Kraków: Marzena Krzemińska/Rob List – „La Douce”/„Folly nr 1”

Zdjęcie: Kraków: Marzena Krzemińska/Rob List – „La Douce”/„Folly nr 1”

Fot. M. Boruń

Wersja do druku

Udostępnij

La Douce
La Douce to efekt współpracy dwójki choreografów/performerów – Roba Lista i Marzeny Krzemińskiej. Ostatnio podjęli się oni zadania rewitalizacji emocjonalności w tańcu, bez uciekania w ironię czy patos, poprzez studiowanie tradycyjnych i ostatnio nieco zaniedbanych form tańca i śpiewu. W tym spektaklu pracują oni z elementami mazurka, socjalistycznych marszy, przedwojennego tańca modern i kabaretu. Ich zamiarem jest przyjrzenie się tym formom, oczyszczenie ich z melodramatu i przebudowanie ich w nowej formie i dynamice.

Folly nr.1

Ten spektakl solowy jest pierwszym z serii Follies. Folly to angielskie słowo, które może oznaczać zarówno głupstwo, jak i formę architektoniczną popularną w XVIII w, wśród francuskiej i angielskiej szlachty – obiektów budowanych w ogrodach jedynie dla ich funkcji dekoracyjnej. Wieże i obeliski, groty, rustykalne pomniki lub inne obiekty – odzwierciedlają nie tylko obsesje ich twórców, ale także ich fascynację naturą jako czymś malowniczym, przerażającym, czy wzniosłym. Prace Roba Lista powstają na granicy teatru, tańca i sztuk wizualnych. Follyopiera się na użyciu aktywnego bezruchu, mobilizując widza, aby spojrzał na ciało z innej perspektywy, poza kontekstem codziennego życia.na ciało z innej perspektywy, poza kontekstem codziennego życia.

Marzena Krzemińska  – choreograf, performerka, absolwentka SNDO (School for New Dance Development) w Amsterdamie i Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie studiowała na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Jednym z głównych punktów zainteresowań w pracy Marzeny jest konstruowanie spektakli na wysokim poziomie energetycznym. Napięcie i eksplozja energii to ważne narzędzia za pomocą których w jej spektaklach dekonstrukcji ulegają obrazy i stereotypy okupujące naszą wyobraźnię. Współpracowała jako performerka z takimi choreografami jak: Deborah Hay, Benoit Lachambre, Rob List oraz jako asystentka choreografa z Marią Hassabi w Nowym Jorku i Jeanine Durning w Amsterdamie.

http://marzenakrz.wordpress.com/

Rob List – urodzony w Stanach Zjednoczonych, na stałe przebywający w Amsterdamie, choreograf, performer i nauczyciel. We wczesnych latach 80. podróżował występując w awangardowym teatrze i filmie Ping Chonga, Meredith Monk i pokazując własne prace. W latach 1985-1990 był dyrektorem artystycznym Wydziału Mimu w Amsterdamie. Od 1990 Rob List kontynuuje swoją karierę solową, kreując unikalny język sceniczny w takich spektaklach jak: Figure series, Double series, Still life series and Folly series. Jego zainteresowania i twórczość obejmują kilka dziedzin, czemu wielokrotnie dawał wyraz – między innymi w latach 1987-1993 był założycielem i zastępcą dyrektora Instytutu Nowej Dramaturgii, który organizował warsztaty interdyscyplinarne prowadzone przez artystów plastyków, architektów, tancerzy i filmowców we wschodniej i zachodniej Europy, jak i również programy badawcze w zakresie nowych form dramaturgii tańca i pantomimy. Od siedmiu lat lat Rob prowadzi warsztaty dla młodych choreografów, reżyserów, artystów i performerów MOVING AND DRAWINGS.

http://www.roblist.net

Miejsce: http://solvay.krakow.pl/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, ul. Zakopiańska 62, Kraków

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close