Kraków/Noc Teatrów 2014/Obszar tańca w Teatrze BARAKAH: Barbara Bujakowska, Paulina Wysocka, Marcin Janus „Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój”

Zdjęcie: Kraków/Noc Teatrów 2014/Obszar tańca w Teatrze BARAKAH: Barbara Bujakowska, Paulina Wysocka, Marcin Janus „Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój”

Fot. z materiałów organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Twarze jak szkło wygładzone
za nimi nic nie zostało
głowy rzędami uśpione
kliniczna biel puste ciało
oddechy ich są bez skazy
nie ma na szkle po nich śladu
codziennie widzisz ich twarze
nie widzisz ich ani razu.

(Szkło Super Girl & Romantic Boys)

Twórcy:
idea: Barbara Bujakowska, choreografia, wykonanie: Barbara Bujakowska, Paulina Wysocka, muzyka: K.Penderecki, Super Girl & Romantic Girls, Vangelis
montaż dźwięku, współpraca artystyczna: Marcin Janus

Bilety: wstęp wolny, bilety można rezerwować: mailowo (rezerwacje@teatrbarakah.com), telefonicznie (887-229-827), za pomocą formularza na stronie www.teatrbarakah.com; bilety można nabywać: codziennie w godz. 10:00-14:00 w biurze teatru przy Paulińskiej 28, za pomocą przelewu (informacje na www.teatrbarakah.com) lub przed spektaklem (jeśli są jeszcze wolne miejsca)

Data produkcji 2013 rok.
czas trwania: 35 min
forma: minimalistyczny teatr ruchu

BIOGRAMY:

Barbara Bujakowska: Tancerka, choreografka i pedagożka związana z Krakowem. Urodziła się w roku 1983 w podkrakowskich Proszowicach. Taniec studiowała na Anton Bruckner Privatuniversität w Linz w Austrii oraz w ramach programu przygotowawczego szkoły SEAD w Salzburgu, wcześniej była uczennicą Studia Baletowego przy Operze Krakowskiej, uprawiała też gimnastykę sportową. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) .

Była członkinią krakowskiej grupy Hoplaa, z którą stworzyła kilka niezależnych tanecznych produkcji wideo. Jej ironiczne solo Swan_like, czerpiące ze stylistyki niemieckiego Tanztheater, otrzymało nagrodę w organizowanym przez TVP konkursie „Dolina Kreatywna” (2008). W 2008 roku w ramach poznańskiego programu rezydencyjnego Solo Projekt, wespół z muzykiem Marcinem Janusem stworzyła soloMovement Modular Synthesis, inspirowane muzyką elektroniczną i działaniem analogowych syntezatorów dźwiękowych. W stronę formalnych poszukiwań na pograniczu ruchu i muzyki poszła również w spektaklu 3-Dance, prezentowanym podczas Polskiej Platformy Tańca 2010. Bujakowska tańczyła również u Nigela Charnocka – w spektaklu Happy! wyprodukowanym przez Art Stations Foundation, oraz w produkcji towarzystwa gimnastycznego Nic.

Zarówno w swoich laboratoryjnych, abstrakcyjnych projektach, jak i w spektaklach o zdecydowanie bardziej „teatralnym” charakterze – jak Swan_like czy w spektakl Charnocka – Bujakowska wypracowala swój oryginalny styl, oparty na rzadkim połączeniu dystansu, zmysłu komicznego i analitycznego stosunku do formy.

We wrześniu 2013 roku wzięła gościnny udział w etiudzie Magdaleny Przybysz do muzyki Witolda Lutosławskiego, przygotowanej w ramach rezydencji Kilka kroków do Lutosławskiego – ćwiczenia kompozycyjne dla młodych choreografów (projekt LUTOSFERY), realizowanej przez Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, FUNDACJĘ f.o.r.t.e. oraz Fundację Burdąg (opieka artystyczna: Maria Stokłosa).

W tym samym roku wspólnie z Pauliną Wysocką zrealizowała spektakl Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój (inauguracja sezonu 2013/2014 Sceny Tańca Współczesnego).

Na przełomie września i października 2013 roku w ramach „maat festival – border line 2013” w Lublinie – platformy dedykowanej tancerzom-solistom. Przez cały rok 2013 w Centrum Kultury w Lublinie w MAAT STUDIO odbyło się osiem rezydencji artystów/tancerzy, których  praca dokumentowana była przez Patrycję Płanik. Rezultaty pracy w formie prezentacji spektakli i filmów dokumentalnych można było obejrzeć w grudniu 2013. Oprócz Bujakowskiej rezydentami pierwszej edycji „maat festival – border line” zostali: Anita Wach, Anna Steller, Magdalena Jędra, Kaya Kołodziejczyk, Rafał Urbacki, Przemek Kamiński i Korina Kordova, a także Mikołaj Mikołajczyk. Premiera spektaklu Bujakowskiej zatytułowanego ID-ANCE odbyła się w  Lublinie 15 grudnia.

Obecnie Barbara Bujakowska współtworzy krakowskie studio Hurtownia Ruchu, gdzie prowadzi zajęcia z tańca współczesnego.

Paulina Wysocka : Naukę tańca rozpoczęła w wieku 6 lat w zespole tańca współczesnego w Słupsku. Od 2003 do 2009 roku uczęszczała na zajęcia taneczne do Studia Tańca EST w SCKM w Krakowie gdzie w Grupie Młodych Choreografów realizowała własne choreografie solowe oraz brała udział w spektaklach grup repertuarowych Marty Pietruszki i Iwony Olszowskiej. Czterokrotnie zdobywa główne nagrody za spektakle autorskie podczas Konkursu Interpretacji Dzieł S.I. Witkiewicza (w 2008 roku Grand Prix). W roku akademickim 2005/06 otrzymała stypendium za osiągnięcia artystyczne przyznawane przez Fundację Sapere Auso w Krakowie.

W 2006 roku tańczyła w spektaklu ,Bal w operze realizowanym w Teatrze Groteska. Razem z choreografką i tancerką Martą Pietruszką w 2008 roku współtworzyła spektakl teatru tańca pt. 1287, który zdobył główną nagrodę na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku, wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Ciechanowie oraz nagrodę za wykonanie na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych. Regularnie uczestniczy w warsztatach i festiwalach tanecznych oraz teatralnych w kraju i za granicą m.in. w Poznaniu, Bytomiu, Kielcach, Kaliszu, Lublinie, Wrocławiu, na Słowacji, we Francji czy Londynie.

W 2009 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie tańca na realizację dwóch projektów autorskich. Ukończyła Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z dziedziny tańca współczesnego (2006) oraz Kurs Instruktorski w zakresie tańca jazzowego (2012). Na co dzień pracuje jako instruktor tańca z dziećmi i młodzieżą w krakowskich instytucjach kulturalnych. Jej główne obszary zainteresowania to: taniec współczesny, improwizacja, teatr tańca oraz taniec jazzowy.


Tancerze biorący udział w projekcie Obszar tańca: Tomasz Foltyn, Monika Kiwak, Katarzyna Król, Alicja Miszczor-Jobda, Piotr Skalski, Dominika Szala – Wentland, Małgorzata Werbińska, Magdalena Przybysz, Iwona Olszowska oraz Marcin Janus (muzyka).

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:30

Kraków: Teatr BARAKAH, ul. Paulińska 28

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close