Kraków: „Pa-da-rach-CACH!*”– warsztaty polskich tańców tradycyjnych i zabawa taneczna przy muzyce wiejskiej na żywo

Zdjęcie: Kraków: „Pa-da-rach-CACH!*”– warsztaty polskich tańców tradycyjnych i zabawa taneczna przy muzyce wiejskiej na żywo

Wersja do druku

Udostępnij

Muzyka wiejska przez lata pełniła bardzo praktyczną rolę – pozwalała tańczyć. Poprzez cykliczne zabawy taneczne organizowane w Krakowie wracamy do tej tradycji – gramy do tańca i spontanicznej zabawy przy muzyce na żywo. Wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się polskich tańców tradycyjnych Stowarzyszenie To.pole zaprasza na warsztaty tańca prowadzone przez Martę Domachowską. Zajęcia odbywać się będą przy muzyce na żywo – do tańca zagra kapela Kowalski/Maziarz/Murzynowska. W programie warsztatów znajdzie się nauka m.in. mazurka, polki, walczyka oraz zabaw tanecznych z różnych części Polski.

Celem warsztatów jest pokazanie tańca tradycyjnego w autentycznej formie – możliwie bliskiej tej, w jakiej taniec praktykowany był kiedyś na wiejskich zabawach i weselach. Warsztaty taneczne skierowane są do wszystkich chętnych – doświadczenie taneczne nie jest konieczne. Potrzebne będą jedynie wygodne buty do tańca.

W sobotę wieczorem, po pierwszym dniu warsztatów wszyscy chętni zaproszeni są na otwartą zabawę taneczną – również z muzyką na żywo.

Wszystkie wydarzenia (warsztaty, sobotnia zabawa) odbędą się w klubie Kabaret (ul. Krakowska 5,wejście przez bramę w podcieniach).

 

*Tajemniczy okrzyk „pa-da-rach-cach!” towarzyszący warsztatom pochodzi od jednego z tancerzy z okolic Przysuchy (Radomszczyzna). Oznacza rytmiczne przytupy w rytmie mazurka – jeden z najbardziej efektownych, ale i najtrudniejszych elementów tańca.

Plan warsztatów:

26.10.2013 (sobota) – godz. 10.00-13.00 oraz 14.30-16.30

27.10.2013 (niedziela) – godz. 11.00-14.00

Koszt: 40 zł/os.

UWAGA – ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność wpłat

Zapisy: stowarzyszenie.to.pole@gmail.com, tel. 500 727 669

Zabawa z muzyką – kapela Kowalski/Maziarz/Murzynowska

26.10.2013, godz. 20.00

wstęp: 10 zł

Wszystkie wydarzenia (warsztaty, sobotnia zabawa) odbędą się w klubie Kabaret, ul. Krakowska 5 (wejście przez bramę w podcieniach).

 

Marta Domachowska – etnolog, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich Opowiadaczy, Tancerzy i Muzykantów. Współzałożycielka toruńskiej grupy „n obrotów” oraz Forum Muzyki Tradycyjnej. Od ponad dekady zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne m.in. organizując potańcówki, koncerty i warsztaty. Na co dzień zajmuje się edukacją w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Jej szczególną misją jest zamienianie odbiorców w uczestników poprzez ich aktywny udział m.in. w działaniach muzycznych i tanecznych. Lubi jak jest do rymu i do taktu.

Kapela Kowalski/Maziarz/Murzynowska

Członkowie kapeli są uczniami wiejskich muzykantów, a przede wszystkim – skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych. Repertuar kapeli stanowią dawne melodie taneczne, głównie z Radomszczyzny i Kielecczyzny – mazurki, oberki, polki, walczyki, „chłopy” (kielecka odmiana mazurków).Muzycy angażują się w wydarzenia związane z polską muzyką tradycyjną. Działają w ramach Stowarzyszenia To.pole oraz Stowarzyszenia „Dom Tańca”, organizując warsztaty i zabawy taneczne. Wielokrotnie grywali do tańca, m.in. w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, Jarosławiu, Przystałowicach Małych, Gałkach Rusinowskich. Wspólnie przygotowali pierwszy Kielecki Tabor Domu Tańca (4-11 sierpnia 2013, Sędek k. Łagowa). W maju 2013 kapela otrzymała wyróżnienie w III edycji konkursu „Stara Tradycja”, przeznaczonego dla młodych kapel i śpiewaków kontynuujących polską muzykę tradycyjną.

Skład: Mateusz Kowalski – akordeon, skrzypce, basy; Michał Maziarz – skrzypce, basy; Dorota Murzynowska – baraban, bębenek obręczowy.

http://to-pole.org

www.facebook.com/stowarzyszenie.to.pole

Organizator – Stowarzyszenie To.pole

Partnerzy – Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, klub Kabaret

Patron medialny – portal MuzykaTradycyjna.PL

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Logo To.Pole (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

Kraków: Klub Kabaret, ul. Krakowska 5 (wejście przez bramę w podcieniach). Warsztaty: sb. w godz. 10.00-13.00 oraz 14.30-16.30; ndz. w godz. 11.00-14.00. Zabawa z muzyką: sb. o godz. 20.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close