Kraków/XII Festiwal Boska Komedia 2019: Michiel Vandevelde „Andrade”

Zdjęcie: Kraków/XII Festiwal Boska Komedia 2019: Michiel Vandevelde „Andrade”

Michiel Vandevelde „Andrade”, fot. Clara Hermans

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach 12. Festiwalu Boska Komedia, w cyklu Nowa choreografia odbędzie się pokaz spektaklu Andrade w choreografii Michiela Vandeveldego i wykonaniu Bryany Fritz.

Słynny manifest Manifesto Antropófago brazylijskiego artysty i teoretyka, Oswalda de Andrade, powstał w 1928 roku. Nie postuluje on odrzucenia kultury kolonizatorów, lecz raczej skonsumowanie jej, przetrawienie i wysranie już w innej formie. Europa zawsze kolonizowała. Teraz, zainspirowany pracą Andrade, Michiel Vandevelde pyta co my, jako obywatele, uznajemy za inwazyjne w kontekście zachodnich przestrzeni publicznych?

W rozmaitych przedstawieniach Vandevelde kanibalizuje (czy też na nowo przywłaszcza) materiały taneczne z popularnych wideoklipów, by wykorzystać je w roli idiomu, z którym zderzy przywłaszczone teksty. Zaczął z grupą dziewięciu młodych ludzi od Love Songs (Veldeke) (2013, fABULEUS), które stworzyły podwaliny jego idiomu (opartego na ponownym przywłaszczeniu). W solowej Antithesis, the Future of the Image (2015) Vandevelde dokonał głębszej analizy tego idiomu i jego przekształceń, kontrastując go z wyświetlanymi tekstami dotyczącymi relacji między obrazem, technologią i ideologią. Our Times (2016) badają powierzchniowość tegoż idiomu tanecznego, a artyści snują refleksję na temat statusu myśli we współczesnym społeczeństwie.

W solowym Andrade, wykonywanym przez Bryanę Fritz, pozostał już tylko skanibalizowany taniec, a idiom podlega badaniu wyłącznie jako pewna abstrakcja. Duet stanie się syntezą tanecznego materiału, a muzyka, którą się tu wykorzysta będzie się różnić od muzyki wykorzystanej w uprzednio wspomnianych przedstawieniach. Niniejszy spektakl stanie się całkowitym remiksem służącym wytworzeniu nielogicznego, nienazywalnego i dziwacznego tańca, przynależnego kulturze, która dopiero oczekuje na odkrycie.

Choreografia: Michiel Vandevelde
Taniec i kreacja: Bryana Fritz
Kostiumy: Lila John
Reżyseria światła: Michiel Vandevelde, Tom Bruwier
Producent: Disagree vzw, Bruksela
Współproducent: Kaaitheater, Bruksela

Czas trwania: 60 min (bez przerw)
Premiera: 15 lipca 2019

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Kraków: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, ul. Nadwiślańska 2-4

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close