Kraków: XIII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”: „Tańce i balety w XVIII wieku” – spektakl baletowy

Zdjęcie: Kraków: XIII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”: „Tańce i balety w XVIII wieku” – spektakl baletowy

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

4 sierpnia 2012 r. o godz. 20.00 zaprezentowany zostanie na scenie Filharmonii im. KarolaSzymanowskiego w Krakowie spektakl baletowy, nawiązujący do tegorocznego tematuprzewodniego XIII Festiwalu Tańców Dworskich, zatytułowany Tańce i balety w XVIII wieku, w którymwystąpią: Rainer Krenstetter (Austria), Alaknanda Bose (Indie), Marie-Claire Bär Le Corre(Francja), Barbara Segal (Anglia), Romana Agnel (Polska) oraz Balet Dworski „CracoviaDanza”. Spektakl będzie prezentacją kilku elementów nawiązujących do niezwykłej panoramyteatru tańca tamtych czasów. Pojawią się w nim postacie i kostiumy z baletów WykwintneIndie J.-Ph. Rameau, Daphnis et Chloé J.B. de Boismortier’a, Idomeneo W. A.Mozarta oraz najważniejsze formy tańców scenicznych XVII w.: Chaconne, Passacallie,Contredanse, Gawoty, Passepied.


W przedstawieniu nie zabraknie również elementówegzotycznych – A. Bose zaprezentuje kathak tradycyjny XVIII-wieczny taniec z dworu Mogołów (północne Indie).Prawdopodobnie styl ten pochodzi z połączenia kultur hinduskiej imuzułmańskiej. Bardzo popularny był w czasachmogolskich. Spektakl odbywa się wśród siedzącej dookoła widowni, bez podwyższonej sceny. Tancerz zazwyczaj wykonuje kilka gestów, po czym zastyga na moment w jakiejś pozie, wykonuje znowu kilka gestów i znowu się zatrzymuje. Charakterystyczne dla tego tańca są bardzo szybkie ruchy nóg związane z uderzeniami stóp o podłogę.Istnieją teorie, że od kathaku pochodzi taniecflamenco, co jest związane z indyjskim pochodzeniemRomów. Oba te tańce charakteryzują się podobnymi ruchami rąk, nóg oraz podobną rytmiką.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego, ul. Zwierzyniecka 1 Kraków

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close