Kraków/Teatr Groteska: „Materia Prima” – III Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Bieguny Kultury

Zdjęcie: Kraków/Teatr Groteska: „Materia Prima” – III Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Bieguny Kultury

Fot. ASF

Wersja do druku

Udostępnij

W ranmach „Materia Prima” – III Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Bieguny Kultury zobaczyć będzie można spektakle teatru tańca, teatru plastycznego, lalkowego, teatru cieni, nowego cyrku stworzone przez najbardziej znanych reżyserów i choreografów. Do Krakowa przyjedzie dwanaście wielokrotnie nagradzanych zespołów teatralnych z Francji, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rosji i Włoch.

Większość teatrów pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Tuż po prapremierze w Norwegii przedstawienie Edvard w reżyserii Marcosa Morau pokaże słynny Carte Blanche. The Norwegian National Company of Contemporary Dance. Niezwykle plastyczne widowisko przywiezie Emiliano Pellisari, który skomplikowaną techniką powietrznego tańca zobrazuje Boską Komedię Dantego, niesamowite akrobatyczne umiejętności zaprezentuje francuska grupa Compagnie 111 – Aurélien Bory. Wszyscy Ci artyści będą odkryciem dla polskiej publiczności. Po raz kolejny natomiast, po ogromnym sukcesie podczas pierwszej edycji festiwalu, wystąpi słynny teatr Compagnie Philippe Genty. Wybitny reżyser i wizjoner teatru plastycznego w spektaklu Nie zapomnij mnie przywoła fantasmagoryczny świat arktycznej odysei.

„Przeżycie estetyczne – bezinteresowne przeżywanie urody świata i dzieł sztuki – to zdolność  i przywilej człowieka. To coś, co wyróżnia nas spośród żyjących istot. Program festiwalu to sfera takich przeżyć. To także nasz szacunek dla kunsztu artystów dążących to przekraczania ograniczeń jakie stawia ciało, dążących nieustannie do warsztatowej perfekcji. Do mistrzostwa. Festiwal MATERIA PRIMA to także chęć przeciwstawienia się manifestacyjnej wręcz  brzydocie dominującej dziś w przeważającej części  realizacji teatralnych. Proponujemy program dający wytchnienie od ideologicznych i estetycznych koszmarów dnia codziennego w życiu i sztuce” – Adolf Weltschek, Dyrektor Festiwalu.

„Pozostawiamy widzom wolność interpretacji. Przedstawienia, które prezentujemy poruszają tematy istotne, jednak wyrażone za pomocą obrazów pełnych symboli. Zapraszamy w  teatralną podróż do krainy snów – śnionych przez konkretnych artystów, ale przenikających do podświadomości widzów. To jak poezja, malarstwo ożywiane na scenie, kalejdoskop barw i kształtów. Temu procesowi podążania za obrazem trzeba się poddać, a na końcu czekać będzie totalne zauroczenie, eksplozja emocji – katharsis” – mówi Zuzanna Głowacka, Kierownik Programowy Festiwalu.

Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia, które ukażą szerzej zagadnienia Teatru Formy w Polsce i na świecie: spotkania z artystami, konferencje, dyskusje, pokazy filmów, wystawa.Do rodzimych tradycji nawiąże całodzienna sesja naukowa Teatr formy w twórczości Tadeusza Kantora, Józefa Szajny i Jerzego Grotowskiego, która odbędzie się w poniedziałek  23 lutego w Teatrze Groteska, wstęp wolny.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.materiaprima.pl.

Informacje o poszczególnych spektaklach dostępne są także w kalendarium naszego portalu, który patronuje festiwalowi.

Bilety można kupić w Teatrze Groteska – bezpośrednio w kasie lub online www.materiaprima.pl

Organizatorem festiwalu jest Teatr Groteska.

Projekt Materia Prima. 3. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Bieguny Kultury jest finansowany z funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz ze środków krajowych.

eea grants (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Kraków: Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2; Małopolski Ogród Sztuk, ul. Rajska 12; Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, Teatr Ludowy, osiedle Teatralne 34, Studio Telewizyjne S3 w Łęgu – Ośrodek Telewizji Kraków.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close