Kraków/Lamella – the house of queer arts: Vala Tomasz Foltyn/Valentyna Tanz przedstawia: „Notatki o miłości i innych sprawach”

Zdjęcie: Kraków/Lamella – the house of queer arts: Vala Tomasz Foltyn/Valentyna Tanz przedstawia: „Notatki o miłości i innych sprawach”

Fot. Mikołaj Perełkiewicz

Wersja do druku

Udostępnij

Lamella – the house of queer arts zaprasza na otwartą próbę performansu Notatki o miłości i innych sprawach z serii Valentyna Tanz przedstawia, sesję feedbacku oraz lampkę szampana z okazji 72 urodzin Dolly Parton. Organizatorzy zapraszają na próbę performansu, którego kształt nieustannie zmienia się, aktualizując wobec kontekstu geopolitycznego. Próba odnosi się również do sposobu dzielenia się feedbackiem. Artyści chcieliby potraktować performans jako przyczynek do wymiany myśli, odczuć i doświadczeń z uczestnikami. Performans w ich rozumieniu jest wydarzeniem społecznym, opierającym się na wymianie i przepływie – feedback rozumieją jako budowanie relacji i dialogu.

W poprzednim roku performans został pokazany w Berkeley (USA) podczas wymiany artystycznej z Sense Object prowadzonej przez Miriam Wolodarski i Rosemary Hannon, w Tel Avivie w ramach festiwalu International Performance Art Festival jako część niezależnego polskiego programu, festiwalu Sokołoskot w Sokołowsku oraz Scena Tańca Studio w Warszawie.

Od artystów:

„Chcielibyśmy zaproponować rewizje znanego formatu artist’s talk, która przełamie hierarchie artysty i widza, aby zmienić dynamikę tego podziału. Chcielibyśmy spojrzeć na feedback jako komunikacja, jako zwrot ku uczuciom, myślom i doświadczeniu, który można wyrazić również w niewerbalny sposób. Chcemy słuchać tego, co czuje i przeżywa widz, chcemy odejść od krytyki a zwrócić się ku doświadczeniu. Zaproponujemy kilka rozwiązań, aby obydwie strony czuły się wysłuchane. Czekamy na was w naszej przestrzeni, gdzie tym razem otwieramy nasz dom na próbę performansu, próbę spotkania i próbę wymiany. W trakcie naszej rozmowy pragniemy również podzielić się naszym doświadczeniem z podróży do Tel Awiwu i Berkeley, przywołać wspomnienia, które mocno zarezonowały w naszej sztuce i rozwoju twórczym. Obydwa miejsca to szczególnie uwarunkowane przestrzenie politycznie i geograficznie, gdzie dyskurs wokół sztuki ma inną dynamikę i wpłynął na nasze działania. W Tel Awiwie nasza praca została ocenzurowana przez polskie władze o czy opowiemy na spotkaniu.”

Drag queen to nie konwencja teatralna, ale wzburzona odpowiedź ucieleśnionego miłosierdzia. Queer to sposób ciągłego redefiniowania swojej tożsamości, nie tylko tej, mieszczącej się w ramach seksualności, ale także – dotyczącej artystycznych wyborów i procesów myślenia. Androgyniczność to stanowisko polityczne, a nie styl. Porażka i bezbronność są siłą, a nie słabością. Praktyka choreograficzna wyznacza trajektorię oporu i buntu. Sztuka performansu jest działaniem w trybie pilnym. Dzielenie się historią stwarza intymność. Rytuał jest procesem artystycznym, w którym możliwe są wspólność i jedność. To, co niewidzialne staje się fundamentalne.

Valentyna Tanz jest eksperymentalnym projektem artystycznym stworzonym przez Tomasza Foltyna, znanego również jako Vala. Warszawska odsłona projektu jest kolażem dotychczasowych działań Valentyny, które odwołując się do historii i estetyki drag, oscylują pomiędzy groteskowym teatrem, tańcem ekspresyjnym, sztuką performansu i słowną improwizacją. Valentyna o miłości i innych sprawach opowiadał/a/li już w Krakowie, Warszawie, Lublanie, San Francisco, Portland, Berlinie, a ostatnio w Paryżu.

choreografia i koncept: Vala Tomasz Foltyn
kostiumy: Marta Sala
dźwięk, dramaturgia: Justyna Stasiowska
konsultacja tekstowa i koncept: Aneta Żukowska
produkcja: Lamella the house of queer arts
fotografia: Mikołaj Perełkiewicz

Specjalne podziękowania dla: Walentyny Foltyn, Anny Halprin, Niny Simone, Jady Sirkin, Anety Żukowskiej, Justyny Stasiowskiej, Magdy Wajdy, Marty Sali, female trouble collective, Grace Towers, Julii Rodriguez.

Lamella (miniaturka)

Organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia mailem: lamellaqueerarts@gmail.com

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Lamella (dokładny adres zostanie przesłany mailem)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close