Kraków/Krakowskie Centrum Choreograficzne: Kino Tańca na Scenie NCK – dzień drugi: „an_na” Pameli Bosak i Magdaleny Skowron oraz „MORE” z chor. Moniki Węgrzynowicz

Zdjęcie: Kraków/Krakowskie Centrum Choreograficzne: Kino Tańca na Scenie NCK – dzień drugi: „an_na” Pameli Bosak i Magdaleny Skowron oraz „MORE” z chor. Moniki Węgrzynowicz

„MORE” chor. Monika Węgrzynowicz, fot. Beatrycze Bem

Wersja do druku

Udostępnij

Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza na Kino Tańca na Scenie NCK. Trzydniowy program składa się z sześciu spektakli tanecznych krakowskich twórców. Drugiego dnia zobaczymy spektakl an_na Pameli Bosak i Magdaleny Skowron oraz

MORE, do którego ruch przygotowała Monika Węgrzynowicz, a dźwięk Marcin Janus (będzie to zarazem premiera spektaklu).

Prezentowane spektakle zostaną również udostępnione online w ostatnim tygodniu sierpnia na profilu FB NCK.

Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

O spektaklach:

an_na

W centrum stawiamy ciało, ciało połączone z umysłem i pamięcią. Ciało, które jest nośnikiem wspomnień, nabytych zachowań. Inspiracją do stworzenia spektaklu stają się dla nas odruchy warunkowe i bezwarunkowe, przejmowanie zachowań innych ludzi za pomocą naśladownictwa, projekcji i lustra (odbić lustrzanych związanych z neuronami lustrzanymi). Badanie mechanizmów naśladowania odbywa się także w kontekście popkultury i grup społecznych, a także kodów kulturowych obecnych w naszej rzeczywistości. Zadajemy sobie pytanie czy jesteśmy w stanie dotrzeć do tego, co jest naszym własnym zachowaniem bądź odruchem, czy też zawsze zatracamy siebie, uczestnicząc w życiu społecznym. W strategii choreograficznej posługujemy się obserwacją zachowań ludzkich i naszych nawzajem, zastanawiając się, jaką rolę odgrywa ruch w naszym życiu. Docieramy do miejsc i przestrzeni miejskich, do wydarzeń i zmian związanych z rozwojem i historią i próbujemy odnaleźć w nich sfery pamięci ruchowej, cielesnej, dzięki której jesteśmy w stanie przypomnieć sobie sytuacje, odruchy, emocje związane z konkretną osobą i miejscem. Inspiracji nie traktujemy dosłownie, są one punktem wyjścia do tworzenia materiału ruchowego, w którym badamy nasze przyzwyczajenia, zachowania, odruchy, testując je również na sobie nawzajem.

choreografia: Pamela Bosak, Magdalena Skowron

wykonanie: Pamela Bosak, Magdalena Skowron

muzyka: Murcof, Christian Loffler, Kelly Lee Owens, Chromatics

projekcje: Maria Łozińska

kostiumy: Pamela Bosak, Magdalena Skowron

partner: Krakowski Teatr Tańca

kamera: Aleksander Hordziej

Spektakl powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa na rok 2019.

MORE

Impulsem do rozpoczęcia pracy nad formą solową był pomysł Marcina Janusa, polegający na wykorzystaniu syntezatora tak, aby przełożyć jego warstwę dźwiękową na jakości ruchowe. Od tego czasu dużo się zmieniło, koncept się znacznie rozszerzył, ale dobrze jest pamiętać, jak się zaczyna.

Więcej…

Już pierwsze szkice spektaklu, kilka miesięcy temu, ujawniały osobiste historie w obrębie ram solo. Pojawia się więcej niż sama kompozycja ruchowa.

Więcej…

Staram się trzymać fizyczność w inkubatorze i obserwować zachodzące zjawiska. Stawiam bardziej na praktykę niż teorię. Ciągle dzieje się coś nowego, okazuje się, że schematy chcą odzwierciedlać przeżyte doświadczenia, pamięć ciała rezonuje i wychodzi daleko poza samą materię. Dotykamy magii.

Więcej…

Można powiedzieć, że ciało buduje się na scenie, „staje się” poprzez wzmacnianie tego, co już we mnie było. Na pozór przypadkowe fragmenty uległy syntezie do konkretnego ciągu doświadczeń, zyskując nowe funkcje.

Więcej…

Myślenie technologią i techniką nie pomaga, sprawdza się natomiast zwrot do wnętrza, do ciała. Ten proces jest ciągle gotowy na przyjęcie kolejnych zmiennych i dokopywanie się do głębszych warstw.

Więcej…

ruch: Monika Węgrzynowicz
dźwięk: Marcin Janus
producent: Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury
kamera: Aleksander Hordziej

Bilety: 10 zł

Więcej na stronie organizatora i FB:

https://nck.krakow.pl/kcc/blog/kino-tanca-na-scenie-nck-i-w-domu/

https://www.facebook.com/events/213948616563964/

KCC_logo_2019 (miniaturka) NCK - Nowohuckie Centrum Kultury_logo_2019 (miniaturka)

KCC_Kino Tańca na Scenie NCK_2020 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Kraków: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close