Kraków/Scena Tańca Współczesnego: Teatr Próg „90 – 120 – 90”

Zdjęcie: Kraków/Scena Tańca Współczesnego: Teatr Próg „90 – 120 – 90”

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Scena Tańca Współczesnego zaprasza na spektakl 90 – 120 – 90, który jest szóstą produkcją Teatru PRÓG. Zespół wypracował własną i rozpoznawalną estetykę, jednak spektakl 90-120-90 to całkiem nowa odsłona pracy tej grupy. W muzyce, granej na żywo, motywy tradycyjne są już tylko pojedynczymi nutami i inspiracjami, a jej całokształt jest różnorodny i nowoczesny. Zespół łączy brzmienie instrumentów klasycznych z elektroniką i śpiewem. W warstwie wizualnej Teatr PRÓG używa także różnorodnych rozwiązań animacyjnych, opartych na technice video-art.

Spektakl 90-120-90 to studium relacji Ona – On, w którą bezpardonowo wtargnęło dziecko. Sytuacja wymaga przewartościowania wszystkiego, co dotychczas stanowiło grunt funkcjonowania. Mimo nieustającej walki i zmagań, Ona, Ono i On pozostają jednym organizmem, rzadko jednak mówiącym tym samym głosem. Trzy ogniwa obserwują się wzajemnie, desperacko chcąc kontrolować sytuację i chronić własne organizmy, emocje, zagrożoną niezależność i zaburzoną tożsamość. Z trójkowego układu nieustannie wypada któreś z nich, wciąż jednak i na nowo podejmując próbę przynależenia. Kolejnym bohaterem spektaklu jest ludzkie ciało, traktowane często w sposób anatomiczny. Spektakl balansuje pomiędzy emocjami, psychologią, uwarunkowaniami społecznymi i kulturowymi i czysto naturalistycznym ujęciem ludzkiego ciała, czasu ciąży, organizmu matki i wzrastającego płodu. To podróż pomiędzy mistycyzmem i czystym naturalizmem ludzkiego życia, pomiędzy metafizyką i organicznością ciała.

Teatr PRÓG powstał w 2005 roku w Wadowicach i jest kontynuacją i rozwinięciem pracy Grupy teatralno-happenerskiej PRÓG, prowadzoną przez Bartosza Nowakowskiego. Od początku działalności Teatr związany jest z Wadowickim Centrum Kultury, obecnie będącym partnerem Teatru przy licznych projektach kulturalnych. Teatr zajmuje się prowadzeniem warsztatów, happeningami, akcjami ulicznymi oraz działaniami artystyczno-społecznymi. Od września 2010 roku, po nagraniu pierwszej płyty Poszukiwania muzyczne: Bałkany, zespół również koncertuje. Wśród głównych źródeł estetycznych Teatru znajdują się: teatr uliczny, teatr muzyczny, teatr dramatyczny, happening, performance art, cyrk, teatr źródeł – nie jest to jednak pełna lista, bowiem założeniem każdego z tworzonych spektakli jest poszukiwanie i eksperymentowanie z nowymi nurtami, kierunkami i formami.

Więcej informacji o zespole: http://grupa-prog.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:30

Kraków: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, ul. Wietora 13/15

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close