Kraków/Lamella – the house of queer arts: Maque Pereyra „Yoggaton” – warsztaty

Zdjęcie: Kraków/Lamella – the house of queer arts: Maque Pereyra „Yoggaton” – warsztaty

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Lamella – the house of queer arts zaprasza na warsztaty, stanowiące połączenie praktyki jogi oraz reggaetonu, które poprowadzi Maque Pereyra. Warsztat jest częścią programu Lamella is eyes without the face.

Koszt: sugerowana dotacja 25 zł.

Zapisy i szczegóły, dotyczące lokalizacji: lamellaqueerarts@gmail.com.

Maque Pereyra proponuje serię ćwiczeń, które zgromadziła z wielu praktyk cielesnych takich jak: Hatha Joga, perreo (twerk), pole dance, aikido, kundalini joga a także praktyk feministycznych i queerowych. Maque stosuje swoją holistyczną wiedzę w eksperymencie YOGGATON, gdzie oferuje możliwość intensywnego treningu fizycznego, jak również rozwoju i przemiany duchowej. Yoggaton może prowadzić do głębszego rozpoznania siebie, swojej relacji ze zmysłowością i seksualnością. Jest to eksperyment, który może wywołać radość, uzdrowienie, refleksje, czy po prostu fizycznie satysfakcjonujące zmęczenie, w przestrzeni wolnej od osądu i oceny. Maque podważa praktykę reggaeton, który został zdominowany przez mężczyzn i często w sposób opresyjny pokazuje zależność seksualną kobieta-mężczyzna. Maque kwestionuje tę relację i queeruje jej porządek poprzez autorską metodę Yoggaton.

Maque Pereyra:
Pewnego poranka ćwiczyłam jogę we zaciszu własnego pokoju, po imprezie, wciąż czując jej rytm i intensywność we własnym ciele. Słuchałam przy tym reggaetonu zaczęłam czuć jak ciało równocześnie reaguje na informacje płynące z obu praktyk somatycznych. Zestawiając silnie różniące się praktyki, dostrzegam specyficzny dla mojego procesu artystycznego sposób pracy z materiałem. Interesuje mnie opozycja pomiędzy społeczną perspektywą, w której kategoryzacja może stać się pułapką bez drogi ucieczki – kobieta jako czarownica, albo jako suka, uzdrowicielka albo przyziemna istota, grzeczna dziewczynka ćwicząca figury w balecie lub jogę albo zła dziewczyna imprezująca do rana. Dlaczego nie można być nimi wszystkimi?

Maque Pereyra – psycholog, tancerka, performerka, kochanka/fascynatka cumbia-reggaeton. Ukończyła psychologię na uniwersytecie w Boliwii, a obecnie studiuje w Berlinie, gdzie kończy dwuletni program SODA na uczelni HZT – Inter-University Centre for Dance. W 2013 roku uczestniczyła w programie „Atlas-Mapping Future Talents” prowadzonym przez Impulstanz Vienna International Dance Festival. Jej prace były pokazywane w Boliwii, Meksyku, Peru, Argentynie, Austrii, Niemczech, Norwegii. Maque jest również laureatką nagrody Ministerstwa Kultury w Boliwii „Premio Plurinacional Eduardo Abaroa” w kategorii artystki solowej i najlepszego duetu tańca współczesnego. Pracowała dla takich zespołów i artystów, jak: Ballet Oficial de Bolivia, Vidanza, FEMINASTY, Cecilia Vilca, Yumi Tapia.

***

Lamella jest niestacjonarnym domem dla queerowej sztuki. To niezależny kolektyw przyjaciół, który nawozi artystyczny, społeczny i kulturalny wzrost krakowskiej społeczności queerowej. Misja kolektywu realizowana jest poprzez twórczą akomodację queerowych działań artystów w polskim kontekście społecznym poprzez wystawienie, prezentowanie oraz dokumentację. Celem działań Lamelli jest tworzenie przestrzeni do queerowej refleksji nad tożsamością w procesie wyzwolenia politycznego, kulturotwórczego i seksualnego. Lamella jako kolektyw oparty na przyjaźni, poszukuje alternatywnych form współpracy wobec hiperkapitalistycznej hierarchii. Zainteresowana jest tworzeniem emergentnych struktur współdzielenia się czasem i przestrzenią, choreografii spotkania, relacji gość/gospodarz.

Nie jesteś już przy mnie, moja miłości. Spróbujmy po staremu wylewać łzy dopóki ktoś nie poderwie mnie/ciebie. Jednak nie zapomnij uśmiechać się, gdy w rozpaczy zakrywasz twarz , aby nie umknęły nam tęcze, motyle, matche na tinderze.

Tego samego dnia, w ramach Lamella is eyes without the face, Maque Pereyra pokaże spektakl Maria Mmeets (o 20.30) oraz o godzinie 22.00 wystąpi jako DJ-ka podczas LameLLABALL. Wydarzenie jest inicjatywą przyjaciół, która nie otrzymuje żadnych zewnętrznych funduszy. Organizatorzy uprzejmie proszą o datki i nieprzynoszenie własnych napojów.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 13:00

Kraków: godz. 13.00-15.00, wymagane zapisy, adres zostanie przesłany mailem.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close