Kraków/Scena Tańca Współczesnego: „Devadasi – tancerka świątynna” – reż. Anita Sigh

Zdjęcie: Kraków/Scena Tańca Współczesnego: „Devadasi – tancerka świątynna” – reż. Anita Sigh

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Inspiracją do stworzenia spektaklu było życie devadasi – indyjskich tancerek świątynnych. Widowisko utrzymane jest w technice klasycznego tańca południowoindyjskiego bharatanatyam, z elementami jogi i sztuki walki kalaripajattu.

Nieodłączną częścią klasycznego tańca indyjskiego jest opowiadanie historii za pomocą specjalnego języka gestów i mimiki. W spektaklu Devadasi znajdują się zarówno choreografie tradycyjne (sięgające XVIII go wieku), przekazywane w Indiach tradycyjną metodą „z mistrza – na ucznia”, jak i współczesne aranże oparte na tańcu bharatanatyam. Zapraszamy w podróż do innego świata.

Reżyseria: Anita Singh
Choreografia: Nirupama Rajendra, Sucheta Chhapekar, Saroja Vaidyanathan, Ewa Wardzała, Anita Singh.
Wykonawcy grupa Natyalaya (w składzie: Ewa Wardzała, Anita Singh, Jagoda Flaga, Agnieszka Wójcik, Katarzyna Wójcik, Gosia Wróblewska, Beata Ślusarczyk).
Muzyka: Kali Puja, Shiva Shakti Puja Mantras, Lotus Feet, Shakti, Forget me not, Desi Delicacy, Layatharanga, Namaskaraartha Mantra, Uma Mohan

Anita Singh – absolwentka indianistyki i turystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim J. Tancerka bharatanatyam, sięgająca po tradycje flamenco i północnoindyjskiego tańca kathak. Współtworzy krakowską grupę tańców indyjskich Natyalaya. Prowadzi regularne kursy tańców indyjskich w Krakowie.

Ewa Wardzała –indianistka, sanskrytolog, dyplomowana nauczycielka jogi Iyengara (Senior Intermediate I), dyplomowana w Indiach tancerka i nauczycielka klasycznego tańca indyjskiego. Założycielka krakowskiej grupy Natyalaya, współzałożycielka szkoły jogi Krakowski Warsztat Jogi.

Bilety: 10 zł i 15 zł
Rezerwacje: scena.tanca.sckm@gmail.com/ tel. 12 430 50 90
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
Scena Tańca Współczesnego

Od organizatorów STW:

Istniejąca przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży Scena Tańca Współczesnego funkcjonuje od marca 2003 roku, to niezmiennie miejsce otwarte dla prezentacji i dokonań artystów, zrzeszające zarówno profesjonalnych choreografów i tancerzy oraz widzów, miejsce comiesięcznych spotkań z tańcem współczesnym, teatrem ruchu, teatrem tańca oraz innymi formami sztuk performatywnych.

Przestrzeń STW powstała z inicjatywy krakowskiego środowiska oraz z myślą o jego potrzebach konsolidacji i wymiany twórczej. Ważnym aspektem działania STW jest systematyczna prezentacja spektakli artystów uprawiających różnorodne estetycznie gatunki sztuki tańca oraz zajmujących się edukacją publiczności. Innym aspektem działań STW jest Scena Tańca Współczesnego Młodych, którą dedykujemy debiutującym tancerzom i choreografom. Proponujemy młodym, aby przyszyli do nas ze swoimi pomysłami lub pierwszymi przedstawieniami, chcemy ich działania otoczyć opieką merytoryczną i zaprosić do dyskusji. Pragniemy wspierać twórców w odkrywaniu sztuki tańca, w intymnym procesie tworzenia, w poszukiwaniu języka wypowiedzi scenicznej i w zmaganiach z ciałem oraz kompozycją. Jesteśmy otwarci na spotkanie ludzi z pasją i z własnym spojrzeniem na taniec współczesny.

ARCHIWUM PREZENTACJI

premiera •

godz. 19:30

Kraków: SCKM, ul. Wietora 13/15

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close