Kraków/V Festiwal KRoki: David Zambrano, Pracownia Fizyczna i Goście „Soul Project/PL”

Zdjęcie: Kraków/V Festiwal KRoki: David Zambrano, Pracownia Fizyczna i Goście „Soul Project/PL”

Fot. Wojciech Ernest Szulc

Wersja do druku

Udostępnij

V edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki odbędzie się pod hasłem: Skonfliktowani?. Podczas festiwalu David Zambrano, Pracownia Fizyczna i Goście pokażą spektakl Soul Project/PL. Soul Project/PL w reżyserii Davida Zambrano to seria wirtuozerskich improwizacji solowych, z których każda trwa tak długo, jak soulowa piosenka, do której jest wykonywana. Kolejność solówek i ich rozmieszczenie w przestrzeni jest zawsze improwizowane, co czyni każdy spektakl wyjątkowym. W spektaklu tancerze i publiczność dzielą tę samą przestrzeń. Publiczność może oglądać występy solistów z dowolnej perspektywy: z bliska lub z daleka. Przeżycie staje się nagle intymne i osobiste – czuje się każde drżenie ciała tancerzy – a jednocześnie wspólnotowe, bo wraz z pozostałymi widzami można zgadywać, kto zatańczy następny i do jakiego utworu.

Spektakl stawia pytanie zadane przez Zambrano: czy potrafimy tańczyć tak głęboko i przejmująco oraz znaleźć język ciała tak żywy i pełny ekspresji, że byłby w stanie emocjonalnie przemówić do widza, podobni jak piosenkarze soulowi śpiewający podczas koncertów.

Na zaproszenie łódzkiej Pracowni Fizycznej David Zambrano podjął się współpracy z 10 polskimi tancerzami. Premiera nowej wersji odbyła się we wrześniu 2013 roku w ramach wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca w Muzeum Sztuki w Łodzi. Davidowi Zambrano w pracy nad spektaklem towarzyszył Peter Jasko (Les SlovaKs Dance Collective), z pierwszego składu Soul Project.

Oryginalny Soul Project powstał w 2006 roku jako efekt współpracy Zambrano z dwunastką tancerzy pochodzących z Mozambiku, Słowenii, Grecji, Słowacji, Szwajcarii, Korei Południowej, Francji, Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Wenezueli, od tego czasu zespół odbył  światowe tournée.

Koncepcja i reżyseria: David Zambrano
Asystent kreatywny: Peter Jasko
Asystent produkcji: Dawid Lorenc
Tancerze: Paweł Grala, Wojciech Łaba, Krzysztof Skolimowski, [Pracownia Fizyczna], Piotr Skalski i Dominika Szala-Wentland [EST/Hurtownia Ruchu, Kraków],  Małgorzata Haduch;
Produkcja: Pracownia Fizyczna / Jacek Owczarek, Fundacja Kino Tańca, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi i Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi.

Spektakl Soul Project / PL został wyprodukowany w ramach wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca w Muzeum Sztuki w Łodzi [kuratorki Katarzyna Słoboda i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek] we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Zamówienia choreograficzne”.

 

IMIT (miniaturka)    Logo Pracownia Fizyczna (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:30

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close