Kraków/Scena Tańca Współczesnego: Wieczór premier z grupą a g i t a t u s

Zdjęcie: Kraków/Scena Tańca Współczesnego: Wieczór premier z grupą  a g i t a t u s

Fot. ze spektaklu Mutual comfort, Joris-Jan Bos

Wersja do druku

Udostępnij

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Sceny Tańca Współczesnego. Wystąpi grupa a g i t a t u s w trzech premierowych etiudach, które są pracą trzech różnych choreografów: Moniki Godek, Marty Wołowiec i Dominika Więcka. Monika Godek założyła zespół a g i t a t u s w  2005 roku i od tego czasu pracuje z nim jako główna pedagożka i choreografka. Dominik Więcek, absolwent PWST Kraków, współpracujący z Maciejem Kuźmińskim, młody choreograf i świetny performer pracuje po raz pierwszy z zespołem, a Marta Wołowiec od dawna jest związana z zespołem jako pedagog.

a g i t a t u s _ 2, Plus / Minus
Plus / Minus stanowi spotkanie dwóch przeciwieństw, czyli krótką refleksję o stałości i zmienności energii, o przyciąganiu i odpychaniu, o ożywianiu i unicestwianiu sił.

pomysł: Marta Wołowiec
choreografia: Marta Wołowiec i zespół

wykonanie: Monika Cyganik, Urszula Dziurdzia, Maja Gramatyka, Dominika Łabno, Paulina Mróz, Maria Różycka, Monika Trojan, Aleksandra Wałach, Janina Zygmunt

Marta Wołowiec (ur. 1991) – tancerka, nauczycielka tańca, menedżerka kultury, absolwentka zarządzania kulturą i mediami na UJ oraz Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego z Dziedziny Tańca Współczesnego. Od kwietnia 2015 roku jest tancerką i współzałożycielką Grupy Wokół Centrum, kolektywu artystycznego działającego przy Krakowskim Centrum Choreograficznym. W latach 2010-2014 współpracowała z Krakowskim Teatrem Tańca. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima wzięła udział w polsko-norweskim projekcie z tancerzem Ole Martinem Melandem (Carte Blanche). Jako pedagog prowadzi regularne zajęcia w Nowohuckim Centrum Kultury – Krakowskim Centrum Choreograficznym oraz w Centrum Młodzieży im.dr. H. Jordana, współprowadząc grupę tańca współczesnego a g i t a t u s.

a g i t a t u s _ 1, Inka
… powróci tamten letni czas
odżyje blask sierpniowych barw.
Będziemy razem dalej iść
by miasto nie przestało żyć.

I chociaż walczysz z całych sił,
o coś więcej niż parę chwil.
Po cichu ciągle wierzę, że
nadejdzie taki dzień
gdy wrócisz …

… powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba … (Inka)

pomysł: Monika Godek
choreografia: Monika Godek i zespół
wykonanie: Aleksandra Chyży, Gabriela Dankiewicz, Anna Durak, Katarzyna Sypniewska, Maria Przekupień, Nina Suwaj

Monika Godek (ur. 1977) – tancerka, pedagożka, absolwentka Animacji Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury o specjalności Taniec oraz dwuletniego Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego o specjalności Taniec Współczesny zatwierdzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1997 roku uczestniczy w warsztatach tańca współczesnego, improwizacji, GaGa, warsztatach teatralnych i wielu pokrewnych, prowadzonych przez zawodowych pedagogów z Polski i zagranicy. Przez sześć lat czynnie związana z zespołem Scena Tańca Współczesnego Anity Podkowy-Brańki. W latach 2007-2013 cyklicznie programowała i koordynowała wydarzenia z udziałem zespołów tanecznych i teatrów tańca w ramach Sceny Tańca Współczesnego w Krakowie. Pracuje jako nauczyciel tańca, w 2005 roku założyła i prowadzi młodzieżowe grupy tańca współczesnego a g i t a t u s. Od stycznia 2014 roku jako wicedyrektor zarządza Centrum Młodzieży w Krakowie (największym Młodzieżowym Domem Kultury w Małopolsce). Od 2008 roku jest czynnie związana z Krakowskim Teatrem Tańca.

a g i t a t u s, Wszystkie jesteśmy Alicjami
– Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – pytała Alicja. – To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść – odparł Kot-Dziwak. – Właściwie wszystko mi jedno. – W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz. – Chciałabym tylko dostać się dokądś – dodała Alicja w formie wyjaśnienia – Ach, na pewno tam się dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo.

(Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów)

pomysł i choreografia: Dominik Więcek
wykonanie: Nell Jakóbiak, Anna Korecka, Weronika Kozioł, Ludmiła Kulawik, Kinga Lis, Maria Szczepankiewicz, Anna Sroczyńska

Dominik Więcek (ur. 1992) – już prawie absolwent PWST Kraków, Wydziału Teatru Tańca, stypendysta Instytutu Tańca Współczesnego Uniwersytetu Sztuk Folkwang w Essen. Występował m.in. w spektaklach Ubu król, czyli Polacy, w reż. Jerzego Stuhra, Workingtitle: Ego w chorografii Jeansa van Daele‘a, Kocham tylko i wyłącznie całym sercem nie-rozłącznie Magdalenę w choreografii Jacka Łumińskiego, Inaria w chor. Giorgia Maddamma, Nesting w chorografii Idana Cohena, czy Glamour w choreografii Eryka Makohona. Jego solo Złota rybka podczas SoloDuo International Dance Festival w Budapeszcie zostało uznane za: Best Solo Dance Performance 2015 oraz uzyskało dodatkową nagrodę publiczności (Award of the Jury). W 2015 z solo Dominique w choreografii Macieja Kuźmińskiego zdobył Nagrodę Publiczności oraz II miejsce przyznane przez jury na Solo Dance Contest 2015 Gdańskiego Festiwalu Tańca, pierwszą nagrodę podczas Warszawskiej Platformy Tańca, oraz wyróżnienie od jury w składzie Zofia Rudnicka, Witold Jurewicz, Ryszard Kalinowski w Tarnowie na konkursie choreograficznym Festiwalu Scena Otwarta. Solo prezentowane było również podczas Jerusalem International Dance Week 2015. Dominique otrzymało dwie Nagrody Publiczności na prestiżowym XX Festiwalu Solo-Tanz-Theater w Stuttgarcie.

Grupa tańca współczesnego a g i t a t u s założona przez Monikę Godek, działa w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie od 2005 roku. Skupia młodych ludzi, którzy poprzez taniec i ruch uczą się siebie, tworzą własny alfabet znaczeń, przełożonych na gest, emocję i dźwięk. Poszukując w przestrzeni tańca współczesnego i teatru ruchu, kształcą nie tylko ciało, ale też umysł i ducha.Tancerze zespołu budują własne światy malowane wyobraźnią, wytrwałością, talentem i twórczą pracą. Charakter i charyzma każdej z grup pobrzmiewa w kolejnych choreografiach, tworzonych przez pedagogów zespołu, wsłuchujących się w zainteresowania, pomysły i twórcze potrzeby młodych tancerzy. Budowane, w dialogu z nimi, spektakle i etiudy prezentowane są na scenach krakowskich, a także na deskach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali.

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży od ponad dekady wspiera profesjonalnych twórców z obszaru tańca współczesnego prowadząc Scenę Tańca Współczesnego. Swoim programem Scena Tańca Współczesnego chce przełamywać tradycyjne wyobrażenia o tańcu, odpowiadać na nowe i awangardowe tendencje w sztuce i prezentować je dla szerszej publiczności.

Opieka merytoryczna STW: Anna Królica

Bilety: 10 zł.

Rezerwacje: scena.tanca.sckm@gmail.com, tel. 12 430 50 90.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, ul. Hieronima Wietora 13/15.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close