Kraków/IV Festiwal „Materia Prima”: Jakop Ahlbom „Horror”

Zdjęcie: Kraków/IV Festiwal „Materia Prima”: Jakop Ahlbom „Horror”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Groteska w Krakowie zaprasza na Materia Prima. IV Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Jakop Ahlbom z Holandii pokaże spektakl Horror – pomysłowy i perfekcyjnie zrealizowany pastisz filmów grozy, zawierający czarny humor, dreszczyk emocji i absurd. Jakop Ahlbom wykorzystuje całą gamę efektów specjalnych i teatralnych trików. Gatunek filmów grozy świetnie mu to umożliwia. Artysta uwielbia żonglerkę cytatami z kinematografii. W Horrorze wykorzystał sceny z kultowych filmów grozy, tworząc za ich pomocą nową historię. Odgadywanie tych cytatów to czysta rozrywka. Horror to perfekcyjnie zagrany spektakl teatru fizycznego w wykonaniu doskonałego zespołu aktorskiego, który nie musi używać słów, by opowiedzieć mroczną historię.

Jakop Ahlbom fascynuje się filmami grozy od wczesnej młodości. Ahlbom: „Pochłaniałem każdy horror jaki mogłem znaleźć. Fascynowały mnie absurdalne fantazje, efekty specjalne, ekstremalne historie, poczucie nieodgadnionego mroku oraz to, jakie pobudzenie i adrenalinę we mnie wywołują. Intrygował mnie także czarny humor zawarty w tych filmach, kombinacja efektów slapstikowych i surrealizmu. To wszystko mnie urzekało, a zarazem przerażało.”

Stary dom, udręczony tragiczną historią pewnej rodziny. Jednej siostrze udało się uciec. A co przydarzyło się drugiej? Kiedy wraca do rodzinnego domu konfrontuje się z przeszłością, którą wcześniej wyparła. Jedynym sposobem, by przeżyć, jest zmierzenie się ze straszną prawdą.

Z recenzji:

Ahlbom w „Horrorze” przeszedł samego siebie. Wszystko jest zrealizowane z najwyższą perfekcją. Gra aktorska na najwyższym poziomie. Zdumiewa nieskończona ilość pełnych iluzji scen… Ten magiczny świat pełen jest absurdu, czarnego humoru i slapstickowych numerów. Kto by pomyślał, że horror da się zagrać w teatrze? A Ahlbom to udowadnia.

„Haarlems Dagblad”

Musicie to zobaczyć! Inteligentny i wnikliwie zabawny. Sceny podczas których wyskoczycie z krzesła!

„London Evening Standard”

Prawdziwie przerażający… Czarny kalejdoskop, rozrywka szarpiąca nerwy.

„The Stage”

Ahlbom wykorzystuje efekty specjalne, by nas zaskoczyć. Granice jego inwencji są niesłychanie elastyczne. Horror jest złowieszczy, mrożący krew w żyłach, nieuporządkowany, komiczny i absurdalny, a wykonanie całości jest znakomite. Ahlbom potwierdza po raz kolejny swój wyjątkowy teatralny talent.

„Het Parool”

Wyśmienity, fascynujący spektakl. Od pierwszej sceny aż do oklasków publiczność siedzi na skraju foteli. Gdybyśmy mieli nagradzać punktami, to przedstawienie dostałoby maksimum. „Horror” naprawdę chwyta za gardło.

„Cultuurpodiumonline.nl”

Trailer

Koncepcja i reżyseria: Jakop Ahlbom

Występują: Luc van Esch, Yannick Greweldinger, Judith Hazeleger, Silke Hundertmark, Sofieke de Kater, Gwen Langenberg, Maurits van den Berg, Reinier Schimmel

Dramaturg: Judith Wendel

Scenografia: Douwe Hibma, Jakop Ahlbom, Remco Gianotten (asystent)

Muzyka: Wim Conradi i Bauke Moerman

Projekt kostiumów: Esmee Thomassen

Rekwizyty i make-up: Rob Hillenbrink

Uczesanie i make-up: Nienke Algra

Reżyseria światła: Yuri Schreuders

Technika: Tom Vollebregt, Yuri Schreuders, Allard Vonk, Michel van der Weijden, Remco Gianotten, Alfred van der Meulen

Menadżer tournée: Sarah Faye van der Ploeg

Producent: Wilma Kuite / Alles voor de Kunsten

HORROR został zrealizowany z pomocą finansową: Performing Arts Fund, Miasta Amsterdamu, Fonds 21 i Prins Bernhard Cultuurfonds

Czas trwania: 60 minut

***

Materia Prima.IV Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy zaprezentuje najwybitniejsze spektakle teatru formy z całego świata z: Francji, Holandii, Kanady, Litwy, Niemiec, Wietnamu, Włoch, Szwajcarii i USA. Festiwal pokazuje spektakle odkrywcze i zaskakujące, w których teatr łączy się z nowym cyrkiem i teatrem tańca, taniec przeplata z multimediami, a także formami teatru lalek, masek i cieni.

Strona festiwalu: http://materiaprima.pl/

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:30

Kraków: ICE Kraków (Kraków Congress Centre), ul. Marii Konopnickiej 17.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close