Kraków: „Japoński taniec butoh – zbliżenia” – spektakl, pokazy filmów i promocja książki

Zdjęcie: Kraków: „Japoński taniec butoh – zbliżenia” – spektakl, pokazy filmów i promocja książki

Kadr z filmu La Dolce Vita.

Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie  zaprasza na wydarzenie zatytułowane Japoński taniec butoh – zbliżenia, w ramach którego odbędzie się prezentacja spektaklu Yameru maihime_prologue Katarzyny Pastuszak i Joanny Dudy, pokazy filmów Tatsumiego Hijikaty oraz promocja książki Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie (UNIVERSITAS 2014) Katarzy Pastuszak.

Harmonogram:

godz. 18.00 – spektakl Yameru maihime_prologue (Chora tańcząca księżniczka_prolog) – Katarzyna Pastuszak (taniec) i Joanna Duda (muzyka na żywo)

godz. 19.00 – prezentacje fragmentów spektakli japońskiego tancerza butō Hijikaty Tatsumiego

godz. 19.30 – promocja książki Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie (Universitas, Kraków 2014) i spotkanie z autorką

O wydarzeniach wieczoru:

Yameru maihime_prologeu to pierwsza część tryptyku inspirowanego postacią Hijikaty Tatsumiego – ojca japońskiego tańca butoh. Tytuł projektu odwołuje się do quasi-autobiograficznej powieści autorstwa Hijikaty Tatsumiego pt. Yameru maihime (Tańcząca chora księżniczka). Spektaklem Yameru maihime_prologue Katarzyna Pastuszak otwiera cykl, w którym z jednej strony sięgać będzie do własnego dzieciństwa, z drugiej zaś podejmie dialog z koncepcjami japońskiego artysty. Projekt Yameru maihime autorstwa Katarzyny Pastuszak zbiega się z publikacją książki pt. Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie autorstwa Pastuszak i stanowi kolejny etap jej poszukiwań na obszarze butoh.

Dialog pomiędzy Pastuszak i Hijikatą jest pogłębiony dzięki współpracy z projektantem kostiumów – Daisuke Tsukuda (The Rebelis), który przygotował oryginalne japońskie kimono farbowane w suchym błocie Tōhoku –  regionu, w którym urodził się Hijikata.

Koncept i wykonanie: Katarzyna Pastuszak

Muzyka: Joanna Duda

Kostium: Daisuke Tsukuda (The Rebelis)

Premiera: 19.05.2015, Warsaw Butoh/PL Festival

Premiera wznowionej wersji: 19 sierpnia 2015, Minato Butoh International Festival, Tokio

Produkcja: GAK Stacja Orunia Gdańsk, Miasto Gdańsk

Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie

Wnikliwe studium ankoku butō (dosł. taniec ciemności) Hijikaty Tatsumiego, wielkiego japońskiego artysty i protoplasty nowatorskiego gatunku sztuki, jakim jest butō. Stanowi ona jednocześnie niezwykle cenne kompendium wiedzy na temat genezy, rozwoju i obecnej kondycji tego wielonurtowego, złożonego zjawiska, którym fascynuje się cały współczesny świat tańca. [dr hab. Beata Kubiak Ho-Chi]. Publikację uzupełnia płyta DVD Butōfu z prezentacją praktycznego wykonania wybranych instrukcji butō-fu Hijikaty wykonaną przez japońską tancerkę butō Kawamoto Yuko uczennicę Wagurego Yukio na potrzeby książki (luty 2010).

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Muzeum „Manggha” od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 do 18.00 oraz przed spektaklem.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Kraków: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Konopnickiej 26.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close