Kraków: XVI Festiwal Tańców Dworskich „CRACOVIA DANZA”: „Gdy Polska spotyka Indie” – inauguracja festiwalu

Zdjęcie: Kraków: XVI Festiwal Tańców Dworskich „CRACOVIA DANZA”: „Gdy Polska spotyka Indie” – inauguracja festiwalu

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczny festiwal, pod hasłem Groteska i komedia w tańcu dworskim, zostanie zainaugurowany w Centrum Kongresowym ICE (26 lipca, godz. 19.00) wielkim międzynarodowym widowiskiem Gdy Polska spotyka Indie z udziałem tancerzy i muzyków z Indii i Polski. Na scenie wystąpią: Alaknanda Bose, Romana Agnel, Barun Banerjee, Dariusz Brojek, Kamal Sabri, Maria Pomianowska z zespołem, Balet Dworski Cracovia Danza, zespół taneczny Sanskriti, grupa wokalna Brahmaswar.

Spektakl inaugurujący tegoroczny festiwal jest wspólnym przedsięwzięciem baletu Cracovia Danza i Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Na scenie pojawi się Alaknanda Bose – tancerka, choreografka, założycielka i dyrektorka Alaknanda Institute for Performing Arts (AIPA), organizatorka bardzo cenionych w Azji Indo European Dance Festival czy Global Cultural Dance Festival. W Krakowie wystąpi ze swoim zespołem tancerek. Artystce będzie towarzyszył indyjski mistrz tańca Barun Banerjee, jeden z najlepszych wykonawców klasycznego indyjskiego tańca kathak. Ze strony polskiej natomiast zatańczy Romana Agnel, tancerka i choreografka, specjalistka od tańców dawnych, głównie barokowych, założycielka i dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza, której towarzyszyć będzie Dariusz Brojek, choreograf i tancerz Cracovia Danza specjalizujący się w wielu technikach tańca, głównie klasycznego i dawnego. Obok polskich solistów wystąpi także Balet Dworski Cracovia Danza.

Na scenie muzycznej wystąpi Maria Pomianowska, instrumentalistka i wokalistka, grająca na tradycyjnych instrumentach polskich i indyjskich, której towarzyszyć będzie Kamal Sabri, mistrz instrumentu sarangi, kompozytor i wykonawca muzyki do wielu filmów produkowanych w Hollywood i Bollywood. Ten muzyk powszechnie znany na świecie dzięki swoim występom w radio i telewizjach, pochodzi z rodziny zajmującej się muzyką od siedmiu pokoleń. Do polsko-indyjskiej pary muzyków dołączy także Zespół Polski Marii Pomianowskiej oraz zespół wokalny Brahmaswar z Indii.

***

Tradycyjnie, w ramach festiwalu, w Willi Decjusza od poniedziałku 27 lipca do piątku 31 lipca będą się odbywały warsztaty. Codziennie o godz. 18.00 na plenerowej scenie przy Willi Decjusza zaplanowane zostały pokazy tancerzy z różnych stron świata. Widzowie zobaczą programt m.in. indyjskie, greckie, francuskie, flamenco, a także występ zespołu festiwalowego Decius Danza, złożonego z wykładowców i uczestników warsztatów.

Więcej o warsztatach

Istniejący od 2000 roku Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Odbywający się latem w Krakowie Festiwal jest unikatem na skalę światową, gdyż jako jedyny skupia mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dworskim z całego świata. Podczas trwającego tydzień tanecznego święta do Krakowa ściągają tłumy wielbicieli tańca i kultury dworskiej. Festiwal obfituje w liczne wydarzenia towarzyszące, które zawsze związane są z tematem przewodnim danej edycji. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Romana Agnel, zaś dyrektorem organizacyjnym Dominika Kosek-Turowska.

Bilety na spektakl Gdy Polska spotyka Indie są dostępne od 1 lipca na www.eventim.pl oraz w wybranych punktach InfoKraków, w cenie: 60, 50 i 40 zł. Na pozostałe spektakle i pokazy festiwalu wstęp wolny. Zapisy na warsztaty są otwarte do 10 lipca.

Do pobrania:

Program ramowy

Strona festiwalu: www.cracoviadanza.pl/pl,festiwal

Organizatorzy: Balet Dworski Cracovia Danza, Fundacja Ardente Sole, Stowarzyszenia Villa Decjusza

Współorganizator spektaklu inauguracyjnego: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Partnerzy: Alaknanda Institute for Performing Arts, Gimnazjum nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Krakowie, Szkoła Tańca Jane Austen

Sponsorzy: FP Multimedia, Restauracja Chimera

Główny patronat medialny: TVP Kraków, Dziennik Polski, RMF Classic

Patronat medialny: Karnet, Gość Niedzielny, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny Kraków, Kraków.pl, DziennikTeatralny.pl, GlobMedium.com, PolskaMuza.eu, CzasDzieci.pl, www.krakow.pl

Patronat honorowy nad festiwalem: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Patronat honorowy nad spektaklem inauguracyjnym:  Ambasada Republiki Indii

Dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Centrum Kongresowe ICE, ul. Marii Konopnickiej 17

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close