Kraków/Lamella – the house of queer arts: Maque Pereyra „Maria Mmeets”

Zdjęcie: Kraków/Lamella – the house of queer arts: Maque Pereyra „Maria Mmeets”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Lamella – the house of queer arts zaprasza na performans Maria Mmeets Maque Pereyry. Pokaz jest częścią programu Lamella is eyes without the face. Maque (Boliwia) wykorzystuje własne doświadczenie, aby naświetlać problemy sprawczości ról społecznych, uświadamiając polityczność oddziaływania zmysłowego tańca. Przyjmując postać suki i czarownicy, pokazuje w jaki sposób określone role społeczne łączą się z systemem nagrody i kary – kto zasługuje na miłość, kto może doświadczyć przyjemności. Włączenie ich w praktykę staje się technikami oporu i formą uzdrowienia wobec społecznej dyscypliny i struktury ucisku.

Konieczne są zapisy na maila: lamellaqueerarts@gmail.com. Informacje o lokalizacji zostaną przesłane mailem.

O spektaklu:

Maria Mmeets odzwierciedla konsekwencje społeczno-politycznych implikacji miłości, emocji i relacji z własnego/swojego punktu widzenia. W tej pracy Maque bierze pod uwagę możliwość tworzenia wiedzy poprzez własną historię, zgodnie z oświadczeniem Prywatne jest polityczne proponowanym obecnie przez feministki Chicana, jak: Gloria Anzaldúa, jak też badaczko eksplorujące temat rasizmu i postkolonializmu, jak – Grada Kilomba. Z zachodniego punktu widzenia emocje i uczucia i są traktowane jako rzetelne źródło wiedzy, ponieważ są nieracjonalne, a zatem nienaukowe. Sarah Ahmed w książce The Cultural Politics of Emotion mówi o emocjach jako bezpośrednio związanych z kobiecymi atrybutami, a zatem naznaczonych jako oznaka słabości. Zawiłość podejmowanych tematów myli tropy poszukiwaczom prostych wyjaśnień, stając się w końcu krytyczną zabawą w rzeczywistość, wypełnioną różnego rodzaju parodiami. Artystka przenosi publiczność w przestrzeń własnych emocji powstałych w reakcji na pytania o społeczne mechanizmy, wytwarzające coraz to nowsze złudzenia osobistej wolności.

Maque Pereyra – psycholog, tancerka, performerka, kochanka/fascynatka cumbia-reggaeton. Ukończyła psychologię na uniwersytecie w Boliwii, a obecnie studiuje w Berlinie, gdzie kończy dwuletni program SODA na uczelni HZT – Inter-University Centre for Dance. W 2013 roku uczestniczyła w programie „Atlas-Mapping Future Talents” prowadzonym przez Impulstanz Vienna International Dance Festival. Jej prace były pokazywane w Boliwii, Meksyku, Peru, Argentynie, Austrii, Niemczech, Norwegii. Maque jest również laureatką nagrody Ministerstwa Kultury w Boliwii „Premio Plurinacional Eduardo Abaroa” w kategorii artystki solowej i najlepszego duetu tańca współczesnego. Pracowała dla takich zespołów i artystów, jak: Ballet Oficial de Bolivia, Vidanza, FEMINASTY, Cecilia Vilca, Yumi Tapia.

***

Lamella jest niestacjonarnym domem dla queerowej sztuki. To niezależny kolektyw przyjaciół, który nawozi artystyczny, społeczny i kulturalny wzrost krakowskiej społeczności queerowej. Misja kolektywu realizowana jest poprzez twórczą akomodację queerowych działań artystów w polskim kontekście społecznym poprzez wystawienie, prezentowanie oraz dokumentację. Celem działań Lamelli jest tworzenie przestrzeni do queerowej refleksji nad tożsamością w procesie wyzwolenia politycznego, kulturotwórczego i seksualnego. Lamella jako kolektyw oparty na przyjaźni, poszukuje alternatywnych form współpracy wobec hiperkapitalistycznej hierarchii. Zainteresowana jest tworzeniem emergentnych struktur współdzielenia się czasem i przestrzenią, choreografii spotkania, relacji gość/gospodarz.

Nie jesteś już przy mnie, moja miłości. Spróbujmy po staremu wylewać łzy dopóki ktoś nie poderwie mnie/ciebie. Jednak nie zapomnij uśmiechać się, gdy w rozpaczy zakrywasz twarz , aby nie umknęły nam tęcze, motyle, matche na tinderze.

Tego samego dnia, w ramach Lamella is eyes without the face, Maque Pereyra poprowadzi warsztaty Yoggaton (godz. 13.00-15.00), jak też wystąpi jako DJ-ka podczas LameLLABALL (od godz. 22.00). Wydarzenie jest inicjatywą przyjaciół, która nie otrzymuje żadnych zewnętrznych funduszy. Organizatorzy uprzejmie proszą o datki i nieprzynoszenie własnych napojów.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:30

Kraków: wymagane zapisy, adres zostanie przesłany mailem.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close