Kraków/XII Festiwal Boska Komedia 2019: Anna Nowicka „This is the Real Thing”

Zdjęcie: Kraków/XII Festiwal Boska Komedia 2019: Anna Nowicka „This is the Real Thing”

Anna Nowicka „This is the Real Thing”, fot. Maurycy Stankiewicz

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach 12. Festiwalu Boska Komedia, w cyklu Nowa choreografia odbędzie się pokaz spektaklu Anny Nowickiej This is the Real Thing, w którym artystka skupia się na relacji między śniącym ciałem a ciałem tańczącym, zwłaszcza na zagadnieniach ucieleśnienia, płynnej obecności i choreografii wyobrażonego.

This is the real thing, czyli „to jest to / to jest prawdziwa rzecz”, to spektakl, w którego centrum znajduje się ciało. Tancerka tworzy i dekonstruuje swoje środowisko, bawiąc się krajobrazem wizualnych znaczeń i możliwych odniesień. Jej własne ciało migocze i przemienia się, pozostając w procesie ciągłego stawania się. Mówi: „Zagniatam krajobraz skóry. Zwijam, nakładam, upuszczam, przesuwam, odsłaniam, chowam, odsyłam. Szukam, gubię i znajduję, w absolutnym tu i teraz”.

Ciało jest jak plastelina, jak guma. Tancerka mówi każdym ruchem: „Przekształcam powoli, nieustannie formuję, niespodziewanie niszczę, supłam, rozrywam i skrzętnie odkręcam. Niekończący się proces stawania, zaklęty w widzialny obraz / obiekt. Składam poetycki, mięsisty album na wycinki z gazet, zasłyszane przypadkiem mityczne historie i skrzętnie ukryte sny”.

Ucieleśnione zostają różnorodne jakości, faktury, fragmenty emocji, sytuacji, intencji, postaci, działań, lecz żadna z nich nie osadza się w formie wizualnego obiektu. Fizyczne ciało funkcjonuje raczej jako nieskończony hipertekst, odsyłający widza do coraz to nowych skojarzeń. Z dialogu realnego ciała z jego wizualnymi reprezentacjami wyłania się pytanie o to, czym faktycznie jest ciało, jak je postrzegamy oraz na ile możemy je świadomie konstruować.

Pomysł, realizacja: Anna Nowicka
Dramaturgia: Mateusz Szymanówka
Muzyka: Adam Świtała
Kostiumy: Tanja Padan / Kiss the Future
Reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
Zdjęcia: Katarzyna Szugajew

W ramach programu choreograficznego Nowego Teatru i Art Stations Foundation POSZERZANIE POLA
Kurator: Joanna Leśnierowska
Produkcja: Nowy Teatr, Warszawa
Premiera: 7 listopada 2018

Czas trwania: 45 min

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

Kraków: Teatr Łaźnia Nowa, Osiedle Szkolne 25

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close