Kraków: „The corpse of mine” – warsztaty butō. Prowadzenie Mehdi Farajpour

Zdjęcie: Kraków: „The corpse of mine” – warsztaty butō. Prowadzenie Mehdi Farajpour

Mehdi Farajpour. Fot. Materiały Manggha.

Wersja do druku

Udostępnij

Trening opracowany przez Mehdiego Farajpoura daje możliwość doświadczenia medytacyjnej natury tańca butō . Tancerz celowo zestawia butō z medytacją tybetańską, jogą indyjską i sufizmem perskim, by wskazać podobieństwa między nimi i umieścić je w kontekście tańca medytacyjnego. Każda część treningu rozpoczyna się „badaniem ciała” i rozgrzewką przygotowaną przez Farajpoura oraz jego nauczycielkę jogi Mayę. Istotnym elementem warsztatów jest poszukiwanie harmonii ruchu poprzez badanie zależności między ciałem a umysłem.

Zagadnienia poruszane podczas warsztatów:

–        znaczenie rytmu w performansie butō

–        haiku i butō

–        balans i utrata równowagi,

–        wstawanie, upadanie, rzucanie się w dół

–        „ruchomy bezruch” i „surrealistyczne ciało”

–        alienacja (oddzielenie ciała i umysłu)

–        poruszanie i bycie poruszanym

–        „wiszące ciało” itd.

Mehdi Farajpour (ur. 1980 w Teheranie) tancerz, reżyser, choreograf, dyrektor artystyczny Oriantheatre Company rezydującego w Paryżu. Odkąd ukończył studia licencjackie na wydziale teatralnym Uniwersytetu Sooreh w Teheranie, aktywnie działa jako performer oraz nauczyciel tańca medytacyjnego według swojej autorskiej koncepcji. W 2002 roku powołał do życia grupę teatralną Oriantheatre Company, która początkowo występowała tylko w stolicy Iranu, a następnie na kolejnych scenach za granicą, by w końcu osiąść na stałe w Paryżu. Grupa zawsze skupiała tancerzy różnych narodowości, zainteresowanych teatrem fizycznym oraz zagadnieniami fizycznej i psychicznej koncentracji aktora/tancerza. Ważne miejsce w jej pracy zajmuje problem obecności tancerza na scenie. Mehdi Farajpour działa również na polu literatury, fotografii i muzyki. W 2008 roku ukazała się jego książka The monk performers, w której podsumowuje swoje doświadczenia sceniczne. Od wielu lat Farajpour współpracuje z festiwalami tańca w Europie i poza jej granicami, m.in. w Turcji, Niemczech, Szwecji i Finlandii oraz w Indiach. W ramach programu rezydencji artystycznej pracował w Korei Południowej i w Polsce. Z warsztatem The corpse of mine odwiedził m.in. Indie, Koreę Południową, Finlandię, Iran, Turcję.

Koszt warsztatów – 120 zł

płatne do 15 marca na konto Muzeum Manggha

PKO są Oddział w Krakowie,

84 1240 4650 1111 0000 5151 4965

Ilość miejsc ograniczona

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

ul. M. Konopnickiej 26

30-302 Kraków

Kontakt: muzeum@manggha.krakow.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:00

Kraków: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26. Sb. i ndz. w godz. 11.00-16.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close