Kraków/Opera Krakowska: Russian National Ballet „Giselle”

Zdjęcie: Kraków/Opera Krakowska: Russian National Ballet „Giselle”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Opera Krakowska i Agencja Artystyczna Pro Musica Sp. z o.o. zapraszają na pokaz spektaklu Giselle w wykonaniu Russian National Ballet. Libretto powstało – jak większość dzieł z tamtego okresu – na motywach pięknej legendy ludowej z rejonów Nadrenii opisanej przez znakomitego niemieckiego poetę Heinricha Heine. Choreografię opracował Jules Pierrot wspólnie z Jeanem Coralli, do której Adolphe Adam napisał muzykę. Premierę Giselle miała 28 czerwca 1841 roku.

W krainie pośród przepięknych górskich lasów i polan mieszkały niebezpieczne istoty zwane Wilidami. Były to duchy młodych panien, które umarły z powodu nieszczęśliwej lub niespełnionej miłości. Po śmierci mściły się one kusząc tańcem i wiodąc napotkanych nocą w lesie mężczyzn na pewną śmierć. Wiedzieli o nich wszyscy mieszkańcy pewnej małej wioski, w której mieszkała również obdarzona niezwykłą urodą Giselle. Była pełną radości beztroską dziewczyną kochającą taniec. Jej serce od niedawna należało do młodzieńca imieniem Loys. Chłopak skrywał jednak pewną tajemnicę – nie był on zwykłym wieśniakiem, ale przebranym Księciem Albrechtem, który miał już narzeczoną. Giselle miała jeszcze jednego konkurenta do swej ręki, był to miejscowy leśniczy Hilarion. Jednak mimo swych starań nie zdołał pokonać rywala i poprzysiągł mu okrutną zemstę.

Russian National Ballet to zespół założony w Moskwie, składający się z młodych tancerzy, kontynuujących tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej, którą cechuje ogromna dbałość o technikę wykonania, ale także – a może przede wszystkim – rosyjska dusza czyli szczególny rodzaj emocji, magii, która porusza każdego widza. Nadzór artystyczny nad zespołem sprawuje Siergiej Radchenko – wieloletni solista Teatru Bolshoi, a przez 25 lat partner światowej sławy primabaleriny Maji Plisieckiej.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

01.12.2014 Poniedziałek

godz. 20:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close