Kraków/V Festiwal KRoki: Arkadi Zaides „Archive”

Zdjęcie: Kraków/V Festiwal KRoki: Arkadi Zaides „Archive”

Fot. Meidad Suchowolski.

Wersja do druku

Udostępnij

V edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki odbędzie się pod hasłem: „Skonfliktowani?”. Podczas festiwalu Arkadi Zaides pokaże spektakl Archive.

O spektaklu:

B’Tselem to Izraelskie Centrum Informacji Praw Człowieka na Terenach Okupowanych. W 2007 roku organizacja zainicjowała projekt, w którym kamery video były rozdawane Palestyńczykom zamieszkującym tereny o wysokim stopniu konfliktu. Celem projektu było zapewnianie ciągłej dokumentacji dotyczącej naruszeń praw człowieka oraz ujawnianie rzeczywistości życiowej zarówno izraelskiej, jak i międzynarodowej opinii publicznej.

W swojej nowej pracy Arkadi Zaides pogłębia swoje artystyczne badania nad trwającym konfliktem w Izraelu/ Palestynie. Materiały filmowe zebrane przez wolontariuszy projektu kamery B’Tselem są sprawdzane i selekcjonowane.

Zaides naprowadza uwagę widzów na ciała Izraelczyków, na sposób, w jaki zostały uchwycone przez kamerę, oraz na reakcje fizyczne, do których uciekają się w różnych konfrontacyjnych sytuacjach. Palestyńczycy pozostają za kamerą. Niemniej ich ruch, głos i punkt widzenia są mocno obecne, determinując perspektywę widza. Chociaż materiały filmowane przez kamerzystów ujawniają rzeczywistość lokalną, Zaides pragnie omówić ją szerzej, stawia bardziej uniwersalne pytanie: jaki jest potencjał przemocy osadzony w każdym indywidualnym ciele i jaką cenę płaci wspólnota za kontrolowanie drugiego. Zaides destyluje i wykorzystuje gesty i głosy, angażuje się i identyfikuje z materiałami, stopniowo je uosabiając. Podczas gdy jego ciało przekształca się w żywe archiwum nasuwają się pytania o uczestnictwo i odpowiedzialność.

Materiały archiwalne: ochotnicy „Camera Project” z B’Tselem – The Israeli Center for Human Rights in the Occupied Territories:Iman Sufan, Mu’az Sufan, Bilal Tamimi, Udai’Aqel, Awani D’ana, Bassam J’abri, Abu’Ayesha, Qassem Saleh, Mustafa Elkam, Raed Abu Ermeileh, Abd al-Karim J’abri, Issa’Amro, Mu’ataz Sufan, Ahmad Jundiyeh, Nasser Harizat, Abu Sa’ifan, Muna A-Nawaj’ah, Oren Yakobovich, Nayel Najar

Koncepcja i choreografia: Arkadi Zaides
Konsultant wideo: Effi and Amir (Effi Weiss and Amir Borenstein)
Dźwięk & dramaturgia głosu: Tom Tlalim
Konsultacja artystyczna: Katerina Bakatsaki
Asystent choreografa: Ofir Yudilevitch
Kostiumy: Adam Kalderon
Światło: Thalie Lurault
Interfejs zdalnego sterowania: Pierre-Olivier Boulant
Dyrektor techniczny: Etienne Exbrayat
Technika dźwięku: Cyril Communal

Produkcja: Simge Gücük, Arkadi Zaides
Koprodukcja: Festival D’Avignon (Francja), CDC Toulouse (Francja), Theatre National De Chaillot (Francja), CNDC Angers (Francja), The Emile Zola Chair for Human Rights (Izrael).

Specjalne podziękowania dla Myriam Van Imschoot
Rezydencje: CDC Toulouse (Francja), CNDC Angers (Francja), STUK Leuven (Belgia), Theatre National De Chaillot (Francja), WP Zimmer (Belgia), Amsterdam Master of Choreography (Holandia)
Międzynarodowa Dystrybucja: Key Performance Julia Asperska & Koen Vanhove
Institut des Croisements.

Arkadi Zaides wspierany jest przez Francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji (French Ministry of Culture and Communication) i DRAC Auvergne-Rhône-Alpes

Czas trwania: 60 min.
Bilety: 30/40 zł

Arkadi Zaides urodził się na Białorusi. W 1999 wyemigrował do Izraela. W roku 1999 ukończył szkołę średnią „Misgav”, gdzie specjalizował się w sztuce i tańcu. Również w 1999 przeniósł się do Tel Awiwu, gdzie przyłączył się do Noa Dar Dance Group. Jeszcze tego samego rokuzostał członkiem Batsheva Ensemble, a w 2001 roku również Batsheva Company (gdzie tańczył i tworzył do 2004 roku). Brał udział w choreografiach twórców takich jak: Ohad Naharin, Mats Ek, Yasmeen Godder, Sharon Eyal czy Poul Norton. Od 2004 roku pracuje jako niezależny choreograf, tancerz i nauczyciel. Jego prace były prezentowane w Izraelu, Szwajcarii, Polsce, Czechach, Chinach, Japonii i we Włoszech. Został wybrany jako jeden z trzech finalistów podczas trzeciej edycji Rolex Mentor i Protégé Arts Initiative (2006-2007) w kategorii “taniec”. Od 2002 rokuuczy  GaGa – języka ruchowego Ohada Naharina. Jest nauczycielem tancerzy w Izraelu i na świecie. W ostatnich latach mocno zaangażował się w projekty artystyczne podejmujące temat izraelsko-palestyńskiego konfliktu. Aktualnie mieszka i pracuje we Francji.

www.arkadizaides.com

***

Program festiwalu:

http://mos.art.pl/aktualnosci/pl/119/kroki-program-12-21-maja-2017

BILETY

Logo Małopolski Ogród Sztuki (miniaturka)Teatr im. Juliusza Słowackiego - logo 2016 (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:30

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close