Kraków: „Nadepnięcie własnego ogona w trzech krokach” – warsztaty taneczne z Jackiem Hałasem

Zdjęcie: Kraków: „Nadepnięcie własnego ogona w trzech krokach”  – warsztaty taneczne z Jackiem Hałasem

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

OPIS WARSZTATÓW

Krok pierwszy korowód

Tańce korowodowe. Z polskiej tradycji tanecznej ta archaiczna forma zaniknęła na tyle dawno, iż ślady po niej odnajdujemy jedynie w opisach obrzędów weselnych oraz rytuałów dorocznych. Ale pojedyncze figury i kroki przetrwały w niektórych regionalnych specjałach, zaś tropy zaś prowadzą do miejsc, gdzie ta tradycja żyje do dziś. W pierwszym kroku zajmiemy się przede wszystkim pracą nad specyficzną energią społeczną, wspólnotową korowodu.

Krok
drugi para

Tańce wirowe – ich specyfiką i istotą, a zarazem wyróżnikiem tradycyjnej polskiej kultury tanecznej jest wirowanie, pokrewne najstarszym formom rytualnym, tańcom derwiszy, chasydów czy leczniczemu działaniu tarantelli. Nauka wirowaniem określa proces separacji, który wykorzystuje siłę odśrodkową do szybszego osadzania się cząsteczek w roztworze. W wyniku procesu wirowania osad opada na dno, a w górze pozostaje substancja lżejsza. I właściwie do tego celu prowadzić ma ta część warsztatu.

Po rozpoznaniu kilku podstawowych zasad rządzących ruchem obrotowym w cztery strony, pracować będziemy nad sublimacją substancji lekkich i eterycznych. Śmiech, zachwyt i łzy wzruszenia uwalniać będziemy od potu z czoła i czarnej rozpaczy. Nieznośną lekkość bytu od ciężaru codzienności. Wiwat oberek i polka!

Krok trzeci gromada

Gry taneczne, pląsy w trójkach, czwórkach i gromadach – nie bez kozery stanowiły one niegdyś bazę zabaw dziecięcych, ucząc w formie najbardziej naturalnej procesów integracji i odrzucenia oraz funkcjonowania w grupie, posługując się pozawerbalnym językiem ciała i fizycznego kontaktu. Część tych tanecznych gier przetrwała w regionalnych odmianach i śladach. Takowym właśnie poświęcimy czas: baran, hejduk, trojok, krzyżak, kontro.

Integralnym składnikiem warsztatu jest twórczy współudział uczestników, którzy stanowią żywą materię doświadczenia. Zarówno jako indywidua wnoszące w proces osobiste zaangażowanie
i umiejętności i – równie ważne – nieumiejętności, jak i minispołeczność ze wszelkimi przynależnymi jej wadami i zaletami.


Warsztaty
prowadzone przez Jacka Hałasa przy prawdziwej, ręcznie wykonywanej muzyce /Jacek Hałas, Alicja Choromańska-Hałas/.
www.halas.art.pl

***

Organizatorzy: fundacja Kobieta w Regionie oraz Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
w Krakowie,  www.sckm.krakow.pl.

Koszt warsztatów 50 zł, na życzenie wystawiamy zaświadczenie ukończenia warsztatów.

Zapisy: monika@kobietawregionie.pl lub pod nr. tel. 600 559 490.

www.kobietawregionie.pl

Spotkanie towarzyszące imprezie  NOC ŚWIĘTOJAŃSKA NAD STAWEM WROŃSKIM W TENCZYNKU.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Kraków: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16, w godz. 17.00-21.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close