Kraków: XVIII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” – „Na Dalekim Wschodzie”

Zdjęcie: Kraków: XVIII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” – „Na Dalekim Wschodzie”

Fot. Anna Duda

Wersja do druku

Udostępnij

XVIII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, organizowany przez Balet Dworski  Cracovia Danza, odbędzie pod hasłem Na Dalekim Wschodzie. Tegoroczna edycja zwrócona będzie więc w stronę Azji. Jak zwykle do Krakowa przyjedzie międzynarodowe grono tancerzy, którzy wezmą udział w plenerowych spektaklach, pokazach oraz warsztatach tańców dawnych z całego świata. Motywem przewodnim festiwalu stanie się wachlarz, rekwizyt pełniący niezwykle ważną rolę w tańcach i choreografiach w różnych stylach i epokach.

Po raz pierwszy na festiwalu wystąpią koreańskie tancerki Chum-Sarang Arts Academy, które do Polski przyjadą z towarzyszeniem zespołu muzycznego Jeolla Samhyenyukak. Jang Tae Yun wraz ze swoimi uczennicami zaprezentuje tańce dworskie z dawnej Korei na otwarcie festiwalu w renesansowej Willi Decjusza oraz podczas widowiska Tańce tysiąca i jednej nocy, w sobotę 5 sierpnia na Rynku Głównym. W przedstawieniu na Rynku wystąpi też goszcząca w Krakowie już po raz kolejny Alaknanda Bose, mistrzyni indyjskiego tańca dworskiego kathak, wraz ze swoim zespołem Sanskriti. Drugiego finałowego wieczoru, 6 sierpnia, zobaczymy Tańczący wachlarz, spektakl w wykonaniu Baletu Cracovia Danza i zaproszonych artystów.

Tegoroczna edycja festiwalu została zaplanowana niczym taneczna mapa Krakowa. W finałowy weekend (5-6 sierpnia) na Rynku Głównym dla publiczności przygotowana zostanie prawdziwa Fiesta di Danza. To tam będzie można zobaczyć nie tylko wielkie międzynarodowe widowiska, pokazy przygotowane przez uczestników warsztatów, przedstawienie zespołu-rezydenta, ale także wziąć udział w wielkim Balu dla publiczności (sobota, 5 sierpnia). Atrakcją  stanie się też zapewne występ słynnej grupy Sbandieratori z Ferrary, która wraz z muzykami z Rione Santo Spirito przedstawi niezwykły popis żonglowania flagami. Równocześnie przez całą sobotę i niedzielę w samym sercu tętniącego życiem miasta dzięki tańcom ożyją zabytki. Barbakan będzie miejscem Podróży z tańcem, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka zobaczymy tańce Na dworze i w pałacu, a w Collegium Maius, najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, tańcem opowiedziane zostaną historie Od nauki do tańca. Minione epoki zostaną wyczarowane muzyką, kostiumami, a przede wszystkim kunsztem doskonałych tancerzy, m.in. Baletu Cracovia Danza czy mistrzyń tańców dworskich: Barbary Segal, Marie-Claire Bär Le Corre i Glori Giordano.

Tytuł zespołu-rezydenta, będący wyróżnieniem dla młodych, zdolnych artystów, w tym roku został przyznany przez Romanę Agnel, dyrektora festiwalu, po raz pierwszy. Szansę na zaprezentowanie się szerokiej publiczności na Rynku Głównym otrzymał. Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „La Danza Antica” z Lęborka, laureat tegorocznego Festiwalu „Schola Cantorum”.

Tradycyjnie już festiwalowi towarzyszą trwające 5 dni warsztaty, które w tym roku odbędą się pod hasłem Kraków tańczy. Około 200 uczestników z kraju i zagranicy weźmie udział w kursach prowadzonych przez mistrzów tańca z całego świata. Zajęcia będą odbywały się w budynku słynnego Nowodworka, czyli I Liceum Ogólnokształcącego, znajdującego się przy Placu Na Groblach. Kursy poprowadzą: Barbara Segal (taniec angielski, taniec barokowy), Marie-Claire Bär Le Corre (taniec francuski, warsztaty dla dzieci), Ana Yepes (taniec hiszpański), Gloria Giordano (taniec włoski), Alaknanda Bose (indyjski taniec Kathak), Jang Tae Yun (koreański taniec dworski) i Leszek Rembowski (dawny taniec polski). W programie znajdą się także warsztaty aktorskie. Zajęcia poświęcone komedii dell’arte poprowadzą Agnieszka Cianciara-Fröhlich i Jonathan Fröhlich, jedyni w Polsce aktorzy specjalizujący się w tym gatunku teatralnym. Natomiast Krzysztof Antkowiak, tancerz Baletu Cracovia Danza, zdradzi swoim kursantom tajniki sztuki pantomimy. Ponadto przez cały tydzień będzie można oglądać wieczorne pokazy wykładowców na dziedzińcu Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Zapisy na warsztaty trwają do 10 lipca.

email: ardentesole@ardentesole.art.pl

Karta zgłoszeniowa do pobrania: http://cracoviadanza.pl/aktualnosc/54

***

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce i unikatowe na skalę światową. Co roku skupia latem w Krakowie mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dawnym z całego świata. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Romana Agnel.

18. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Na Dalekim Wschodzie

31 lipca – 6 sierpnia, Kraków

Rynek Główny • Barbakan • Pałac Biskupa Erazma Ciołka
Collegium Maius • Willa Decjusza • Nowodworek (I LO w Krakowie)

 

Szczegółowy program i informacje o zapisach na warsztaty: www.cracoviadanza.pl/festiwal

Organizator: Balet Cracovia Danza

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Villa Decjusza, Fundacja Ardente Sole

Partnerzy: Korea Arts Menagement Service, Alaknanda Institute for Performing Arts, I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, Gimnazjum nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Szkoła Tańca Jane Austen, FP Multimedia, Restauracja Chimera, Hostel Deco, Hostel Kadetus, Hostel Indalo

Patronat medialny: Dziennik Polski, TVP 3 Kraków, Radio Kraków, taniecPOLSKA.pl, Magiczny Kraków, Karnet, Miesięcznik Kraków, Gość Niedzielny, CzasDzieci.pl, PolskaMuza.eu

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów Teatr i taniec (festiwal) oraz Edukacja kulturalna (warsztaty Kraków tańczy)

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Kraków: Rynek Główny/ Barbakan/ Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17/ Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15/ Willa Decjusza, ul. 28 Lipca 1943 Roku 17a/ Nowodworek – I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego, ul. Na Groblach 9.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close