Kraków/Lamella – the house of queer arts: Maryanna Lachman „Paper Towel”

Zdjęcie: Kraków/Lamella – the house of queer arts: Maryanna Lachman „Paper Towel”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Lamella – the house of queer arts zaprasza na performans Paper Towel w wykonaniu Maryanny Lachman. Pokaz jest częścią programu Lamella is eyes without the face. Maryanna Lachman (San Francisco) łączy socjologiczną metodę obserwacji z empiryczną praktyką ucieleśnienia, ukazując meandry funkcjonowania performerki jako idiosynkratycznego symbolu, wystawiającego siebie na scenie. Performerka działa na zbiorowość stanami emocjonalnymi, fizycznością, zachowaniami uwarunkowanymi przez środowisko, spontanicznością myślenia jako działania.

Paper Towel odbywa się w sytuacji jeden-na-jeden, widzowie wchodzą pojedynczo na konkretną godzinę, konieczne zapisy na maila: lamellaqueerarts@gmail.com. Informacje o lokalizacji zostaną przesłane na maila. Instrukcje od artystki: Proszę zostawić buty na zewnątrz, zrobić zdjęcie całej twarzy, założyć zegarek na nadgarstku i wejść w przestrzeń.

O spektaklu:

Praca przenosi widza do krajobrazu pozbawionego terytorium, który rozciągnie granice indywidualizmu, samoposiadania i tożsamości. Maryanna odwołuje się do technik i technologii wyznaczania przestrzenii i poczucia przynależności narodowej, które stanowiąc formę kontroli przekraczają granice wyznaczane wokół ciała. Niepokój wobec naruszania tej granicy zmienia sposób odczuwania siebie, może powodować lęk, a niekiedy też euforię. Długotrwałe czekanie, brak ścisłego zdefiniowania granic, łatwość ukrycia się w anonimowości czasami może przekształcić się w poczucie niepokoju, albo niepokój może stać się przyczynkiem dla poczucia wolności. Dezorientacja wobec łatwo wypełnianych cieleśnie kategorii staje się sposobem konstruowania przestrzeni.

Maryanna Lachman po sześciu latach pracy w San Francisco (Bay Area, Kalifornia) przeniosła się do Berlina. Jej twórczość można umieścić w obszarze performansu, sztuki tańca i choreografii. Zajmuje się rozwijaniem alternatywnych sposobów współpracy artystycznej i organizacji społecznej. Stworzyła kolektyw osób gender nonconforming – SALTA w San Francisco/Oakland oraz współpracowała z takimi artystami, jak: Sara Shelton Mann, Ruairi O’Donovan, Christine Bonansea, Akseli Aittomäki, Mia Habib and Reza Mirabi. maryannalachman.info

***

Lamella jest niestacjonarnym domem dla queerowej sztuki. To niezależny kolektyw przyjaciół, który nawozi artystyczny, społeczny i kulturalny wzrost krakowskiej społeczności queerowej. Misja kolektywu realizowana jest poprzez twórczą akomodację queerowych działań artystów w polskim kontekście społecznym poprzez wystawienie, prezentowanie oraz dokumentację. Celem działań Lamelli jest tworzenie przestrzeni do queerowej refleksji nad tożsamością w procesie wyzwolenia politycznego, kulturotwórczego i seksualnego. Lamella jako kolektyw oparty na przyjaźni, poszukuje alternatywnych form współpracy wobec hiperkapitalistycznej hierarchii. Zainteresowana jest tworzeniem emergentnych struktur współdzielenia się czasem i przestrzenią, choreografii spotkania, relacji gość/gospodarz.

Nie jesteś już przy mnie, moja miłości. Spróbujmy po staremu wylewać łzy dopóki ktoś nie poderwie mnie/ciebie. Jednak nie zapomnij uśmiechać się, gdy w rozpaczy zakrywasz twarz , aby nie umknęły nam tęcze, motyle, matche na tinderze.

Wydarzenie jest inicjatywą przyjaciół, która nie otrzymuje żadnych zewnętrznych funduszy. Organizatorzy uprzejmie proszą o datki i nieprzynoszenie własnych napojów.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Kraków: godz. 17.00-20.00, wymagane zapisy, adres zostanie przesłany mailem.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close