewnym momencie publiczność nie mogła się zorientować w tym co jest prawdziwe, a co prawdziwe nie jest. Chcemy by na scenie pojawiło się „niemożliwe”: zmieniamy właściwości materii, burzymy siłę grawitacji, stwarzamy wrażenie trójwymiarowości. To całkiem podobne do ruchu hip-hopowego tancerza, którego ciało płynie… Naszym przedstawieniem zmieniamy relację człowieka z czasem i przestrzenią.”.

Trailer

Reżyseria i choreografia: Mourad Merzouki

Koncepcja: Mourad Merzouki i Adrien M / Claire B

Realizacja multimediów: Adrien Mondot & Claire Bardainne

Muzyka: Armand Amar

Asystent choreografa: Marjorie Hannoteaux

Występują: Rémi Autechaud znany jako RMS, Kader Belmoktar, Marc Brillant, Elodie

Chan, Aurélien Chareyron, Yvener Guillaume, Amélie Jousseaume, Ludovic

Lacroix, Xuan Le, Steven Valade, Médésséganvi Yetongnon znany jako Swing

Reżyseria światła: Yoann Tivoli, asystent: Nicolas Faucheux

Scenografia: Benjamin Lebreton

Projekt kostiumów: Pascale Robin, asystent: Marie Grammatico

Czas trwania: 70 minut

 

Choreograf przedstawienia, Mourad Merzouki przekształcił uliczny hip-hop w formę sztuki prezentowaną na najważniejszych światowych scenach. Jeszcze w dzieciństwie praktykował sztuki walki i cyrk. Z tańcem, już jako nastolatek, spotkał się właśnie poprzez hip-hop. Hip-hop doprowadził go do innych stylów tańca współczesnego; pracował z takimi artystami jak: Maryse Delente, Jean-François Duroure czy Josef Nadj. Mourad Merzouki jest dyrektorem Centre Chorégraphique National de Créteil et du Val-de-Marne i Compagnie Kӓfig we Francji. Jest także laureatem wielu nagród i odznaczeń. Otrzymał m.in: Medal Miasta Lionu (2013), Order Narodowy Legii Honorowej (2012), Order Sztuki i Literatury (Kawaler 2004,Oficer 2011), Nagroda Projektanci bez Granic (2008), Nowy Talent w Dziedzinie Choreografii – SACD (2006), Najlepszy Młody Choreograf Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Wolfsburg w Niemczech (2004).

Znana na całym świecie Compagnie Kӓfig powstała w roku 1996 z inicjatywy choreografa Mourada Merzouki’ego. Od tego czasu zespół stworzył 27 spektakli, zagranych w ponad 700 miastach. W ciągu 20 lat Compagnie Kӓfig zagrała z wielkim sukcesem 2800 przedstawień w 58 krajach dla ponad milionowej publiczności.

Compagnie Adrien M Claire B z Lionu, tworzona przez artystów: Adriena Mondota i Claire Bardainne działa w obszarze sztuki cyfrowej i performatywnej od 2004 roku. Ich kreacje obejmują zarówno przedstawienia teatralne jak i wystawy, w których, przy użyciu narzędzi technologii informacyjnej, łączą świat realny i wirtualny. W centrum ich poszukiwań artystycznych i technologicznych stoi zawsze ludzkie ciało. Adaptują  współczesne technologie, tak by przy użyciu wizualnego języka wyrazu stworzyć wykraczające poza przestrzenie czasu poetyckie kreacje.

***

Materia Prima. IV Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy zaprezentuje najwybitniejsze spektakle teatru formy z całego świata z: Francji, Holandii, Kanady, Litwy, Niemiec, Wietnamu, Włoch, Szwajcarii i USA. Festiwal pokazuje spektakle odkrywcze i zaskakujące, w których teatr łączy się z nowym cyrkiem i teatrem tańca, taniec przeplata z multimediami, a także formami teatru lalek, masek i cieni.

Strona festiwalu: http://materiaprima.pl/

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:30

Kraków: ICE Kraków (Krakówl Congress Centre), ul. Marii Konopnickiej 17.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close