Kraków / Teatr KTO: „Sprawozdanie dla Akademii” reż. Maciej Gorczyński. Premiera

Zdjęcie: Kraków / Teatr KTO: „Sprawozdanie dla Akademii” reż. Maciej Gorczyński. Premiera

Teatr KTO: „Sprawozdanie dla Akademii" reż. Maciej Gorczyński. Grafika: Iwona Bandzarewicz

W 100. rocznicę śmierci Franza Kafki Teatr KTO zaprasza na premierę spektaklu Sprawozdanie dla Akademii.

Wersja do druku

Udostępnij

Reżyser Maciej Gorczyński zaprosił do współpracy jednych z najzdolniejszych artystów młodego pokolenia. Warstwę dramaturgiczną przygotowała Aleksandra Nowakowska, a na scenie wystąpią: tancerka Natalia Dinges, zwyciężczyni tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i laureatka Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa Lena Witkowska oraz aktorzy Adam Borysowicz i Błażej Szymański.

Spektakl jest adaptacją napisanego w 1917 roku słynnego opowiadania Franza Kafki, którego narratorem jest Czerwony Piotruś, który skonfrontowany z pytaniem tytułowej Akademii o małpią przeszłość, nie jest w stanie na nie odpowiedzieć. Przelicza doznane przez siebie traumy. Język bohatera opowiadania nie sięga w głąb wypartej zwierzęcej natury, a jedynie w ironiczny, gorzki sposób zdaje sprawę z procesu socjalizacji i tresury. Przytacza swą historię rozgrywającą się gdzieś pomiędzy Złotym Wybrzeżem, a  Hamburgiem. Wspomina pierwsze podanie ręki – oznakę szczerości, głuchy szloch, pokazywanie języka i picie wódki, po której zaczął mówić.

Spektakl ukazuje konflikt pomiędzy potrzebą wolności, wynikającą ze wspólnoty z naturą, a kulturą – alienującą i zamykającą nas w wyrafinowanych, ale też przemocowych ramach.

Groteskowy język spektaklu budowany jest za pomocą różnorodnych środków wyrazu: tańca, śpiewu, teatru dramatycznego. Samych Czerwonych Piotrusiów u Macieja Gorczyńskiego będzie aż trzech. Przywołane zostaną na scenie wszystkie wcześniejsze stadia bohatera Kafki.

Twórcy przedstawienia zastanawiają się kim dziś byłby Czerwony Piotruś? Zapewne gwiazdą. Celebrytą. Dziwolągiem. Kolejnym gościem telewizyjnych programów rozrywkowych. Przy okazji nie oszczędzają samych siebie jako artystów. Ciekawi ich temat zamknięcia, uwięzienia oraz sam motyw klatki. W swej realizacji wskazują jasno, że stając przed potencjalnym wyborem, przed którym stanął ich bohater, a mianowicie zoo czy kabaret – oni zawsze wybierają kabaret, stając się tym samym tresowaną małpą w oczach widzów.

W figurze Czerwonego Piotrusia dopatrywać się można samego Franza Kafki, który skądinąd widział na własne oczy w Pradze występ małpy w garniturze, a jego żydowskie pochodzenie mogło przyczyniać się do poczucia wyalienowania.

Twórcy i twórczynie:

Reżyseria: Maciej Gorczyński

Dramaturgia: Aleksandra Nowakowska

Obsada: Adam Borysowicz, Natalia Dinges, Błażej Szymański, Lena Witkowska

Światło, scenografia: Iwona Bandzarewicz

Multimedia: Iwona Bandzarewicz, Adam Borysowicz

Produkcja: Agnieszka Skowronek

Muzyka:  Piotr Korzeniak (kompozycje), Aleksander Kwietniak (kompozycje, saksofon, wokal, instrumenty dęte), Piotr Śnieguła (kompozycje, instrumenty perkusyjne), Lena Witkowska (kompozycje, wokal)

Przedstawienie dla widzów od 16 roku życia.

Bilety dostępne w kasie teatru (kasa@teatrkto.pl) oraz on-line na stronie: https://bilety.teatrkto.pl/

Teatr KTO: „Sprawozdanie dla Akademii" reż. Maciej Gorczyński. Fot. Iwona Bandzarewicz

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Kraków: Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50

godz. 19:00

Kraków: Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close