Kraków/IV Festiwal „Materia Prima”: Compagnie Marie Chouinard „bODY_rEMIX/gOLDBERG _vARIATIONS”

Zdjęcie: Kraków/IV Festiwal „Materia Prima”: Compagnie Marie Chouinard „bODY_rEMIX/gOLDBERG _vARIATIONS”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Groteska w Krakowie zaprasza na Materia Prima.IV Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Compagnie Marie Chouinard pokaże swoje najważniejsze dzieło bODY_rEMIX/gOLDBERG _vARIATIONS. Tą rewolucyjną kreacją znana ze swoich śmiałych poszukiwań Marie Chouinard zmieniła wyobrażenia o sztuce baletu, tańca i sztuce w ogóle. Widzowie kontemplować będą jednocześnie piękno i brzydotę, a także siłę i słabość ludzkiego ciała. To poetycka, a zarazem niezwykle poruszająca opowieść o kondycji ludzkiej w świecie.

Spektakl bODY_rEMIX/gOLDBERG _vARIATIONS jest oryginalną interpretacją Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha. Tematem przedstawienia jest ciało wyzwalające się z narzędzi opresji, ucisku i ograniczeń. Ruchy tancerzy warunkują tu różne akcesoria: protezy, kule, uprzęże, drążki wykorzystywane w niekonwencjonalny sposób. Powstaje ruch ograniczony, a jednocześnie wyzwolony. To poetycki hymn i marzenie o niczym nieskrępowanej wolności każdego z nas. Spektakl subtelny i jednocześnie ekstrawagancki, dostojny i dziki, w którym ruchy tancerzy zdają się zgłębić tajemnicę ludzkiego ciała. Bezkompromisowa kreacja z udziałem półnagich tancerzy, która wykracza poza wyobrażenia o współczesnym teatrze tańca.

Marie Chouinard ma w środowisku tańca opinię estetki, eksperymentatorki, a nawet prowokatorki. Artystka od blisko czterdziestu lat tworzy wyraziste przedstawienia, które na długo zapadają w pamięć. Ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt spektakli tanecznych, a także akcji performatywnych, przedstawień muzycznych, instalacji i filmów. Wszystkie one są obsesyjnymi poszukiwaniami esencji formy i esencji ludzkiego ciała.

Marie Chouinard:

„Wychodzę zawsze od ciała samego w sobie, czerpię z ciszy i oddechu, które są tym „niewidocznym” źródłem życia. Na początku jest zawsze „tajemnica”, która pociąga mnie wręcz obsesyjnie. Zawsze zaczynam od punktu zero. Słucham uważnie pulsu ciała, a potem przetwarzam go w nową jakość.”.

Dziś jej założony w 1990 roku teatr tańca Compagnie Marie Chouinard  na stałe współpracuje ze słynnym ImPulzTanz w Wiedniu i jest obecny na wszystkich znaczących festiwalach. Marie Chouinard jest także Dyrektorem ds. Tańca Biennale Sztuki w Wenecji, Przewodniczącym Les Prix de la Danse de Montréal. Jest także laureatem wielu nagród i odznaczeń m.in.: włoskiej Positano Prize
„Choreograf roku” (2016), Orderu Sztuki i Literatury (Quebec, 2015), Orderu Narodowego Quebecu (2015), Nagrody Denise-Pelletier (Quebec, 2010), Orderu Sztuki i Literatury (Francja, 2009), stopnia Oficer Orderu Narodowego Kanady (2007) i Bessie Award (Nowy Jork, 2000).

Z recenzji:

„Chouinard i jej znakomici tancerze stworzyli wirtuozerski spektakl, będący medytację na temat piękna i słabości ludzkiego ciała.” Sandra Luzina, Tagesspiegel, Berlin, 2005.

„Totalnie nowatorskie. Doprawdy olśniewające.”

Gabrielle Zimmerman, Radio-Canada, Montreal, 2005.

bODY_rEMIX/gOLDBERG_vARIATIONS jest dziwacznie pięknym hołdem dla tancerzy i sztuki tańca.”

Susan Walker, Toronto Star, 2005

„Dysharmonijna symfonia, bODY_rEMIX/gOLDBERG_vARIATIONS wykracza poza to do czego przywykliśmy w tańcu, by rozpalić wyobraźnię na temat tego, czym może być ciało w ruchu […] Najbardziej niezwykła grupa baletowa, jaka współcześnie istnieje.”

Rosita Boisseau, Le Monde, Paris, 2006

„Kreatywność Chouinard oszałamia (…), taniec i muzyka spotkają się ze sobą w całkowicie nowatorski sposób.”

Stuttgarter Nachrichte, Ludwigsburg, 2005

Trailer

Choreografia i reżyseria: Marie Chouinard

Tancerze: wszyscy tancerze Compagnie Marie Chouinard

Muzyka: Louis Dufort: Variations on the Variations/ Wariacje na temat Wariacji 

Jan Sebastian Bach: Wariacje Goldbergowskie, Wariacje 5, 6, 8

Fragmenty wokalne Glenna Goulda – za zgodą Estate of Glenn Gould i Sony BMG Music (Kanada) Glenn Gould: A State of Wonder: The Complete Goldberg Variations (1955 & 1981)

Światło, scenografia, rekwizyty: Marie Chouinard

Kostiumy i stylizacja włosów: Liz Vanda

Make-up: Jacques-Lee Pelletier

Produkcja: Compagnie Marie Chouinard, w koprodukcji z:National Arts Centre (Ottawa),

Montreal High Lights Festival, Schlossfestspiele (Ludwigsburg),Théâtre de la Ville (Paryż),

Venice Biennale, White Bird (Portland), wsparcie: ImPulsTanz (Wiedeń)

Czas trwania:
Łącznie: 100 minut
Akt pierwszy: 45 minut
Przerwa
Akt drugi: 40 minut

***

Materia Prima. IV Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy zaprezentuje najwybitniejsze spektakle teatru formy z całego świata z: Francji, Holandii, Kanady, Litwy, Niemiec, Wietnamu, Włoch, Szwajcarii i USA. Festiwal pokazuje spektakle odkrywcze i zaskakujące, w których teatr łączy się z nowym cyrkiem i teatrem tańca, taniec przeplata z multimediami, a także formami teatru lalek, masek i cieni.

Strona festiwalu: http://materiaprima.pl/

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:30

Kraków: ICE Kraków (Kraków Congress Centre), ul. Marii Konopnickiej 17.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close