Kraków/Niedziele dla Tańca 2015/Międzynarodowy Dzień Tańca: Balet Dworski Cracovia Danza „Alla Polacca”

Zdjęcie: Kraków/Niedziele dla Tańca 2015/Międzynarodowy Dzień Tańca: Balet Dworski Cracovia Danza „Alla Polacca”

Fot. Ilja van de Pavert

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski Cracovia Danza jak co roku włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Tańca. Z tej okazji w kolejną już w tym roku „niedzielę dla tańca” zespół zaprezentuje spektakl Alla Polacca przypominający piękno polskich tańców. To opowiadające o staropolskiej tradycji przedstawienie było wielokrotnie pokazywane za granicą (m.in. w Chinach). W maju będzie mogła je zobaczyć publiczność we Francji (Aix-en-Provance) oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie Cracovia Danza będzie reprezentować Polskę na festiwalu Memphis in May – International Salute to Poland.

Spektakl Alla Polacca opowiada o staropolskiej tradycji, czyli o tym, z czego wyrasta polska kultura, i co wciąż kształtuje polską tożsamość. Przedstawienie ukazuje piękno staropolskiej kultury. Poprzez formy tańców od XVII do XIX wieku przedstawienie ukazuje staropolską obyczajowość, zarówno tę szlachecką, jak i ludową, a także ich wzajemne wpływy i inspiracje. Polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak, czyli pięć polskich tańców narodowych tańczone były w wiejskich chatach, szlacheckich dworach, a także na scenach i salonach całej Europy. Dlatego właśnie oberek, mazur czy kujawiak pojawiają się, choć oczywiście w nieco innych formach, w obydwu częściach przedstawienia: W szlacheckim dworku i Na ludowo. Obok tańców narodowych w spektaklu pokazane są też inne formy, jak wesoły, uroczysty bergamoszka czy polka. Alla Polacca poza układami choreograficznymi przedstawia również najróżniejsze staropolskie zabawy, zwyczaje, rytuały i legendy.

 

Alla Polacca

scenariusz i inscenizacja: Romana Agnel
choreografia: Romana Agnel, Leszek Rembowski
kostiumy: Monika Polak-Luścińska

występują: tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Kraków: Teatr Ludowy, os. Teatralne 34

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close