Kraków: Warsztat „Ruch Autentyczny – wprowadzenie do wielowymiarowej praktyki ruchu”. Prowadzenie: Marie-Luise Oberem

Zdjęcie: Kraków: Warsztat „Ruch Autentyczny – wprowadzenie do wielowymiarowej praktyki ruchu”. Prowadzenie: Marie-Luise Oberem

Monochrome. Fot. B. Kruk

Wersja do druku

Udostępnij

Studio Dunami w Rzeszowie zaprasza na gościnny warsztat Ruch Autentyczny – wprowadzenie do wielowymiarowej praktyki ruchu, który w Krakowie poprowadzi Marie-Luise Oberem. Do udziału w warsztacie organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, bez względu na doświadczenie w pracy z ruchem. Warsztat będzie tłumaczony na język polski. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby (dorosłe) bez względu na doświadczenie w pracy z ruchem i bez ograniczeń wiekowych.

Ruch Autentyczny został zapoczątkowany przez Mary Whitehouse, pionierkę pracy z Terapią Tańcem i Ruchem. Ruch Autentyczny to terapeutyczna metoda pracy z tańcem, jak również forma medytacji w ruchu, której korzenie łączą się z wieloma formami tańca ekspresyjnego oraz psychologii głębi. Jest to praktyka bazowana na interakcji i dialogu pomiędzy ciałem a psyche, która rozbudza i wyraża się w intuicyjnie kreowanym ruchu. W praktyce tej obecna jest zawsze osoba ruszająca się oraz jej świadek, które wspólnie uczą się świadomości własnej relacji do ciała, własnego ego oraz innych osób wokół. Rolą świadka jest aktywne oferowanie otwartej i wrażliwej postawy oraz pełnej uwagi na osobie ruszającej się. W Ruchu Autentycznym pracujemy w ciszy. Dzięki otwartej postawie i skupieniu na impulsach wewnętrznych, osoba ruszająca się wsłuchuje się w sygnały własnego ciała i w ten sposób pozwala by ruch wykreował się samoistnie. Dzięki temu, ruch ten pozostaje wierny wewnętrznym impulsom psychicznym i naturalnie znajduje swoją formę ekspresyjną w ciele. Niewidoczne staje się widoczne.

W Ruchu Autentycznym uczymy się poruszać i doświadczać płynności obrazów i wrażeń wewnętrznych w trakcie gdy one dają się nam poznać poprzez ruch, minuta po minucie, krok po kroku. Ciało w ruchu staje się więc kontenerem świadomości którą chcemy doświadczyć i poznać. Często doświadczane są stany pełnej klarowności, integracji i jedności. Ruch Autentyczny pozwala nam przybliżyć się do źródła naszej egzystencji i bycia sobą, z którego czerpiemy odnowę i orzeźwienie.

Ten wprowadzający do praktyki Ruchu Autentycznego warsztat, i jego planowana kontynuacja w przyszłości, oferuje wyjątkową okazję poznania podstaw tej oryginalnej metody pracy z ruchem i tańcem jak również możliwości pogłębienia samoświadomości oraz otworzenia się na naturalne i świadome procesy bycia w ruchu.

The roots of this work can be traced to the earliest human history when disease was seen as a loss of soul and dance as an integral part of the healing ritual.
Joan Chodorow

Z początku metoda ta wydaje się być bardzo prosta: z zamkniętymi oczami osoba ruszająca się skupia swoją uwagę da doznaniach wewnętrznych, kreowanych poprzez różnorodne impulsy, wspomnienia, sny i wrażenia kinetyczne. Niemniej jednaj, praca ta ma ogromne pokłady głębi, niełatwo rozpoznawalne dla osoby niepraktykującej. Poprzez ruch, osoba ruszająca się stara się pozostawać w stałym świadomym związku ze wszystkimi wrażeniami sensoryczno-kinetycznymi oraz emocjami jakich doświadcza a które podpowiada jej ciało w ruchu.

Osoba ruszająca się uczy się odróżniać pomiędzy stanami kiedy „sama się porusza” (I am moving) a kiedy „jest poruszana’”(I am moved). Ruch Autentyczny to więc inaczej sztuka bycia poruszanym, bycia w ruchu stworzonym poprzez nasze wewnętrzne impulsy i podążanie ich twórczą kreacją. Tak prawdziwy ruch często jest wielkim zaskoczeniem zarówno dla osoby poruszającej się jak i dla jej świadka. Po sesji ruchowej zawsze następuje czas zmiany i przejścia do opisywania swoich doświadczeń, lub nadawania im formy wizualnej pracując z kolorami, gliną lub innymi metodami nadawania form plastycznych. Jest to proces refleksji podczas której osoba ruszająca się stara się znaleźć słowa na opisanie niewerbalnych doświadczeń w ruchu i podczas których świadek dzieli się także swoimi wrażeniami doświadczonego wizualnie ruchu i tego jak obserwowana całość doświadczeń kreuje rezonans i empatię pomiędzy współpracującymi osobami. Ta forma wrażliwej refleksji umożliwia dotarcie do podświadomych procesów umysłowych, a tym samym, do ich wewnętrznej integracji.

Praktykowany regularnie, Ruch Autentyczny usprawnia nasze funkcjonowanie psycho-somatyczne tak że czujemy się bardziej zintegrowani z własnym ciałem, rozumiemy jego funkcjonowanie wewnętrzne, a to pomaga nam się również lepiej zintegrować ze środowiskiem zewnętrznym i otaczającym nas światem. Praktyka Ruchu Autentycznego uczy nas również głębokiego szacunku dla własnego człowieczeństwa i rozwija własną umiejętność współczucia dla siebie, dla innych i dla otoczenia w którym żyjemy.

Marie-Luise Oberem

(tłumaczenie: Anna Peszke Dako)

Termin:

Sobota 23 kwietnia w godz. 15.00-20.00 (z przerwą 45-minutową)
Niedziela 24 kwietnia w godz. 10.00-18.00 (z przerwą 1,5-godzinną)

Koszt:

 Wczesna rezerwacja –  do 15 marca 2016 – 380 złotych i 350 złotych dla seniorów 60+

Rezerwacja po 15 marca 2016 – 400 złotych i 370 złotych dla seniorów 60+

Rezerwacja miejsc pod adresami:

info@aenimae.eu lub mloberem@web.de

Dane do przelewu: Aenimae Anna Peszke

 PL 42144011850000000004764137

przelew z dopiskiem: Ruh Autentyczny kwiecień 2016

 

Organizator warsztatów:

Studio Dunami – Movement | Arts | Wellbeing

 www.dunami.pl

 kontakt tel.: 606 371 763

 

Prowadząca:

 

Marie-Luise Oberem – doktor psychologii, terapeutka tańcem i ruchem (Uniwersytet Kalifornijski), certyfikowana prowadząca Ruchu Autentycznego przez Zoe Avstreih (Center for the Study of Authentic Movement), psychoanalityk. Praktykowała wraz z Janet Adler oraz Bonnie Bainbridge Cohen (Body-Mind Centering®). Współpracuje z Instytutem Ruchu Autentycznego w Oakland, Kalifornia,założonym  przez Neala Haze’a i Tinę Stromsted. Posiada ponad 15-letnią praktykę kliniczną w pracy z terapią ruchem w San Francisco, Nowym Jorku i Berlinie, jak również wieloletnie doświadczenie w pracy z terapią sztuką w Akademii Tańca w Rotterdamie, INTAT w Wiedniu czy na Uniwersytecie Central Lancashire w Anglii. Pomysłodawczyni i współorganizatorka pierwszej Międzynarodowej Konferencji Terapii Tańcem i Ruchem w Berlinie w 1994 roku (Nervenklinik Spanda). Była tancerka i choreografka, współprowadząca grupy Performance 99 w Nowym Jorku.

 

 

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Kraków: Hurtownia Ruchu, ul. Kącik 9, sobota w godz. 15.00-20.00, niedziela w godz. 10.00-18.-00.

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close