Kraków: Tatiana Cholewa, Anna Jurek, Łukasz Wójcicki „Perfect Man”

Zdjęcie: Kraków: Tatiana Cholewa, Anna Jurek, Łukasz Wójcicki „Perfect Man”

Anna Jurek, Łukasz Wójcicki, Tatiana Cholewa „Perfect Man”. Fot. Pavel Matela

W ramach stałego projektu KCC „Taniec w procesie” odbędzie się pokaz work in progress spektaklu Perfect Man Łukasza Wójcickiego, Tatiany Cholewy i Anny Jurek. Projekt został zapoczątkowany we wrześniu 2021 roku, w czeskim Farmstudio – Art and Cultural Center w ramach dwutygodniowej rezydencji Visegrad Artist Residency Program—Performing Arts finansowanej przez International Visegrad Fund.

Wersja do druku

Udostępnij

Punktem wyjścia jest zbudowana na strachu figura człowieka radzieckiego czyli homo sovieticus, która odcisnęła swoje piętno na społeczeństwach bloku wschodniego. W spektaklu badamy to, co dzisiaj zostało z „homososa”, co to znaczy dziedziczenie traumy strachu i jak jest ona przechowywana w archiwum ciała. Dekonstruujemy fasadę człowieka doskonałego, jakim miał być homo sovieticus, queerujemy ją i przetwarzamy przez nienormatywność ciała.

Perfect Man

Pomysł, koncepcja i tekst: Łukasz Wójcicki
Performans, taniec i choreografia: Anna Jurek, Łukasz Wójcicki, Tatiana Cholewa
Konsultacja dramaturgiczna: Marcin Miętus
Zdjęcia: Pavel Matela, Farmstudio

Praca powstała dzięki rezydencji Visegrad Artist Residency Program—Performing Arts finansowanej przez International Visegrad Fund.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Rezerwacji można dokonywać przez wysłanie wiadomości do Krakowskiego Centrum Choreograficznego, przez jego profil na Facebooku.

Anna Jurek – niezależna artystka, od 2015 roku także nauczycielka; tancerka, pedagożka i managerka wydarzeń kulturalnych w Anglii, Austrii i Polsce. Absolwentka wydziału Tańca i Kompozycji Tańca na NSCD Leeds oraz Pedagogiki Tańca i Tańca Współczesnego na ABPU w Austrii. Więcej: https://annajurek.wixsite.com/jurka/bio?lang=pl

Łukasz Wójcicki – performer, tancerka, choreograf, artywistka, animator kontrkultury, badaczka. W jego polu zainteresowań jest polityczność ciała, choreografia społeczna i dekonstrukcja przywileju, patriarchatu oraz normatywności. Bada nowe formy obecności w kontekście katastrofy ekologicznej i antykapitalizmu. W latach 2008-18 performer i tancerz w zespole Komuna/Warszawa. Od 2016 roku związana z działaniami społeczno-artystycznymi fundacji Strefa WolnoSłowa. Uczestnik programu Taniec i niepełnosprawność. Przekraczanie granic Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca i Europe Beyond Access oraz rezydencji Visegrad Artist Residency Program—Performing Arts. Więcej: https://lukaszwojcicki.noblogs.org/

Tatiana Cholewa – od 20 lat osoba o alternatywnej motoryce, tancerz współczesny w projektach performatywnych, walczący o doskonałość ciała nienormatywnego. W latach 2006-2008 uczestniczka Integracyjnych Spotkań Artystycznych, na których zaczęła stawiać pierwsze kroki w tańcu. Pozwoliło mu to odkryć możliwości jego ciała, wzbudziło zainteresowanie tańcem współczesnym, którym mogła wyrażać siebie poprzez ruch, uświadamiając sobie, iż jej ciało – ograniczone przez chorobę – jest unikatowym narzędziem do pracy. Współpracowała z choreografem i performerem Rafałem Urbackim, aż do jego śmierci. Dwukrotna uczestniczka programu europejskiego Europe Beyond Access Taniec i niepełnosprawność. Przekraczanie granic. Współpracowała m.in. z Justyną Wielgus, Magdaleną Przybysz, Ewą Sobiak, Markiem Brew, Pauliną Wycichowską.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close