Kraków/V Festiwal KRoki: Constanza Macras | DorkyPark „Electrodomestics”

Zdjęcie: Kraków/V Festiwal KRoki: Constanza Macras | DorkyPark „Electrodomestics”

Fot. iHeartBerlin.de.

Wersja do druku

Udostępnij

V edycja KRoków zaprasza na prapremierę spektaklu powstałego w koprodukcji z Constanzą Macras, niezwykle cenioną na świecie  choreografką oraz jej zespołem DorkyPark. Wraz z egipskim choreografem i teoretykiem Adhamem Hafezem oraz z członkami zespołu i muzykami grającymi na żywo, Macras stworzyła Electrodomestics, zdarzenie sceniczne przekraczające granice gatunków i, podobnie jak cała twórczość tej niezwykłej artystki, nie dające się łatwo zdefiniować.

Tworząc rodzaj kabaretowo-estradowego show, odgrywanego w domowych warunkach, niesforna performerka i zaskakująca kreatorka czerpie ze wszystkich możliwych estetyk i języków współczesnych sztuk performatywnych, umiejętnie łącząc ze sobą przeciwieństwa. W zaproponowanej przez nią zabawnej rewii złożonej z tańców i piosenek czai się bowiem tragiczna wizja współczesnego świata. Jej spektakl jest zarazem intymnie prosty i filozoficznie głęboki, na wskroś fizyczny i emocjonalnie angażujący. Zobaczymy, jak odgrywane na scenie czynności związane ze zwyczajnym domowym gotowaniem zaczynają z czasem odnosić się do większego kontekstu, wychodzą poza kuchnię, dom i najbliższe otoczenie, żeby wkroczyć w przestrzeń globalnych konfliktów. Przemiany zachodzące w skali mikro znajdują swoje odzwierciedlenie w procesach dziejących się w skali makro, uniwersalne problemy ludzkości, wielkie sprawy ze społecznego, zewnętrznego otoczenia, odbijają się w drobnych sprawkach ze świata wewnętrznego indywiduum, mechanizmy i koalicje międzynarodowe powtarzają się w mechanice i organizacji  przestrzeni i czasu między jednostkami.  Constanza Macras robi to jak zwykle z przekornym wdziękiem niesfornego dzieciaka wpuszczonego w poważny i ułożony świat dorosłych, posługując się prostotą i niedorzecznością kultury popularnej, bawi się efemeryczną formą musicalu. To opowieść zarazem ironiczna  i na serio,  estetyczna przyjemność dla widza spragnionego rozrywki i dla wyrafinowanych znawców tanecznych technik. Absurdalne sytuacje z teatralnej kuchni wciągną nas we wspólnotę uniwersalnego doświadczenia doświadczania codzienności, a tym samym potrzeby ciała i umysłu zostaną jednakowo zaspokojone…

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z choreografką.

 

Reżyseria i choreografia: Constanza Macras i Adham Hafez
Muzyka: Almut Lustig, Kristina Lösche-Löwensen
Współtworzą i występują: Constanza Macras, Adham Hafez, Almut Lustig, Kristina Lösche-Löwensen, Miki Shoji, Sonya Levin.
Scenografia: Chika Takabayashi
Dźwięk / Światło / Video: Kristaps Percevs
Asystent Reżysera: Felipe Amaya
Produkcja: Constanza Macras | Dorkypark

Koprodukcja: KRoki – International Contemporary Dance Festival (Kraków, PL) NATIONALES PERFORMANCE NETZ (NPN) – Coproduction Fund for Dance (Niemcy): finansowany przez Federalnego Komisarza Rządu ds. Kultury i Mediów na podstawie decyzji niemieckiego Bundestagu.

Czas trwania: 150 min

Bilety: 55/60 zł

Constanza Macras – jedna z najważniejszych współczesnych choreografek. Urodzona w Buenos Aires, gdzie studiowała taniec współczesny i projektowanie mody. Edukację kontynuowała w Nowym Jorku i Amsterdamie. W 1995 roku przeniosła się do Berlina. W 2003 roku założyła grupę Constanza Macras | DorkyPark, w której skład wchodzą tancerze, aktorzy i muzycy wywodzący się z różnych krajów i generacji. W swoich pracach podejmuje tematy społeczne i polityczne, łącząc słowo, muzykę graną na żywo, taniec i wideo. Stale pracuje i prezentuje spektakle w Berlinie w Schaubühne, Volksbühne, Hebbel am Ufer. Swoje spektakle pokazywała na wielu europejskich festiwalach oraz w Korei, Japonii i Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku Goethe-Institut uhonorował ją nagrodą za spektakl Hell on Earth a w 2010 roku otrzymała niemiecką nagrodę teatralną „Der Faust” za najlepszą choreografię w spektaklu Megalopolis. W Polsce gościła trzykrotnie, ze spektaklami Big in Bombay na VII Festiwalu Ciało/Umysł w Warszawie (2008), Hell on Earth na  II  Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Warszawa Centralna (2010), oraz Open for Everything w ramach programu performatywnego #nie jesteś mi obojętny w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (2013).

***

Program festiwalu:

http://mos.art.pl/aktualnosci/pl/119/kroki-program-12-21-maja-2017

BILETY

Teatr im. Juliusza Słowackiego - logo 2016 (miniaturka)  Logo Małopolski Ogród Sztuki (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close