Kraków/X Festiwal Boska Komedia/INFERNO: konkurs polski: Komuna//Warszawa „Cezary idzie na wojnę” – reż. Cezary Tomaszewski

Zdjęcie: Kraków/X Festiwal Boska Komedia/INFERNO: konkurs polski: Komuna//Warszawa „Cezary idzie na wojnę” – reż. Cezary Tomaszewski

Fot. Pat Mic.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach X Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w sekcji INFERNO (konkurs polski) odbędą się trzy pokazu spektaklu Cezary idzie na wojnę, który powstał jako część cyklu zorganizowanego przez Komunę Warszawa Przed wojną/Wojna/Po wojnie. Cezary Tomaszewski korzysta tu z własnego doświadczenia i biografii, sięgając po doświadczenie z czasów, gdy stanął przed wojskową komisją poborową. A wszystko po to, by przeprowadzić prześmiewczą, przekorną i trafną krytykę nacjonalistycznych, wojennych dyskursów, jakie ostatnimi czasy coraz silniej rezonują w Polsce. Wykorzystując kompozycje Moniuszki oraz Szostakowicza, ale również Popołudnie fauna Niżyńskiego, reżyser wciąga widzów w cykl wywrotowych tożsamościowych gier, jakie mają za zadanie nie tylko rozmontować płciowe normy, ale wywrócić do góry nogami zasady ustanawiające militarny etos. Podczas, gdy czterej męscy wykonawcy i towarzysząca im na scenie pianistka przeprowadzają taneczno-performersko-teatralno-muzyczną dekonstrukcję patriotyzmu i właściwych dla niego wartości oraz tego, co może oznaczać miłość do ojczyzny i wreszcie – społecznych, psychologicznych i kulturowych reperkusji wojny.

Cezary idzie na wojnę bierze w ironiczny nawias wojskowy dryl i dumę, uświadamiając ich toksyczność i opresyjność oraz silne związki z polską narodową tożsamością, przede wszystkim w męskim wydaniu. Reżyser ukazuje wykluczającą siłę żołnierskich wyobrażeń oraz ich kluczową rolę w ustanawianiu tradycyjnej chłopięcości, ale i przekornie zestawia ją z ostentacyjnie queerową sztuką i stylem. Przedstawienie prezentuje nie tylko unikalną w swej formie i estetyce kampową rewię, ale pod płaszczykiem ironii i satyry konfrontuje publiczność z okrucieństwem, symboliczną przemocą i zawłaszczającym językiem militarnych działań, ideałów i fantazmatów.

Reżyseria: Cezary Tomaszewski
Scenariusz: Justyna Wąsik
Dramaturgia: Klaudia Hartung-Wójciak
Scenografia/Kostiumy: BRACIA (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży)
Światła: Antoni Grałek
Muzyka: Claude Debussy, Georg Friedrich Händel, Stanisław Moniuszko, Dimitr Szostakowicz

Obsada: Michał Dembiński, Weronika Krówka, Oskar Malinowski, Bartosz Ostrowski, Łukasz Stawarczyk

Produkcja: Komuna//Warszawa

Cza trwania: 50 min.

Strona festiwalu: https://www.boskakomedia.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 16:30

Kraków: Teatr im. Juliusza Słowackiego, Scena Miniatura, Pl. Św. Ducha 2.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close