Kraków / Opera Krakowska: „Igraszki miłosne Carmen” – chor. Jacek Tyski

Zdjęcie: Kraków / Opera Krakowska: „Igraszki miłosne Carmen” – chor. Jacek Tyski

Kraków: Premiera baletu ,,Igraszki miłosne Carmen" w Operze Krakowskiej. Plakat: materiały własne organizatora

Opera Krakowska zaprasza na premierę baletową Igraszki miłosne Carmen, która odbędzie się już 7 czerwca o godz. 18.30. Spektakl będzie prezentowany także 9 czerwca o godz. 17.00. Ta pasjonująca opowieść o Carmen, wpleciona w dźwięki muzyki Manuela de Falli, Georgesa Bizeta i Rodiona Shchedrina, przeniesie widzów w wir uczuć i miłosnych uniesień. Publiczność będzie mieć okazję zanurzyć się w historii burzliwych relacji, namiętnych romansów oraz dramatycznych zwrotów akcji.

Wersja do druku

Udostępnij

Igraszki miłosne Carmen w choreografii Jacka Tyskiego to balet bazujący na tańcu współczesnym z elementami tańca klasycznego. Spektakl podzielony jest na dwie części. Motywem przewodnim pierwszej jest muzyka Manuela de Falli El Amor Brujo. Widzowie poznają historię dzieciństwa Carmen, wzbogaconą opowieścią o burzliwych relacjach z matką i śmierci ojca. Część ta kończy się ślubem Carmen z Don Jose, który zostaje powołany do wojska.

Druga część Carmen Suita, skomponowana na kanwie popularnej opery Carmen G. Bizeta przez Rodiona Shchedrina, rozpoczyna się od wędrówki wojska i podróży. Dorosła Carmen zakochuje się w Escamillo, pomimo wcześniejszej relacji z Don Jose. W obliczu zdrady i ogromnej zazdrości Don Jose zabija Carmen, a także dezerteruje z wojska. Rozpoczyna się pogoń za dezerterem, którego na samym końcu udaje się schwytać i wymierzyć mu karę. W tle widzowie mogą obserwować niespełnioną miłość Micaelli do Don Jose, która stanowi uzupełnienie całej historii. Spektakl kończy się paralelą, w której symboliczną rolę odgrywa odchodzące wojsko: ukazuje zarówno koniec życia, jak i zamknięcie pewnego etapu.

Realizatorzy:

Reżyseria, choreografia: Jacek Tyski
Kierownictwo muzyczne: Joachim Kołpanowicz
Scenografia: Stefania Chiarelli
Kostiumy: Marta  Koncewoj
Reżyseria Światła: Paweł Murlik
Projekcja: Piotr Bednarczyk
Asystent choreografa: Gabriela Kubacka
Asystent choreografa, współpraca: Rafael Rivero Hervis
Asystent scenografa: Adam Myśliński
Inspicjent: Justyna Jarocka-Lejzak, Mateusz Makselon

Więcej informacji na stronie internetowej Opery Krakowskiej: https://opera.krakow.pl/spektakle/igraszki-milosne-carmen.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 18:30

Kraków: Opera Krakowska, ul. Lubicz 48

godz. 17:00

Kraków: Opera Krakowska, ul. Lubicz 48

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close