Kraków / Rollercoaster: „Sceny intymne w tańcu” – spotkanie

Zdjęcie: Kraków / Rollercoaster: „Sceny intymne w tańcu” – spotkanie

Rollercoaster 2024. Plakat: materiały własne organizatora

13 kwietnia w Cricotece odbędą się kolejne wydarzenia organizowane w ramach tegorocznej edycji programu Rollercoaster 2025. O godz. 16.30 zaplanowano spotkanie wokół książek dotyczących koordynacji scen intymnych. Przedstawione zostaną publikacje dotyczące tej tematyki: podręcznik Seks na scenie Chelsea Pace i Laury Rikard, antologie Koordynacja scen intymnych w teatrze i filmie oraz Nowe wrażliwości w sztukach performatywnych. Projekt „Bezpieczna przestrzeń” Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza dostarcza najnowszej wiedzy na temat tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny.

Wersja do druku

Udostępnij

Żeby fiesta mogła być radością, afirmacją i pozytywną energią, potrzebne są warunki, które pozwolą z równym szacunkiem traktować wszystkie osoby uczestniczące w procesie. Badaniem tego, jak ważne w pracy artystycznej są narzędzia wyznaczania i poszanowania granic, współpracy partnerskiej, otwartej komunikacji oraz uważności na siebie nawzajem, zajmował się zespół projektu „Bezpieczna przestrzeń. Dobre praktyki i narzędzia służące transformacji kształcenia teatralnego”, realizowanego w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w latach 2022–2024. Jego celem było wzmocnienie i rozwinięcie podjętych przez uczelnię działań zmierzających do podniesienia bezpieczeństwa osób studiujących i jakości kształcenia artystycznego, a także testowanie i upowszechnianie narzędzi i technik służących pracy twórczej w duchu świadomej zgody, poszanowania granic i demokratyzacji procesów artystycznych.

Częścią projektu było także opracowanie i przygotowanie do druku trzech książek: tłumaczenia podręcznika Seks na scenie. Najlepsze praktyki, narzędzia i techniki koordynacji scen intymnych w teatrze autorstwa Chelsea Pace i Laury Rikard oraz dwóch antologii tekstów: Koordynacja scen intymnych w teatrze i filmie. Skrzynka z narzędziami i Nowe wrażliwości w sztukach performatywnych, teatrze i filmie. Skrzynka z teoriami pod redakcją Agaty Adamieckiej, Małgorzaty Jabłońskiej, Katarzyny Waligóry, Izabeli Zawadzkiej. Te trzy uzupełniające się i dialogujące ze sobą tomy przynoszą najnowszą wiedzę o dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie, jaką jest koordynacja scen intymnych, pokazując ją w szerszych kontekstach teoretycznych oraz na tle przemian we współczesnym teatrze i sztuce związanych nie tylko z kwestiami bezpieczeństwa procesów pracy, ale także inkluzywnością, różnorodnością i jej reprezentacjami oraz różnymi strategiami transformacyjnymi.

Rollercoasterowe spotkanie wokół tych publikacji odbędzie się z udziałem osób reprezentujących środowisko tańca: tancerkami i choreografkami, Dominiką Wiak, Danielą Komęderą oraz choreografem i pedagogiem Erykiem Makohonem. Będziemy chcieli porozmawiać o tym, jak w duchu świadomej zgody i akceptowalnego ryzyka pracować na scenie, jak narzędzia przedstawione w publikacjach mogą wpłynąć na jakość pracy artystycznej oraz w jaki sposób choreografki i choreografowie mogą przyczynić się do zmian w wytwarzaniu bezpiecznych przestrzeni pracy.

Rozmowę poprowadzą Izabela Zawadzka oraz Katarzyna Waligóra.

Po rozmowie, o godzinie 18.30 zaprezentowany zostanie spektakl Bachantki w wykonaniu studentek i studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Szczegółowe informacje znajdują się w osobnym wydarzeniu oraz na stronie www.cricoteka.pl.


Rollercoaster – program prezentacji tańca współczesnego

Program realizowany przez Cricotekę i Krakowski Teatr Tańca od siedmiu lat zgromadził tysiące widzów, oferując ponad 100 wydarzeń, w tym spektakle, wykłady, warsztaty, rezydencje artystyczne i pokazy filmowe. Tegoroczny Rollercoaster upływa pod hasłem „Fiesta”, skupiając się na pozytywnych doświadczeniach i wspólnotowym świętowaniu.


Kuratorzy: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon
Organizatorzy: Cricoteka, Krakowski Teatr Tańca
Identyfikacja graficzna: Wojciech Kołek
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura
Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Taniec”.
Projekt realizowany w ramach programu Beyond Fronta: Bridging Periphery finansowanego ze środków Kreatywna Europa (2023-2026).
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie należą do autorów i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Unii Europejskiej czy EACEA.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:30

Kraków: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2–4

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close