Kraków/VI Festiwal KRoki: „Dances with Camera: „Polish Moves” – prezentacje polskich filmów tańca

Zdjęcie: Kraków/VI Festiwal KRoki: „Dances with Camera: „Polish Moves” – prezentacje polskich filmów tańca

„I kropka”, Festiwal Sztuka Szuka Malucha. Fot. Jagoda Vasco.

Wersja do druku

Udostępnij

Taniec jest aktem filozoficznym – ruch jest aktem myśli. Polish Moves to selekcja polskich filmów, w której splatają się różne drogi myślenia o tańcu i ruchu. Obecność tańca w programie Short Waves Festival stała się już tradycją, za sprawą międzynarodowego konkursu Dances with Camera, który od pięciu lat prezentuje polskiej publiczności wyselekcjonowane filmy tańca z całego świata. W tym roku, z okazji X edycji Festiwalu organizatorzy poszerzyli tę formułę o specjalny pokaz Polish Moves, skoncentrowany na filmach tańca polskich twórców. I właśnie ten wybór filmów będzie można obejrzec w ramach VI edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki odbywającego pod hasłem: Dialogujący.

PROGRAM:

Gatunki chronione
Polska 2014, 18’. Reż. Anu Czerwiński
Gatunki chronione” to dokument kreacyjny zrealizowany w bajecznej przestrzeni postindustrialnego parku krajobrazowego. W zderzeniu z dziką przyrodą, czwórka tancerzy o alternatywnej motoryce odnajduje prawdę o swoich ciałach i o sposobie ich postrzegania.

Dom 
Polska 2017, 2’. Reż. Adam Bartoszewicz
Dom jest poetycką impresją ruchową zbudowaną na fundamencie emocjonalnego, silnego, a jednocześnie pełnego wdzięku tańca. Proces pracy z ciałem opierał się o improwizację ruchową. Bliskość z naturą staje się motywem do wyzwolenia skrajnych emocji oraz zrozumienia swoich dotychczasowych reakcji na otaczającą rzeczywistość.

A Rare Window
Polska 2016, 4’. Reż. Łukasz Zięba

A Rare Window” to podróż w nieznany zakamarek osobowości człowieka, w którym pewne impulsy oraz obrazy wydają się być bardzo znajome lecz zapomniane. Enigmatyczny bohater udaje się na podróż przez marzenia senne w poszukiwaniu odległych wspomnień. Widok okna naprowadza go na właściwy trop.

Inicjacja
Polska 2017,  18’. Reż. Iwona Pasińska
Inicjacja to muzyczno – filmowy eksperyment. Wysmakowana forma wizualna, przesycona subtelną grą sztucznego światła i wieczornego mroku, splata się z szeroko pojętą ekspresją fizyczną artystów – tancerzy Polskiego Teatru Tańca

Passar calle. Zmierzanie
Polska 2015, 9’. Reż. Anna Ochman
Passar calle. Zmierzanie to krótkometrażowy film tańca oparty na muzyce Heinricha Ignaza Bibera .Muzyka dawna spotyka się ze współczesnością: poprzez współczesną choreografię, wykorzystanie środków filmowych oraz realizację nagrań w postindustrialnej przestrzeni warszawskiej Soho Factory.

Desmia
Polska 2017, 2’. Reż. Alicja Miszczor-Jobda
„Ćmy często krążą wokół źródła sztucznego światła, jednakże powód takiego zachowania pozostaje nieznany”.

Syrenada
Polska 2016,  8’. Reż. Krystyna Lama Szydłowska, Zofia Tomczyk
Tylko zdechłe ryby płyną z prądem.

Pathetique
Polska 2015, 4’. Reż. Alicja Hoppel
Patheticness – stan bycia żałosnym lub wywołującym Patos.

City Tissue
Polska 2016,  3’. Reż. Marta Kosieradzka
City Tissue jest filmem tańca nakręconym w Warszawie, eksploruje relacje pomiędzy ciałem, architekturą, muzyką i publiczną przestrzenią miasta. Miasto jest żyjącym organizmem skonstruowanym z architektoniczno-społeczno- polityczno-historyczną tkanką, która tak, jak ciało rośnie, przekształca i porusza się w każdej sekundzie.

Łączny czas trwania: 70 minut

***

Bilety:  12 zł

O Festiwalu KRoki: http://teatrwkrakowie.pl/kroki-2018

Do pobrania:

PROGRAM

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close