Kraków: Opera Krakowska „Miłość do trzech pomarańczy” – chor. Katarzyna Aleksander-Kmieć

Zdjęcie: Kraków: Opera Krakowska „Miłość do trzech pomarańczy” – chor. Katarzyna Aleksander-Kmieć

Fot. Marta Ankiersztejn

Wersja do druku

Udostępnij

Opera Krakowska zaprasza na premierę Miłości do trzech pomarańczy Sergiusza Prokofiewa w choreografii Katarzyny Aleksander-Kmieć. Michał Znaniecki umieszcza akcję w moskiewskim domu dla seniorów. Ponieważ psuje się telewizor, lekarze postanawiają zainscenizować bajkę Miłość do trzech pomarańczy. Urokliwie absurdalna opowieść zmienia się w pełną metafor satyrę polityczną.

Premiera Miłości do trzech pomarańczy odbyła się  w 1921 roku w Lyric Opera w Chicago. Utwór wraca regularnie na sceny, wystawiany przez wybitnych realizatorów m.in. Giorgio Strehlera w La Scali ( 1975, dyr. Claudio Abbado) czy Jurija Lubimowa w Monachium (1991). W repertuarze polskich teatrów muzycznych pojawia się po raz pierwszy.

Następca tronu, syn Króla Treflowego cierpi na melancholię. Uleczyć go może tylko śmiech. Mimo dworskich intryg, walk o władzę i wpływy Książę uwalnia się od choroby i rusza w podróż, by odnaleźć miłość, zaklętą w pomarańczy. Prokofiew, opierając swoją operę na bajce Carla Gozziego pokazał świat magii i czarów z dużą dozą dystansu. Stworzył utwór wielowarstwowy, balansujący między surrealistyczną farsą, groteskowym humorem i parodią. Żywą akcję zespolił z misterną tkanką orkiestrową wykazując wyjątkową inwencję i własny, niepowtarzalny styl.

Kompozytor: Siergiej Prokofiew

Reżyseria i kostiumy: Michał Znaniecki
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Scenografia: Luigi Scoglio
Choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć
Przygotowanie chóru: Zygmunt Magiera

Współpraca muzyczna: Paweł Szczepański
Asystent kierownika muzycznego: Grzegorz Brajner
Asystent reżysera: Zofia Dowjat, Dagmar Bilińska
Asystent kierownika chóru: Joanna Wójtowicz
Inspicjenci: Justyna Jarocka-Lejzak, Magdalena Wąsowska
Suflerzy: Dorota Sawka, Krystyna Behounek

ARCHIWUM PREZENTACJI

premiera •

godz. 18:30

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close