Kraków/Scena Tańca Współczesnego: Basia Bujakowska „ID-ANCE” i Bujakowska/Wysocka/Janus „Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój”

Zdjęcie: Kraków/Scena Tańca Współczesnego: Basia Bujakowska „ID-ANCE” i Bujakowska/Wysocka/Janus „Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój”

Fot. Bartek Cieniawa

Wersja do druku

Udostępnij

Scena Tańca Współczesnego zaprasza do Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie na pokaz dwóch spektakli z udziałem Barbary Bujakowskiej: solowy ID-ANCE, który powstał w czasie rezydencji MAAT Festiwal w Centrum Kultury w Lublinie. i Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój – spektakl stworzony razem z Pauliną Wysocką i Marcinem Janusem. Pokaz stanowi inaugurację nowego sezonu Sceny Tańca Współczesnego (2014/2015). ID-ANCE jest autotematyczną opowieścią o dojrzewaniu artystycznym i poznawaniu różnych dróg ekspresji, która ma w sobie lekkość i cechy żartu scenicznego. Bujakowskiej, choreografce i wykonawczyni, nie brakuje humoru ani odwagi, aby z dystansem komentować swoje wybory. W spektaklu Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój, razem z Barbarą Bujakowską występuje Paulina Wysocka.

ID-ance

„ID-ance jest taneczna autobiografią,

Pierwsze minuty performensu to przypomnienie sobie pierwszych kroków stawianych na hali sportowej jako gimnastyczka.

Słuchałam wtedy muzyki Vangelisa i marzyłam o zostaniu primabaleriną

Potem były lata pracy i poświęceń dla tańca. Miłość i nienawiść.

Poszukiwania siebie, momenty zwątpienia i nawróceń.

Artystyczne obłędy i duchowe uniesienia.

Kicz i patos.

Komedia.

Oto ja.”

Idea, choreografia, wykonanie: Barbara Bujakowska

Muzyka: John Cage,Vangelis, Gus Gus, Edith Piaf, Caccini
Montaż dźwięku: Anna Szwajgier

Spektakl zrealizowany w ramach rezydencji Festiwalu Maat w Lubinie.
Premiera: 15 grudnia 2013 roku w Centrum Kultury w Lublinie

Czas: 45 min

Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój

Twarze jak szkło wygładzone
za nimi nic nie zostało
głowy rzędami uśpione
kliniczna biel puste ciało
oddechy ich są bez skazy
nie ma na szkle po nich śladu
codziennie widzisz ich twarze
nie widzisz ich ani razu.

(Szkło Super Girl & Romantic Boys)

Twórcy:
idea: Barbara Bujakowska, choreografia, wykonanie: Barbara Bujakowska, Paulina Wysocka, muzyka: K.Penderecki, Super Girl & Romantic Girls, Vangelis
montaż dźwięku, współpraca artystyczna: Marcin Janus

Basia Bujakowska – ur. 1983; twórca niezależny, performerka ; absolwentka Institute for Dance Art / Anton Bruckner Universitat (Linz) oraz P.F.P w Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD). Jest laureatką Pierwszej Nagrody w konkursie TVP2 „Dolina Kreatywna” za spektakl solowy Swan… like, stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) oraz Arts Station Foundation (Solo Projekt ‘2008, Alternatywna Akademia Tańca’2009). Współpracowała m.in. z Teresą Ranieri, Rebeccą Murgi, Nigelem Charnockiem, Kayą Kołodziejczyk, Danielem Landau, Towarzystwem Gimnastycznym, Teatrem Maat Projekt. Mieszka w Krakowie. Prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi, młodzieżą oraz osobami starszymi. Współpracuje z lokalnymi twórcami, tworzy własne projekty.

Paulina Wysocka – tancerka, instruktorka, pochodzi ze Słupska. Naukę tańca rozpoczęła w wieku 6 lat w zespole tańca współczesnego w Słupsku. Od 2003 roku uczęszcza na zajęcia taneczne do Studia Tańca EST w SCKM w Krakowie, bierze udział w spektaklach grup repertuarowych Marty Pietruszki i Iwony Olszowskiej. Regularnie uczestniczy w warsztatach i festiwalach tanecznych oraz teatralnych w kraju i zagranicą.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close