Kraków: XIII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Zdjęcie: Kraków: XIII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Fot. Nick Nguyen

Wersja do druku

Udostępnij

Pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym tego wydarzenia jest Romana Agnel – tancerka,choreograf, pedagog, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Baletu Dworskiego „CracoviaDanza” – Miejskiej Instytucji Kultury w Krakowie.


Tematem przewodnim XIII edycji Festiwalu jest Taniec dworski w XVIII wieku. W zaproszeniu na tegoroczne festiwalowe wydarzenia czytamy m.in. „W czasie spektaklufinałowego oraz podczas innych wydarzeń festiwalowych będziemy prezentować różnestyle tańca funkcjonujące w XVIII wieku. W naszych spektaklach i pokazach obecny będziefrancuski taniec barokowy tzw. „Belle danse” oraz jego odmiany na dworze austriackim,niemieckim, angielskim i włoskim. Oprócz tańców europejskich XVIII w. publiczność będziemogła podziwiać układy klasycznego tańca kathak powstałe na dworze Mogołów w XVIIIw. Wyjątkowym wydarzeniem będzie wykład specjalnego gościa Festiwalu, historyka tańcaprof. Claudii Jeschke z Salzburga, z pokazem Chaconne z Idomeneo W.A. Mozarta wwykonaniu solisty Baletu Narodowego w Berlinie Rainera Krenstettera.”


W ramach uroczystej inauguracji Festiwalu i Warsztatów Tańców Dworskich (29 lipca2012, godz. 19.00, Willa Decjusza) zaprezentowany zostanie pokaz zatytułowany Nascenach XVIII-wiecznej Europy w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, atakże odbędzie się wernisaż wystawy Bohaterowie Commedii dell’Arte (kurator: MonikaPolak-Luścińska).Do 3 sierpnia 2012 roku odbywać się będą w Willi Decjusza warsztaty tańców dworskich(barokowych, angielskich – country danses, włoskich z XVII wieku, renesansu francuskiego,polskich z XVIII wieku, indyjskiego tańca dworskiego „kathak”, pantomimy – Commediidell’arte, historycznej żonglerki flagami oraz taniec dworski dla dzieci), a także towarzysząceim wydarzenia, m.in. wykład prof. Claudii Jeschke pt. Taniec i choreografie w operzeIdomeneo W.A Mozarta (3 sierpnia 2012 r. o godz. 17.30) połączony z pokazem wwykonaniu wybitnego tancerza, solisty Baletu Narodowego w Berlinie – Rainera Krenstettera.Na Finał Festiwalu (4 i 5 sierpnia 2012 r.) składają się, m.in. prezentacje zespołówuczestniczących w festiwalowych warsztatach oraz zaproszonych gości z kraju i zagranicyw Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, na ZamkuKrólewskim na Wawelu, w Barbakanie – Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa,przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (CORT, przy ul. Powiśle 11).Natomiast 4 sierpnia 2012 r. o godz. 20.00 zaprezentowany zostanie na scenie Filharmoniiim. K. Szymanowskiego w Krakowie spektakl baletowy, nawiązujący do tegorocznego tematuprzewodniego Festiwalu, zatytułowany Tańce i balety w XVIII wieku **, w którym wystąpią:Rainer Krenstetter (Austria), Alaknanda Bose z Zespołem (Indie), Marie – Claire Bär Le Corre(Francja), Barbara Segal, Bill Tuck (Anglia), Romana Agnel (Polska) oraz tancerze BaletuDworskiego „Cracovia Danza”.

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Organizatorzy: Balet Dworski „Cracovia Danza”, Stowarzyszenie „Willa Decjusza”,Fundacja „Ardente Sole”.

Więcej na stronie: http://cracoviadanza.pl/pl,festiwal

*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie
**Rezerwacja wejściówek:pod numerem telefonu (12) 421 08 36 w godz. 10.00 – 14.00 lubmailowo: cracoviadanza@cracoviadanza.pl – w terminie od 23 lipca do 2 sierpnia 2012.


KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 09:00

Kraków

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close