Kraków/V Festiwal „Materia Prima”: National Dance Company Wales „Folk”/„Atalaÿ”

Zdjęcie: Kraków/V Festiwal „Materia Prima”: National Dance Company Wales „Folk”/„Atalaÿ”

fot. Rhys Cozens

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Groteska zaprasza na wieczór spektakli National Dance Company Wales (NDCWales) – nagradzanego i występującego na całym świecie repertuarowego teatru z Cardiff. Polskiej publiczności grupa przedstawi dwa spektakle w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy „Materia Prima”. Pierwszy z nich Folk, z choreografią Caroline Finn, to tajemnicza bajka w stylu vintage – surrealistyczny obraz życia wspólnoty. Jako drugi widzowie zobaczą Atalaÿ, do którego choreografię stworzył Mario Bermudez Gil – artysta czerpiący inspirację ze swoich hiszpańskich korzeni i wieloletniej pracy w Izraelu w Batsheva Dance Company.

National Dance Company Wales (NDCWales) współpracuje z najwybitniejszymi międzynarodowymi choreografami, jak i prezentuje prace rodzących się talentów. Choreografie do ostatnich przedstawień tworzyli m.in.: Lee Johnston, Jeroen Verbruggen, Alexander Ekman, Johan Inger, Stephen Petronio i Christopher Bruce. W aktualnym repertuarze znalazły się także choreografie Marcosa Morau i Caroline Finn, która na stałe współpracuje z teatrem.

Dla walijskiego zespołu taniec współczesny jest sposobem, by na nowo opowiadać stare historie, jest połączeniem pełnej życia fizyczności z niezapomnianą muzyką i piękną scenerią. W prezentowanych podczas wieczoru spektaklach widzowie będą mogli zaobserwować  specyficzny styl, pewną „teatralną dziwaczność”, która w połączeniu z osobowościami i doświadczeniem twórców daje niezwykle ciekawe, zaskakujące efekty.

Folk jest przedstawieniem, które trudno poddaje się interpretacji. Pod gałęziami odwróconego drzewa, ponure postaci, mroczny humor, zniewalająca ścieżka dźwiękowa i wyrazista, silnie zapadająca w pamięć plastyka spektaklu.

Atalaÿ to wieża strażnicza, z której można zobaczyć odległe krainy – z czterech punktów obserwacyjnych i w czterech kierunkach świata. Jak czytamy w opisie spektaklu – to zaraźliwy taniec zrodzony w ciepłym klimacie Morza Śródziemnego.

Czas trwania spektakli: Folk – 30 minut, Atalaÿ – 25 minut (przerwa: 20 minut między spektaklami)

Folk

Choreografia: Caroline Finn

Artysta wizualny, scenografia i projekty: Joe Fletcher

Muzyka: Barcarola (Offenbach i Giraud)  Mantavoni i jego Orkiestra, Midnight Waltz Adam Hurst, O Zorbas Mikis Theodorakis, Homo Fugit velut umbra  Christina Pluhar & L’Arpeggiata, Black Gold  Armand Amar & Sarah Nemtanu, Pepa  Carles Santos, Threnody Goldmund

Reżyseria światła: Joe Fletcher

Projekt kostiumów: Gabriella Slade

Atalaÿ 

Choreografia: Mario Bermudez Gil

Projekt kostiumów: Brighde Penn

Reżyseria światła: Joe Fletcher

Muzyka: Redundancy Charm Study  G.S. Sultan, Dhol Rinse Asian Dub Foundation: Only the Circle Deru, Our Firat Agit Erkan, Toz Pembe  Mercan Dede.

 

Tancerze: Cyril Durand-Gasselin, Edward Myhill, Elena Sgarbi, Julia Rieder, Marine Tournet, Mathew Prichard, Nikita Goile, Tim Volleman, Aisha Naamani (tancerz na stażu), Queenie Maidment-Otlet (tancerz na stażu)

***

Więcej o festiwalu: http://materiaprima.pl/

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:30

Kraków: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close