Kraków/V Festiwal KRoki: Teatr Dada von Bzdülöw „Strategia (mimowolna reaktywacja)” – reż. Leszek Bzdyl

Zdjęcie: Kraków/V Festiwal KRoki: Teatr Dada von Bzdülöw „Strategia (mimowolna reaktywacja)” – reż. Leszek Bzdyl

Fot. Krzysztof Mystkowski

Wersja do druku

Udostępnij

V edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki odbędzie się pod hasłem: Skonfliktowani?. Podczas festiwalu Teatr Dada von Bzdülöw pokaże spektakl Strategia (mimowolna reaktywacja) w reżyserii i wykonaniu Leszka Bzdyla.

wprowadzenie pierwsze:

Miejsce akcji:
Polska.

Czas akcji:
Czas jest rozpięty pomiędzy to, co było a to, co jest teraz.
Czas się miesza, bo nigdy nie chce być linearny.
Czas się miesza tym bardziej, im więcej wysiłków, by go oswoić.

Akcja:
Spowodowana jest obserwacją historyczno-socjologiczną.
Punk postawił irokeza – strategia clowna.
Człowiek na ulicy wrzeszczy – strategia psa.
Jasiu bawi się w sny i przebudzenia – strategia przetrwania.

wprowadzenie drugie:

Jasiu, Bohater Strategii bawi się w sny i przebudzenia: kiedy zasypia, to w tym śnie jest rok 2016, budząc się zauważa, że ciągle tkwi w 1984. Jasiu myśli, że koło historii PAŃSTWA NA PE znowu utknęło w swoim piekielnym punkcie. Jasiu, w swoistym one man show, przeprowadza rachunek sumienia. Pyta: co zrobiłem, cośmy zrobili z naszym buntem, nadzieją na wolność, nieustępliwością wobec zła. Może nasz bunt był pozorny, może nadzieję wypaliliśmy z gandzią, a nieustępliwość utopili w postmodernistycznym relatywizmie.

Teatr Dada von Bzdülöw
scenariusz i reżyseria: Leszek Bzdyl
teksty piosenek: Lech Janerka
muzyka: Burt
reżyseria świateł: Michał Kołodziej

premiera: 22 lipca 2016 , Scena Malarnia – Teatr Wybrzeże, Gdańsk

czas trwania: 60 min.

Leszek Bzdyl – tancerz, aktor, reżyser. Profesjonalną karierę rozpoczął we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego (1987-90). W latach 1990-1992 związany z Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiury. W 1990 ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1992 roku wspólnie z Katarzyną Chmielewską założył Teatr Dada von Bzdülöw. Reżyseruje większość przedstawień Teatru Dada, m.in.: Magnolia (2002), inspirowane Dziennikami Witolda Gombrowicza Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń (2004), Factor T (2008), Le Sacre (2010), Intro (2015). Jako reżyser przedstawień dramatycznych zrealizował m.in.:  Cyrano de Bergerac Edmonda Rostanda (Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, 2009) oraz Zielone Zoo według autorskiego scenariusza (OCH-Teatr w Warszawie, 2010). W 2016 roku wyreżyserował spektakl Pustka. Pustynia. Nic. Wariacje Gombowiczowskie we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Stworzył choreografię lub ruch sceniczny do kilkudziesięciu przedstawień na scenach Warszawy (Narodowy, Rozmaitości, Powszechny, Polski, Studio), Gdyni (Teatr Miejski), Gdańska (Teatr Wybrzeże), Legnicy (Teatr im. H. Modrzejewskiej) i Wrocławiu (Teatr Współczesny). Prowadzi warsztaty taneczne i aktorskie w Polsce i za granicą. Obecnie wykłada w Akademii Teatralnej w Warszawie. Występuje także jako aktor. Jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (1999), Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego (2006), nagrody Sztorm Roku – plebiscytu czytelników „Gazety Wyborczej” (2007), Międzynarodowej Nagrody Teatralnej Theatre Pasta – Indie (2007). W 2010 roku otrzymał Odznaczenie Honorowe – Zasłużony Dla Kultury Polskiej (2010).

Teatr Dada von Bzdülöw – założony przez choreografa i reżysera – Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę – Katarzynę Chmielewską, działa w Gdańsku nieprzerwanie od 1992 roku. Teatr Dada, jako niezależna grupa tancerzy i aktorów, realizuje spektakle w kooperacji z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury (m.in.: Teatr Wybrzeże /Gdańsk, Klub Żak /Gdańsk, Dance Advance /Filadelfia, Les Hivernales / Avignon, Teatr im. Gombrowicza/Gdynia, Stary Browar /Poznań, Teatr Nowy /Łódź, Fundacja Nuova /Poznań). Od 2009 roku Teatr reprezentowany jest przez Stowarzyszenie Teatru Dada von Bzdülöw z siedzibą w Gdańsku. Teatr Dada von Bzdülöw zrealizował dotychczas 47 premierowych przedstawień. W latach 2000-2007 Teatr Dada związany był ze sceną teatralną Klubu Żak w Gdańsku, gdzie w 2002 roku zainicjował nowy festiwal teatrów tańca i tańca współczesnego pod nazwą Korporacja Tańca. Od 2008 roku Teatr Dada związany jest z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

Po spektaklu, o godzinie 20.30 odbędzie się spotkanie z artystami.

***

Program festiwalu:

http://mos.art.pl/aktualnosci/pl/119/kroki-program-12-21-maja-2017

BILETY

  Teatr im. Juliusza Słowackiego - logo 2016 (miniaturka) Logo Małopolski Ogród Sztuki (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close