Kraków: XIX Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” – „Wojna i pokój”

Zdjęcie: Kraków: XIX Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” – „Wojna i pokój”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

XIX Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, organizowany przez Balet Dworski Cracovia Danza, odbędzie się pod hasłem Wojna i pokój. Podczas tegorocznej edycji, odbywającej się w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości odbędą się spektakle i pokazy w wykonaniu plejady międzynarodowych gwiazd w różnych zabytkach Krakowa, a także bal dla publiczności, który zamieni krakowski Rynek w największą salę balową świata.

W programie festiwalu, który potrwa od 22 do 29 lipca, pojawią się tańce i balety związane z wojną i wojskowością. Nie zabraknie tanecznych prezentacji przedstawiających batalie, turnieje, marsze, parady, pojedynki, a także choreograficznych ilustracji walki z różną bronią, w różnych okresach historycznych i w różnych stylach. Po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie przedstawiona niemal antologia tańców wojennych wielu epok i kręgów kulturowych, prezentowanych w bogatych, często zaskakujących kostiumach, z różnorodnym rodzajem broni.

Gwiazdą festiwalu będzie Rakesh Sai Babu, mistrz indyjskiego tańca wojennego Chhau, który po raz pierwszy przyjedzie do Polski. Również po raz pierwszy na festiwalu zagości francuski mistrz tańca barokowego Pierre-Francois Dollé, twórca słynnej formacji Fantaisies Baroques.  Ponadto na scenach festiwalowych pojawią się znane w świecie tancerki, m.in.: Alaknanda Bose (Indie), Barbara Segal (Anglia), Marie-Claire Bär Le Corre (Francja) czy Ana Yepes (Hiszpania).

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie weekend finałowy (28 i 29 lipca), kiedy to wieczorami na Rynku Głównym odbędą się dwa wielkie widowiska. W sobotę wystawiony zostanie spektakl Baletu Cracovia Danza Szachy. Przedstawienie, oparte na poemacie Jana Kochanowskiego, ukaże wojnę, do której miecza nie trzeba ni zbroje. Tancerze w niezwykłych, fantazyjnych kostiumach wcielą się w role figur szachowych, by odtworzyć emocjonującą rozgrywkę, mistrzowsko opisaną przez poetę. Widzowie zobaczą autentyczne XVI-wieczne choreografie w stylu włoskim i francuskim, a także pełne elegancji i wdzięku stroje dworskie z epoki renesansu. Dzień później, w niedzielę widowisko Mars des Nations ukaże Marsa, boga wojny, który pojawia się w różnych krajach, ale w każdym z nich inaczej wojuje. Przedstawione zostaną zmagania wojenne w eleganckiej Francji Ludwika XIV, w dawnej Hiszpanii Złotego Wieku, w magicznych Indiach czasów Mahabharaty, i wreszcie w spotkanie Polaków i Turków w bitwie pod Wiedniem pod koniec XVII wieku. Choreografie przygotowują czterej różni choreografowie, goście festiwalu związani z danym kręgiem kulturowym.

Podczas finału zabytkowa przestrzeń Krakowa zaludni się postaciami paradujących rycerzy, żonglerów, chorągwiarzy oraz dworzan w strojach z różnych epok. Na Rynku oraz na dziedzińcach Collegium Maius i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, a także w Barbakanie będzie można oglądać spektakle przygotowane specjalnie z myślą o miejscach prezentacji. Jednymi z ciekawszych programów będą pokazy Breve Regnum i Harmonia Mundi nawiązujące do historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Bassa Danza z Madonnami, odwołujący się do zbiorów Muzeum Narodowego z ekspozycji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Atrakcją stanie się także bal publiczności na Rynku, zaplanowany na sobotni wieczór, po spektaklu.

Wcześniej od 22 lipca będą się w Krakowie odbywały warsztaty taneczne, w ramach których każdego dnia o godz. 19.00 na dziedzińcu Pałacu Biskupa Erazma Ciołka prezentowane będą międzynarodowe pokazy taneczne. Uczestnicy warsztatów zaprezentują także zdobyte w czasie tygodniowych kursów umiejętności i przygotowane choreografie podczas pokazów na scenie na Rynku Głównym w finałowy weekend.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu oprócz warsztatów jest wolny.

Do pobrania:

PROGRAM FESTIWALU

Dyrektor artystyczny:Romana Agnel

Dyrektor organizacyjny:Dominika Kosek-Turowska

Organizator: Balet Cracovia Danza

Współorganizator: Fundacja Ardente Sole

Partnerzy: Alaknanda Institute for Performing Arts, I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, Liceum Ogólnokształcące nr XLIV im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Szkoła Tańca Jane Austen, FP Multimedia, highenough film production, Restauracja Chimera, Hostel Indalo

Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Karnet, Gość Niedzielny, Magiczny Kraków, Kwartalnik Taniec, TaniecPOLSKA.pl, PolskaMuza.eu, CzasDzieci.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów Teatr  taniec (festiwal) oraz Edukacja kulturalna (warsztaty Kraków tańczy)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

Program XIX Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Szczegóły na stronie: http://cracoviadanza.pl/festiwal/

ARCHIWUM PREZENTACJI

Kraków: Rynek Główny/Barbakan/Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15/Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanoniczna 17/Nowodworek, ul. Na Groblach 9

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close