Kraków: XVII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” – warsztaty

Zdjęcie: Kraków: XVII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” – warsztaty

Fot. Marek Weiss

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza na XVII edycję Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, której patronuje motyw „tańca dworskiego w Ameryce Południowej”. Tradycyjnie pierwsza część festiwalu, warsztatowa, odbywa się w renesansowej Willi Decjusza w Krakowie. Wówczas około 200 uczestników festiwalu z kraju i zagranicy bierze udział w zajęciach prowadzonych przez mistrzów tańca z całego świata. I tak będzie w tym roku. Warsztaty poprowadzą: Barbara Segal (taniec angielski, taniec barokowy), Marie-Claire Bär Le Corre (taniec francuski, warsztaty dla dzieci), Ana Yepes (taniec hiszpański), Alaknanda Bose (indyjski taniec Kathak) i Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Po kilku latach przerwy w tej edycji powrócą warsztaty tańca włoskiego, które poprowadzi mistrzyni w tej dziedzinie Gloria Giordano. Odbędą się także warsztaty aktorskie. Zajęcia poświęcone komedii dell’arte poprowadzą Agnieszka Cianciara-Fröhlich i Jonathan Fröhlich, jedyni w Polsce aktorzy specjalizujący się w tym gatunku teatralnym. Ponadto Krzysztof Antkowiak, tancerz Baletu Dworskiego Cracovia Danza, zdradzi swoim kursantom tajniki sztuki pantomimy. I jak to w zwyczaju części warsztatowej bywa, wieczorami, codziennie w Willi Decjusza odbywać się będą pokazy tańców z różnych stron świata a także spotkania z artystami i wykłady.

Facundo Peñalva jest tancerzem i specjalistą w dziedzinie rekreacji fizycznej. Urodził się w Buenos Aires, studiował argentyńskie tańce ludowe oraz tango na Instituto Universario Nacional de Arte. Swoje umiejętności rozwijał jednocześnie pod okiem światowej sławy instruktorów, takich jak: Carlos Copello, Horacio Godoy, Octavio Fernandez. To co charakteryzuje Facundo, poza jego doświadczeniem akademickim, to dogłębne poznanie języka stylu tango milonguero, polegającego na czystej improwizacji i spontaniczności.

Alaknanda Bose – indyjska tancerka kathak, założycielka i dyrektor Alaknanda Institute of Performing Arts (AIPA), gdzie jest mistrzynią tańca kathak. Wywodzi się z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Otrzymała wiele nagród, wyróżnień i tytułów, m.in. tytuł „Singarmani” przyznawany przez organizację Sur Singar Samsad, tytuł najlepszej tancerki – przyznawany przez Shityakala Parishad (New Delhi). Artystka występuje i prowadzi warsztaty tańca kathak w wielu krajach świata, m.in. w Korei Południowej, na Meldiwach oraz w wielu krajach Europy (m.in. Francja, Holandia, Szwajcaria). Od 2010 roku jest stałym gościem Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” w Krakowie.

Marie-Claire Bär Le Corre – francuska tancerka, choreografka i pedagog tańca. Obecnie mieszka w Norymberdze, gdzie uczy tańców historycznych w Hochschule für Musik. Jest absolwentką Uniwersytetu Sorbony w Paryżu (obroniła prace magisterską dotyczącą tańca). Podczas studiów zrodziło się jej zainteresowanie tańcem historycznym, którego uczyła się pod okiem S. Rousseau, A. Francalanci oraz B. Massin. We Francji współpracowała ze znanymi zespołami tańca dawnego, m.in. „Chapitre XVI” oraz „La Bar Paré”.

Barbara Segal – tancerka, nauczycielka i historyczka tańca od XV do XIX wieku. Jest dyrektorką Chalemie, grupy specjalizującej się w dawnym teatrze tańca i muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem XVIII wieku. Występowała i uczyła w wielu krajach Europy, Australii i Południowej Ameryki. Współpracowała z Early Music Network i British Council i uczyła tańca dawnego studentów Royal Academy of Dance in London.

Ana Yepes – tancerka, choreografka, badaczka tańca (Uniwersytety w Madrycie i Hadze), nauczycielka tańca współczesnego (Guildhall School of Music & Drama, Uniwersytet Sorbony), założycielka Ensemble Donaires, baletu, w którego repertuarze znajdują się programy barokowe i współczesne układy taneczne. Współpracowała, m.in. z F. Negrin, A. Arias, J.-M. Villégier i M. Laroche. Jest współautorką projektów: Les Arts Florissants, Ris et Dancers i Yepes Trio. Ana Yepes regularnie uczy tańca w Europe, a także w obu Amerykach i w Japonii.

Agnieszka Cianciara-Frölich – reżyserka, scenarzystka, aktorka, teatrolog; współzałożycielka atelier teatralne Studia Dono, capocomico trupy dell’Arte. Studiowała w Polsce, Francji i we Włoszech. Współpracowała z wieloma instytucjami, takimi, jak: piwnica Loch Camelot, Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, TEATRO RONDA – An International commedia dell’Arte, Teatr Współczesny w Krakowie, a także z grupą teatralną Scena „i” w Krakowie i z Groupe d’etudiants de Lecoq. Artystka jest współzałożycielką grupy kabaretowej K.A.baret. W latach 2008-2011 zajmowała się prowadzeniem oraz opieką artystyczną nad Grupą Teatralną Bonteo.

Gloria Giordano – tancerka, choreografka i znawczyni tańca historycznego; absolwentka Państwowej Akademii Tańca w Rzymie. W 1985 roku była współzałożycielką firmy tańca La Follia (F. Sparapani, Florencja). Jako choreografka brała udział w Opera Bhutan 2013 projektu Acis i Galatea (reżyser S. Vizioli, dyrygent A. Carpene). Od 2012 roku jest odpowiedzialna za serie książek Biblioteca di Danza Massimiliano Piretti Editore.

Jonathan Frölich reżyser, aktor, współzałożyciel atelier teatralne Studia Dono. Wykształcenie zdobywał w Hiszpanii, we Francji oraz we Włoszech. Artysta współpracował z TEATRO RONDA – An International commedia dell’Arte group, a w Teatrze Lwia Paszcza (Stowarzyszenie Sztukmisja) wystąpił gościnnie w spektaklu Zagubiona księżniczka. W latach 2008-20011 zajmował się prowadzeniem oraz opieką artystyczną nad Grupą Teatralną Bonteo.

Leszek Rembowski tancerz, choreograf, pedagog tańca, znawca technik i stylów polskich tańców narodowych oraz tańców dworskich. Od 2002 roku jest kierownikiem artystycznym i choreografem wielokrotnie nagradzanego Zespołu Folklorystycznego  „Wielkopolanie” (dawniej Cepelia-Poznań) przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Pracuje jako wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu (taniec i ruch sceniczny; taniec historyczny) oraz poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej (taniec ludowy i charakterystyczny; taniec historyczny). Prowadzi także liczne kursy dla tancerzy i muzyków w swoich specjalizacjach.

Taniec angielski

Prowadząca: Barbara Segal

Taniec barokowy

Prowadząca: Barbara Segal

Dawny taniec polski

Prowadzący: Leszek Rembowski

Taniec francuski

Prowadząca: Marie-Claire Bär Le Corre

Taniec hiszpański

Prowadząca: Ana Yepes

Taniec włoski

Prowadząca: Gloria Giordano

Indyjski taniec kathak

Prowadząca: Alaknanda Bose

Comedia dell’arte

Prowadzący: Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich

Więcej informacji na stronie:  http://cracoviadanza.pl/pl,o-festiwalu

 

 

 

 

 

 

 

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 09:00

Kraków: Willa Decjusza, ul. 28 Lipca 1943 Roku 17a

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close