
Fot. Karol Jarek
Fot. Karol Jarek
Pewnego razu w Wenecji to opowieść o karnawale weneckim, wyrażona kunsztem commedii dell’arte oraz tańca dawnego. Na scenie spotkają się dwa zespoły: Atelier Teatralne Studio Dono oraz Balet Dworski „Cracovia Danza”, by przenieść widzów nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, do epoki Złotego Wieku w Wenecji. Commedia dell’arte, czyli teatr rodem z renesansowej Italii, ożyje na scenie w pełnej zwrotów akcji intrydze. Fortuna jednych wyniesie wysoko, innym da los żebraczy, by potem obrócić kołem i pogmatwać życie bohaterów. Gdy zaś na balu wszyscy ukryją swą tożsamość pod maskami, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót. W tym szczególnym spektaklu będzie można zobaczyć prawdziwe maski i kostiumy z epoki oraz oryginalne XVIII-wieczne układy taneczne, zapisane w dawnych traktatach. Specjalnie, aby przywrócić współczesnym widzom barokowe choreografie Balet Dworski „Cracovia Danza” pracował z francuską choreograf i tancerką Irene Ginger, słynną z odczytywania i interpretacji dawnych zapisów tanecznych.
Premiera jest pierwszym wspólnym projektem dwóch krakowskich zespołów, specjalizujących się w widowiskach historycznych. Spektakl będzie unikalnym połączeniem sztuk. Postacie komedii zyskają swoje alter ego wyrażone tańcem, by jak najlepiej oddać ducha karnawału weneckiego. Ruch, barwa, humor – to streszczenie tego, co będzie można zobaczyć na Dużej Scenie Teatru Ludowego. Commedia dell’arte to sztuka niedzisiejsza, a zarazem bardzo „na czasie”. Niedzisiejsza, bo powstała pięć wieków temu, a „na czasie”, bo wciąż jest aktualna. Grana nieprzerwanie według tych samych reguł od XVI stulecia, do dziś zachowuje świeżość. Maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów są w stanie opowiedzieć więcej o naszej naturze niż niejeden realistyczny spektakl. Co zatem aktorzy i tancerze opowiedzą nam o nas w spektaklu Pewnego razu w Wenecji? Czym nas zaskoczą?
Spektakl Pewnego razu w Wenecji wystawiany jest w ramach cyklu „Niedziele dla tańca”, czyli Cracovia Danza w Teatrze Ludowym. Raz w miesiącu, w niedzielę, zawsze o godz. 17.00 na gościnnej scenie teatru w Nowej Hucie balet pokazuje najciekawsze przedstawienia taneczne. Tym razem, w ramach trzeciej edycji cyklu, zostały zaplanowane trzy różne, pod względem stylistyki i formy, przedstawienia. W zeszłym miesiącu pokazany był Balet o kawie, 22 lutego wystawione będzie premierowe widowisko Pewnego razu w Wenecji, zaś 22 marca na scenie ożyje Ołtarz Mariacki za sprawą spektaklu Wokół Wita Stwosza.
Inscenizacja i scenariusz: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
Choreografia: Romana Agnel
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Ludwika Gorgoń
scenografia: Izabella Czarnecka
maski: Jonathan Fröhlich, Antonio Fava, Cesare Guidotti, Valentino Infuso, Monika Polak-Luścińska
Reżyseria świateł: Grzegorz Marczak
Występują:
Trupa dell’Arte Studio Dono:
Agnieszka Cianciara-Fröhlich – Colombina, Togna, Signora Beatrice
Jonathan Fröhlich – Arlecchino, Pantalone
Łukasz Łęcki – Dottore, Brighella, Pedrolino
Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”:
Romana Agnel – Signora, Żona Doży, Baut
Alicja Petrus – Wieśniaczka, Służąca, Gondolier, Azjatka, Baut
Magdalena Żmuda/ Agata Jóźwik – Wieśniaczka, Służąca, Gondolier, Afrykanka, Baut
Krzysztof Antkowiak – Kupiec, Gondolier, Doża, Baut
Dariusz Brojek – Wieśniak, Kupiec, Arlecchino I, Gondolier, Wenecjanin, Baut
Jan Fečko – Wieśniak, Kupiec, Arlecchino II, Gondolier, Wenecjanin, Baut
Dominik Skorek – Wieśniak, Akrobata, Gondolier, Wenecjanin, Baut
Łukasz Szkiłądź – Wieśniak, Akrobata, Gondolier, Wenecjanin, Baut
Organizatorzy:
Balet Dworski „Cracovia Danza”, Studio Dono
Współorganizatorzy:
Teatr Ludowy, Fundacja „Ardente Sole”
Partnerzy: KBF, FP Multimedia, Istituto Italiano di Cultura, Katedra Języka i Kultury Włoskiej UP
Opieka redakcyjna: RMF Classic, Karnet
Patroni medialni: TVP Kraków, Dziennik Polski, Gość Niedzielny, Kraków, PolskaMuza.eu, kulturatka.pl, teatralny.pl, CzasDzieci.pl, Kraków.pl, Podgórze.pl
Premiera odbywa się w ramach cyklu Niedziele dla tańca, czyli Balet Dworski „Cracovia Danza” w Teatrze Ludowym oraz w ramach Dni Komedii dell’Arte. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.